Kinezi su nova financijska elita, 4 najjače svjetske korporacije su kineske banke

Forbesova Global 2000 lista najjačih kompanija na svijetu postaje sve zanimljivija

Forbesova Global 2000 lista najjačih svjetskih kompanija ove je godine zorno pokazala kako će izgledati svjetski biznis u bliskoj budućnosti. Prvi put otkad se ta lista objavljuje, “velika četvorka” kineskih banaka osvojila prva četiri mjesta. Banke, financije, nafta i građevinski biznis i dalje su najsnažniji. Zanimljivo je da su gotovo sve kompanije s vrha liste u skandalima ili vrlo lošim poslovnim fazama.

Global 2000 smatra se jednom od najpouzdanijih Forbesovih lista jer uzima u obzir samo kompanije izlistane na burzi. Mjere ih po prihodima, profitu, imovini i tržišnoj vrijednosti koristeći posebnu metodologiju kako bi izbjegli pristranost u interpretaciji koju bi mogli izazvati pojedini faktori.

Tržišna vrijednost rasla zbog procava burzi

Industrijska i komercijalna banka Kine (ICBC) najjača je svjetska kompanija već treću godinu zaredom, pretekla je američu Wells Fargo, dok je Bank of China pretekla JPMorgan Chase. Najjača američka korporacija ove godine nije financijska, već Berkshire Hathaway. Ove godine na listi su kompanije iz 61 zemlje s ukupnim prihodim od 39 bilijuna dolara, profitom od 3 bilijuna i imovinom vrijednom 162 bilijuna. Ukupna tržišna vrijednost kompanija je 48 bilijuna dolara, 9 posto veća nego na prošloj listi. To je mjerilo skočilo najviše od svih, jer se lani agresivnije ulagalo, posebno u Kini gdje je nastao balon kakav nije viđen ni za vrijeme dot.com histerije u Americi 90tih.

Amerika i Kina i dalje vladaju svjetskim biznisom i gotovo ravnomjerno dijele prvih 10 mjesta na listi. Ispod te granice, američka se dominacija povećava ali ove godine prvi put je pri vrhu liste značajno veći broj kineskih kompanija, a Japan je izguran na 3. mjesto. Slijedi Velika Britanija, a Europa je pala za 20 mjesta.

Najjači trend okrupnjavanje telekoma i farmaceuta

Najjači trendovi su okrupnjavanje u telekomunikacijskoj i farmaceutskoj industriji koje je dalo 3,8 bilijuna vrijednosti u spajanjima i akvizicijama, najviše od 2008. Actavis je zbog kupnje Allergana skočio za 250 mjesta, francuski telekom Alcatel-Lucent bori se s Kinezima nudeći 17 milijardi dolara za Nokiju, Warren Buffett je s 3G Capitalom za 45 milijardi dolara kupio Kraft Foods i spojio ga s Heinzom. Globalni rezultat podiglo je i restrukturiranje poslovnog carstva najbogatijeg Azijca Li Ka-Shinga, vlasnika britanskog telekoma O2.

Najveći pobjednik Facebook, gubitnik Petrobras

Najviše je na listi napredovao Facebook, zbog značajnog rasta prihoda i profita, zatim American Airlines, Starbucks i Monster Beverages.

Najveći gubitnik je brazilski Petrobras koji je pao više od 400 mjesta zbog štete koje su mu nanijeli korupcijski skandali, pa na listi figurira kao upozoravajuća priča da ni rastuća tržišta ne mogu amortizirati lošu poslovnu politiku.

