Japanski biolog Yoshinori Ohsumi upravo je dobio Nobelovu nagradu za medicinu. Evo zašto je to važno

Njegov rad pomoći će istraživanju karcinoma i neuroloških poremećaja

File-Yoshinori Osumi, a 70-year-old honorary professor at Tokyo Institute of Technology lectuers in Tokyo on July 22,  2015. The Nobel  Prize  in Phsiology or Medicine 2016 was awarded to Osumi  for his desicoveries of mechanisms for autophagy.   ( The Yomiuri Shimbun )
FOTO: The Yomiuri Shimbun

Japanski biolog i stručnjak za staničnu biologiju Yoshinori Ohsumi upravo je dobio Nobelovu nagradu za svoja otkrića na području autofagije, znanstvene grane koja proučava mehanizme razgradnje nepotrebnih ili disfunkcionalnih dijelova stanice, javlja New York TImes.

Koncept je nastao u šezdesetima, kada su znanstvenici po prvi puta uočili da stanice mogu uništiti i reciklirati vlastiti sadržaj, tako da zatvore svoju membranu i u formi vrećolikog mjehura odlaze na razgradnju i recikliranje, objašnjeno je na uvodnom dijelu ceremonije dodjele Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu na Institutu u Stockholmu.

Istraživanja na kvascu

Dr. Ohsumi rođen je 1945. godine u gradu Fukuoka u Japanu, a radi kao profesor na Institutu za tehnologiju u Tokiju. U svojim istraživanjima na području razgradnje stanice, dr. Ohsumi je korištenjem kvasca identificirao gene ključne u procesu autofagije i ispitao skrivene mehanizme procesa razgradnje. Njegova su otkrića dovela do postavljanja nove paradigme u razumijevanju procesa u recikliranju stanice, navodi se u obrazloženju odluke komisije.

“Njegova su otkrića otvorila put razumijenjvanju fundamentalne važnosti autofagije u mnogim fiziološkim procesima, primjerice, prilagođavanje stanica na gladovanje ili reakcije na infekciju”. Komisija je istaknula i kako mutacije u genima odgovornima za autofagiju mogu prouzročiti ozbiljne bolesti, poput karcinoma i neuroloških poremećaja.