WTO ukida carine na GPS uređaje, softver,zvučnike i puno drugih IT proizvoda (u iduće 3 godine)

Dosadašnja lista WTO-a nije bila prilagođena stvarnosti

Danas su se u Ženevi sastale članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i dogovorile proširenje sporazuma WTO-a o informacijskoj tehnologiji (ITA) koji se nije mijenjao u posljednjih 18 godina. Pregovori o proširenju koji su danas zaklljučeni traju od 2012. godine, kada je već bilo jasno da je broj novih proizvoda iz domene IT industrije toliko narastao da postojeći sporazum ni približno ne pokriva sve njihove kategorije.

Proširenjem sporazuma o informacijskoj tehnologiji ukinuto je plaćanje carina za 201 proizvod iz područja informacijskih tehnologija, pa se tako carina više neće plaćati za medicinske uređaje, softvere, GPS uređaje, zvučnike i slično. Od sporazuma o ukidanju carina najveće će koristi imati globalni tehnološki igrači poput General Electricsa, Intela i Microsofta.

Pozitivni utjecaji na globalnu ekonomiju

Generalni direktor WTO-a Roberto Azevedo izjavio je u priopćenju kako je “današnji sporazum prekretnica. Vrijednost godišnjeg trgovanja s ovim proizvodima je procjenjena na 1,3 trilijuna dolara i čini otprilike 7 posto od ukupne trgovine. Ono je veće od globalnih tržišta autoindustrije ili trgovinie tekstilom, odjećom, željezom i čelikom zajedno.”

Dodao je i da će ukidanje carina ovog razmjera imati ogroman utjecaj jer će omogućiti niže cijene – uključujući i ostale sektore koji koriste IT proizvode u svojem poslovanju – stvorit će nova radna mjesta i pozitivno utjecati na rast BDP-a diljem svijeta.

Implementacija nove regulacije trajat će tri godine, a ukidanje carina počet će 2016. godine. Do kraja listopada ove godine svaka zemlja članica mora podnijeti raspored WTO-u prema kojem će provesti novu regulaciju.