Više od 200 kompanija novo je na listi, neka su vrlo poznata, poput Expedije, Electronic Arts ili Tiffany&Co, druga su poznata po bogatim vlasnicima poput Južnokoreanca Suh Kyung Baea i njegove tvrtke Amorepacific ili najbogatijeg Kineza Wanga Jianlina čija je tvrtka Dalian Wanda kupila nekretnine sidneyske luke skupa sa Sidneyskom operom te američki lanac kina AMC. Zahvaljujući novom procvatu ulaganja na burzama, na listi najjačih IPO-a više je od 20 novih kompanija. Šampion je Alibaba koji je priredio najveći IPO svih vremena. Ovo su korporacije koje vladaju svjetskim biznisom i ljudi koji upravljaju njima.

12. Apple – SAD

tim cook burza
Za Tima Cooka kažu da će Apple dovesti do bilijun dolara vrijednosti AFP

Tim Cook u ovu je godinu ušao trijumfalno. Appleov iPhone6 je bestseller, lansirali su prvi novi proizvod u 5 godina Apple Watch i podigli vrijednost kompanije iznad 741 milijardu dolara. Nastavi li se taj trend i s novim MacBookom a tržište ostane raspoloženo kao sada, Apple može računati na puno bolji plasman na idućoj Forbesovoj listi.

Promet 199,4 mlrd$ Profit 44,5 mlrd$ Tržišna vrijednost: 741,8 mlrd$

11. Toyota Motor – Japan

toyota
Akio Toyoda proveo je firmu kroz izuzetno teško razdoblje

Toyota je u petak objavila rekordni kvartalni profit, u godinu dana povećali su ga 19 posto na 18.1 milijardu dolara, zahvaljujući jeftinom jenu i ponajviše rastu prodaje u SAD-u. Unuk osnivača i direktor Akio Toyoda najavio je postojani rast profita od 3,5 posto ali tvrdi da ih čeka još jedna kritična godina u kojoj će se testirati od čega je sazdana Toyota koja se još oporavlja od skandala s neispravnim dijelovima zbog kojih je nekoliko ljudio poginulo a kompanija povukla milijune automobila i izgubila ugled proizvođača najkvalitetnijih automobila na svijetu. Blokada širenja uvedena 2009. ukinuta je tek nedavno, Toyota je najavila otvaranje nove tvornice u Meksiku i planove za tvornice u Americi i Kini.

Promet 252,2 mlrd$ Profit 19,1 mlrd$ Tržišna vrijednost: 239 mlrd$

10. Wells Fargo -SAD

wells fargo
Šefu nekad najvrjednije banke na svijetu Johnu Stumpfu ova će godina biti dramatična zbog loših kredita i kolektivne tužbe u Los Angelesu

Wells Fargo, 163 godine stara američka banka, 7. travnja je prvi put pala na drugo mjesto liste najvrjednijih banaka na svijetu. Pretekla ju je kineska ICBC, prema Forbesu najjača korporacija na svijetu. Wells Fargo najavio je velike gubitke ove godine jer ne mogu naplatiti kredite energetskim kompanijama i u Los Angelesu će im suditi zbog agresivne prodaje, nakon što su ih korisnici tužili da su otvarali račune koje oni nisu tražili i naplaćivali im troškove.

Promet 90.4 mlrd$ Profit 23.1 mlrd$ Tržišna vrijednost: 278.3 mlrd$

9. General Electric – SAD

ge
Direktor General Electrica Jeffrey Immelt upravo pokušava nagovoriti EU da odobri njihovu akviziciju francuskog Alstoma

General Electric počeo je pregovore s povjerenicom Europske komisije za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager o preuzimanju francuskog industrijskog diva Alstoma za 13,8 milijardi dolara. EU se usprotivila tom dealu jer se boji da bi to povećalo cijene plinskih turbina u Europi. General Electric treba Alstom kako bi ispunio svoj dugoročni cilj povećanja industrijskog segmenta biznisa. Financijski segment već se smanjuje pa EU trenutno ima u šaci godišnji prihod General Electrica. Kompanija se udružila s Appleom i Qualcommom u biznisu rasvjete koji ubrzano raste. Najavljuju još nekoliko važnih ugovora u industriji.

