Nekad je nužno odabrati stranu

Uber bi nakon nove investicijske runde mogao dići vrijednost na nevjerojatnih 70 milijardi dolara

Cilj im je skupiti gotovo milijardu dolara ulaganja

FOTO: PIXSELL

Samo tri mjeseca nakon što su prikupili 1,2 milijarde dolara od ulagača, Uber u nadolazećim tjednima pokreće još jednu investicijsku rundu, javlja Wall Street Journal.

Žestoki ritam kojim Uber prikuplja investicije jednako je fascinantan kao i rast njegove tržišne vrijednosti. Uber je već sada najvrijedniji startup na svijetu, procijenjen na više od 51 milijardi dolara.

U osmoj investicijskoj rundi u posljednjih pet godina, koja prema ovim informacijama kreće uskoro, anonimni izvori bliski vrhu kompanije tvrde da je cilj prikupljanje gotovo milijardu dolara venture kapitala.

Novom investicijskom rundom tržišna procjena vrijednosti kompanije narasla bi na vrtoglavi iznos između 60 i 70 milijardi dolara, a više detalja znat će se u nadolazećim tjednima, kada menadžment Ubera kreće u pregovore s ulagačima. Kao i obično, Uberova glasnogovornica nije htjela komentirati ove glasine.

Ukoliko uspije s novom rundom ulaganja, Uber će postati daleko najvrijedniji startup na svijetu. Za usporedbu, Uberovih 51 milijardi više je nego što je vrijedio Facebook nakon svoje posljednje investicijske runde 2011. godine, poslije koje je godinu dana kasnije izlistan na burzi. No, prema svemu sudeći, Uberu se ne žuri s izlaskom na burzu.

Naime, unatoč spekulacijama zasnovanima na dokumentu koji je Uber pripremio za potencijalne investitore, u kojima se izlazak na burzu najavljuje za 18 – 24 mjeseca, Travis Kalanick, osnivač i izvršni direktor Ubera, ničim ne pokazuje (barem ne javno) da Uber u bližoj budućnosti planira inicijalnu ponudu dionica na burzi.

Ne žure se s IPO-om

“Mi smo kao osmaši. Još smo u osnovnoj školi, a netko nas nagovara da maturiramo, što je jednostavno prerano”, izjavio je Kalanick u utorak na održanoj WSJDLive konferenciji u organizaciji Wall Street Journala u Kaliforniji. “Pustite nas da prvo krenemo u srednju školu prije nego što počeno razgovarati o ovakvim stvarima.”

U posljednje vrijeme, tržište nije baš raširenih ruku dočekivalo izlazak novih kompanija na burzu, pa su mnogi tehnološki startupovi odgodili planove za IPO. Zbog izražene volatilnosti tržišta i rastuće zabrinutosti oko usporavanja gospodarskog rasta, investitori su postali vrlo sumnjičavi prema novopridošlicama na tržištu kapitala. Kompanije koje su ove godine imale IPO čekale su u prosjeku 7,7 godina za izlistavanje na burzi, u usporedbi s prošlom godinom kada su tvrtke već nakon 5,8 godina krenule s inicijalnom ponudom dionica.

Što duže nove tech tvrtke ostaju u privatnom vlasništvu, raste im vrijednost. Prema bazi podataka CB Insightsa, u ovom trenutku postoji više od 140 kompanija procijenjenih na više od milijardu dolara. Upravo je obilje tvrtki procijenjenih na pozamašnu tržišnu vrijednost i paralelno s tim, pad cijena dionica mnogih tehnoloških kompanija, izazvao skepsu kod mnogih investitora i analitičara.

Ulažu u širenje na azijska tržišta i nove usluge

Uber ulaže velike količine novaca za ulazak na specifična tržišta, poput kineskog – gdje se suočava s brzorastućom i financijski dobro potkovanom konkurencijom. Osim toga, kompanija je najavila planove za širenje svojih servisa područja usluga dostava hrane i Uber Eats i kurirske službe Uber Rush.

S druge strane, nije zanemariv ni rast pravnih troškova zbog različitih regulatornih problema i sudskih tužbi s kojima se Uber součava na mnogim tržištima na kojima se pojavio, pa su troškovi lobiranja i odvjetnika također jedna od bitnih stavki koje će se prokrivati dodatnim investicijama.