Burze dionica cijeli je tjedan tresla lagana panika zbog Kine

Kina usporava industrijsku aktivnost najvećom stopom u zadnjih 6 godina

An investor looks at screens showing stock market movements at a securities company in Beijing on July 14, 2015. Hundreds of firms were expected to resume trading again on July 14, adding to the more than 400 that returned July 13, after they were suspended over the past few weeks to prevent a market meltdown. Authorities intervened after the Shanghai index plunged 30 percent in three weeks, wiping trillions of dollars from market capitalisations, spreading contagion in regional markets and raising fears over the potential impact to the real economy. AFP PHOTO / GREG BAKER
FOTO: AFP

Prema svježe objavljenim ekonomskim pokazateljima iz Kine, PMI indeks, koji bilježi razinu proizvodne aktivnosti, na najnižoj je razini od financijske krize 2009. godine. Naglo usporavanje bez ikakvih naznaka za skoriji oporavak kineske ekonomije je učinio nervoznima investitore diljem svijeta, a Reuters prenosi da burzovni indeksi ovaj tjedan, kao i posljednjih mjesec dana, bilježe rekordne minuse.

Minusi na svim svjetskim burzovnim indeksima

Industrijski kompozitni indeks Dow Jones zabilježio je najoštriji tjedni pad u posljednje četiri godine, a tehnološki Nasdaq i S&P 500 također su bili u minusu. Svih 10 najvećih S&P sektora danas je opet bilo u crvenom, s time da je njih čak sedam palo za 0,8 posto.

Kako prenosi CNN Money, ulagače na američkim burzama ne zabrinjava samo neizvjestan razvoj situacije u kineskom gospodarstvu, nego se pripremaju na podizanje kamatnih stopa od strane američkih Federalnih rezervi, koje se najavljuje već duže vrijeme.

Europski Stoxx Europe 600 pao je za 10 posto u odnosu na svoju najvišu razinu u travnju, a analitičari smataju da je europsko tržište kapitala sada u fazi korekcije. Šangajski kompozitni indeks pao je za 4,3 posto i završio na najnižoj razini od ožujka, japanski Nikkei pao je za 2,6 posto, a MSCI indeks dionica na tržištima u razvoju pao je 1,5 posto.

Daljnji pad cijena nafte

Cijena barela nafte i dalje pada, a analitičari tvrde da će se ovaj trend nastaviti, a u četvrtak je barel nafte iznosio tek nešto više od 40 dolara, i na najnižoj su razini u posljednjih šest godina.

Analitičari daljnji pad cijene objašnjavaju povećanoj proizvodnji, jer svi proizvođači žele nadoknaditi gubitke zbog nižih cijena. Wall Street Journal piše da zbog nesigurnosti na tržištima dionica, investitori svoj kapital radije ulažu u sigurnije sektore, kao što su državne obveznice i zlato.