Promet 148,5mlrd$ Profit 15,2 mlrd$ Tržišna vrijednost: 253,5 mlrd$

8. PetroChina – Kina

petrochina
Direktor Zhou Jiping s predsjednicima Putinom i Xijem i šefom Gazproma Millerom. U 1. kvartalu 2015. profit PetroChine pao je 82 posto

Već tri godine, svaki put kad PetroChina pretekne američki Exxon Mobil to postane vijest. Ali analitičari upozoravaju kako kineska naftna kompanija razliku stvara na tržišnoj vrijednosti, zbog agresivnog ulaganja u kineske dionice. U bitnim stvarima poput proizvodnji nafte, prodaji i tehnologiji, još nisu pretekli Amerikance, tvrde eksperti. PetroChina je izdvojen iz državne Kineske nacionalne naftne korporacije (CNPC) kako bi bio izlistan na burzi. Zbog usporavanja kineskog gospodarskog rasta i niske cijene sirove nafte, u 1. kvartalu 2015. prijavili su 82 posto manji čisti profit. Priča se da kineska vlada planira stvaranje novog naftnog diva spajanjem PetroChine, CNPC-a i Sinopeca, PetroChina to poriče.

Promet 333,4 mlrd$ Profit 17,4 mlrd$ Tržišna vrijednost: 334,6 mlrd$

7. Exxon Mobil – SAD

Rex Tillerson, chairman and chief executive officer of Exxon Mobil Corp., left, and James Mulva, chairman and chief executive officer of ConocoPhillips, watche a video during a Senate Finance Committee hearing on oil and gas tax incentives and rising energy prices in Washington, D.C., U.S., on Thursday, May 12, 2011. Senate Democrats are proposing to repeal the incentives for Exxon Mobil Corp. (XOM), Royal Dutch Shell Plc (RDSA), Chevron Corp. (CVX), ConocoPhillips (COP) and BP Plc (BP/) to help shrink the federal deficit. Photographer: Andrew Harrer/Bloomberg *** Local Caption *** James Mulva; Rex Tillerson
Direktor Exxona Rex Tillerson tužio je naftne kompanije zbog frackinga u blizini svoje kuće. Exxon na frackingu zarađuje milijarde Bloomberg

Najveća svjetska naftna kompanija objavila je da njihovo novo nalazište nafte i plina u moru kraj Gvajane obećava, ali riječ je oko kojeg se Gvajana spori s Venecuelom. Druga loša vijest je da su vlasti New Jerseya odlučile kazniti Exxon Mobil zbog zagađenja a treća je da su rejting agencije potvrdile “underperform” status njihovih dionica. Najgoru je ulagačima morao priopćiti direktor Rex Tillerson, da je kompanija unatoč rezanju troškova za 4 milijarde dolara izgubila polovicu zarade. Dobra je vijest je da je Exxon Mobil pretekako Apple u povratu dioničarima. Više od 30 godina dižu dividendu, godišnje isplate 12,2 milijarde dolara (Apple isplatti 12 milijardi). Ove godine vjerojatno će opet isplaćivati rekordnu dividendu, očekuje se dvoznamenkasta stopa rasta.

Promet 376,2 mlrd$ Profit 32,5 mlrd$ Tržišna vrijednost: 357,1 mlrd$

6. JPMorgan Chase – SAD

IMAGE DISTRIBUTED FOR JP MORGAN CHASE - Jamie Dimon, JP Morgan & Chase Co. Chairman and CEO, discusses the impact of The Fellowship Initiative, Monday, June 23, 2014, at JPMorgan Chase Headquarters in New York. The expanded Fellowship Initiative enrolls young men of color in Chicago, Los Angeles, and New York City in a multi-year hands-on enrichment program that includes academic, social and emotional support.  (Photo by Diane Bondareff/Invision for JPMorgan Chase/AP Images)
Nakon što je prebolio rak,direktor Jamie Dimon lani se suočio s najvećim hakerskim napadom u povijesti bankarstva a ove godine sa 4 neugodne istrage Invision for JP Morgan Chase

JPMorgan Chase, najveća američka banka po količini kapitala, upravo je s Bank of America dogovorio da će oprostiti dugove građanima koji imaju kredite a morali su podnijeti zahtjev za osobni bankrot. Nakon lanjske krize zbog bolesti dirketora Jamiea Dimona i otkrića da su hakeri mjesecima s bančinih servera krali osobne podatke tisuća klijenata, banka se ove godine mora nositi s nizom istraga.

Naneugodnija im je istraga o fiksiranju tečaja i drugih nedopuštenih aktivnosti na tržištu valuta. Pregovori s američkim ministarstvom pravosuđa mogli bi završiti s nagodbom teškom nekoliko milijardi dolara. Komisija za vrijednosnice istražuje JPMorgan zbog sumnjivog trgovanja udjelima u mirovinskim fondovima i upravljanja privatnim portfeljima. Zbog privatnih portfelja istražuju ih i u Velikoj Britaniji, a u Francuskoj zbog sumnjivih kredita direktorima investicijske tvrtke Wendel Investissement i posredovanja u nekim njihovim transakcijama. Dimon kaže da banka surađuje u svim istragama te da bi je to ove godine moglo stajati 5,5 milijardi dolara.

Promet 97,8 mlrd$ Profit 21,2 mlrd$ Tržišna vrijednost: 225,5 mlrd$

5. Berkshire Hathaway – SAD

buffett
Osnivač Berkshire Hathawaya Warren Buffet prošlog je tjedna proslavio 50 godina na čelu kompanije

Utjelovljenje kapitalističkog ideala meritokracije, ustrajnosti i teškog rada, Berkshire Hathaway ovoga je tjedna slavio na jubilarnoj 50-toj godišnjoj skupštini dioničara. Nevjerojatan niz njihovih uspjeha nastalih na neobičnoj kombinaciji konzervativne i nekonvencionalne ulagačke logike Warrena Buffeta, upotpunilo je ovogodiošnje spajanje Krafta i Heinza u treću najveću američku prehrabemnu kompaniju. Berkshire ima savršen njuh za promjene i slijedi svoj instinkt i onda kad svi rade suprotno. Trenutno se kunu u Brazil, udjele u privatnim kompanijama, rezanje troškova, ulaganja u željeznicu i alternativne izvore energije.

Promet 194,7 mlrd$ Profit 19,9mlrd$ Tržišna vrijednost: 354,8 mlrd$

4. Bank of China – Kina

лªÉçÕÕƬ£¬±±¾©£¬2014Äê11ÔÂ9ÈÕ     2014ÄêÑÇÌ«¾­ºÏ×éÖ¯¹¤ÉÌÁìµ¼ÈË·å»á¾ÙÐзå»áÌÖÂÛ     11ÔÂ9ÈÕ£¬2014ÄêÑÇÌ«¾­ºÏ×éÖ¯£¨APEC£©¹¤ÉÌÁìµ¼ÈË·å»áÔÚ±±¾©¿ªÄ»²¢¾ÙÐзå»áÌÖÂÛ¡£     ÕâÊÇÖйúÒøÐж­Ê³¤Ìï¹úÁ¢ÔÚ¡°ÊÀ½ç¾­¼ÃÆÀÊö¡±·å»áÌÖÂÛÇ°ÏòÓë»á¼Î±öÖÂÒâ¡£     лªÉç¼ÇÕ߳½¨Á¦Éã
Direktor Bank of China Tian Guoli najbolje je plaćeni menadžer u Kini ³Â½¨Á¦

Najstarija banka u Kini upravo je prozvana u velikom svjetskom skandalu koji je izbio kad je otkrivena uloga vodećih kineskih banaka u tržištu krivotvorenog novca. Prema tvrdnjama Associated Pressa i istragama koje se vode u SAD-u, manjak pravosudne suradnje zapadnih zemalja i Kine omogućava krivotvoriteljima da koriste kineske banke kao skloništa.

Krivotvorine koje se prodaju preko interneta naplaćuju se s kreditnih kartica ili PayPala a milijuni dolara zarade prebacuju se na račune dviju kineskih državnih banaka, Bank of China, zatim ICBC koja krasi vrh Forbesove liste te na račune Trgovačke banke Kine. Banke odbijaju suradnju s američkim vlastima i tvrde da će se same boriti protiv kriminalaca. Direktor banke Tian Guoli najbolje je plaćeni menadžer u Kini. Lani je dobio 1,5 milijuna dolara bonusa što je izazvalo ogorčenje u javnosti. Država zbog usporavanja gospodarstva ograničila takve isplate svima osim, navodno, svojim tvrtkama.

Promet 120,3 mlrd$ Profit 27,5 mlrd$ Tržišna vrijednost: 199,1 mlrd$

3. Poljoprivredna banka Kine (ABC) – Kina

abc

Poljoprivredna banka Kine razočarala je ulagače 1,5 postotnim rastom profita u 1. kvartalu na 8,7 milijardi dolara. Rast se, tvrdi uprava, temelji na 6,1 posto većem prihodu od kamata. Usporavanje gospodarskog rasta s dvoznamenkastog na 7 posto zadnjem kvartalu potreslo je najjače kineske banke, pune nenaplativih kredita u građevinskom i financijskom sektoru.

Promet 129,2 mlrd$ Profit 29,1 mlrd$ Tržišna vrijednost: 189,9 mlrd$

2. Kineska građevinska banka (CCB)- Kina

Screen Shot 2015-05-08 at 13.11.22
Predsjednik banke Zhang Jianguo s američkom folk legendom Markom Levineom

Banka mora osmisliti mehanizam za ulaz kineskog novca u Rusiju. Kineski i ruski predsjednik Xi i Putin na idućem će sastanku potpisati sporazum koji Kinesku građevinsku banku obvezuje da s Ruskim fondom za izravna ulaganja napravi program kreditiranja koji će ruskim firmama omogućiti pristup kineskom novcu koji očajnički trebaju. Dvije zemlje su 2012. osnovale Rusko-kineski fond za izravna ulaganja, a novi sporazum bi trebao smanjiti rizik kineskim ulagačima u Rusiju tako što bi im omogućio da preuzimaju udjele u tvrtkama koje kreditiraju ili daju subordinirane zajmove.

Promet 130,5 mlrd$ Profit 37 mlrd$ Tržišna vrijednost: 212,9 mlrd$

1. Industrijska i komercijalna banka Kine (ICBC) – Kina

icbc
Direktor banke Jiang Jianqing prvi će od kineskih bankara ući u islamsko bankarstvo

ICBC je preživio traumatično razdoblje kad je 2007. pukao veliki kineski balon. Novi golemi rast kineskih indeksa koji država upravo pokušava smiriti, temeljio se na ulaganjima koja su se financirala kreditima. Analitičari stoga upozoravaju kako ICBC poput ostalih iz velike kineske četvorke banaka, rast profita može zahvaliti smanjenju troškova uslijed labavljenja monetarne politike.

Kineska središnja banka u zadnjih je 6 mjeseci dva puta rušila kamate i smanjivala obvezne rezerve. ICBC je upravo proglašen jednom od triju kineskih banaka na čijim se računama čuvaju milijuni dolara od internetske prodaje krivotvorina. Zbog sve većeg zanimanja Kineza za islamsko bankarstvo, ICBC je upravo potpisala partnerstvo u financijskom leasingu s Islamskom korporacijom za razvoj privatnog sektora (ICD) u Saudijskoj Arabiji.

Promet 166,8 mlrd$ Profit 44,8 mlrd$ Tržišna vrijednost: 278,3 mlrd$