Zašto je Warren Buffett uložio milijardu dolara u Apple dok svi bježe od Applea? Zato što je on Warren Buffett

Na kraju ožujka imali su 9,81 milijuna dionica Apple vrijednih 1,07 miliajrdi dolara

DETROIT, MI - NOVEMBER 25: Warren Buffett, Chairman and CEO of Berkshire Hathaway and Co-Chairman of Goldman Sachs 10,000 Small Businesses Program, attends a press conference where it was announced that Detroit was named the 11th city to be included in the $500 million Goldman Sachs initiative November 26, 2013 at Ford Field in Detroit, Michigan. Under the program, small businesses in Michigan will be eligible to receive $20 million in loans. The initiative was designed to help small business entrepreneurs create jobs and grow their businesses.  Bill Pugliano/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Konglomerat Berkshire Hathaway legendarnog investitora milijardera Warrena Buffetta investirao je milijardu dolara u dionice Applea. Tako je, prema posljednjem regulatornom izvješću, Berkshire Hathaway 31. ožujka u vlasništvu imala 9,81 milijuna dionica Applea, čija je vrijednost na kraju prvog kvartala iznosila 1,07 milijardi dolara.

Buffett je poznat po tome da u širokom luku izbjegava ulaganje u tehnološke kompanije. Posljednja njegovovo ulaganje u tehnološke firme, ono u IBM, prošlo je dosta loše i spada u dionice s najlošijem performansama u portfelju Berkshire Hathawaya. Buffet radije ulaže u osiguravajuće kuće, financijske firme poput kartičarskog diva American Express te industrijske kompanije.

Napad panike nakon objave kvartalnih rezultata

Apple je, s druge strane, prošloga mjeseca objavio prvi kvartalni pad prihoda u posljednjih 13 godina, što je izazvalo napad panike na Wall Streetu i strah da su najbolji dani kompanije prošli. Dodatnu nervozu unijela je vijest da se investitor aktivist Carl Icahn zbog neizvjesne situacije u Kini, odlučio riješiti svojeg udjela od 45,8 milijuna dionica u Appleu. Vrijednost njegovog udjela je u veljači iznosila oko 5,8 milijardi dolara.

Nije puno pomoglo što je direktor Applea Tim Cook u emisiji CNBC-a pokušao zaustaviti val panike, ističući da je kompanija imala nevjerojatni kvartal, s ostvarenih 50,6 milijardi dolara prihoda i 10,5 milijardi dobiti, zaradila 10 milijardi više nego bilo koja druga kompanija.

Analitičar Philip van Doorn za MarketWatch piše da Apple u ovom trenutku predstavlja tipičnu investiciju Berkshire Hathawaya, ne samo zbog znatnog pada vrijednosti dionice, nego i zato što Apple, bez obzira na trenutačnu lošu fazu, i dalje predstavlja dionicu s velikim povratom na uloženi kapital. Naime, između 225 kompanija S&P 1500 indeksa od tehnoloških kompanija, Apple je za prošli kvartal na 13 mjestu, s povratom oko 27,5 posto.

Cijena Appleove dionice počela je padati sredinom prošle godine, a u 2016. vrijednost dionice je pala za 14 posto, na svoju najnižu razinu u protekle dvije godine.

Nakon vijesti o investiciji Berkshire Hathawaya, vrijednost dionice je u ponedjeljak narasla za oko četiri posto, na 94,17 dolara po dionici.

Kako piše Wall Street Journal, odluku o kupnji Appleovih dionica nije donio sam Warren Buffett, nego jedan od dvojice bivših menadžera hedge fondova Todda Combsa i Teda Weschlera, koji sada rade za Buffetta i upavljaju portfeljima vrijednima devet milijardi dolara.

Interes za ulazak u Yahoo

Pažnju javnosti privukla je i nedavna vijest da će Warren Buffett financirati preuzimanje Yahooa. Točnije Berkshire Hathaway će financijski podržati konzorcij Quicken Loans koji se s Verizonom i još nekoliko investicijskih firmi natječe za preuzimanje internetskog biznisa Yahooa.

Iako je Yahoo kao kompanija još manje po Buffetovom ukusu do Applea, ulazak u situaciji u kojoj se sada nalazi je prilično Buffettov stil. “To je prilično konzistentno s Buffetovom šablonom kupovanja tvrtki koje su prestale biti popularne, podcijenjene su i imaju veliku bazu korisnika”, kaže analitičar medijskog biznisa Rick Edmonds s Poynter Instituta za Fortune.

Kako je bivša financijska direktorica Yahoo!-a Susan Decker u odboru direktora u Berkshireu, a jedan dio analitičara, primjerice Brian Wieser iz Pivotal Researcha, smatra da bi ona mogla utjecati na to da bi na mjesto izvršnog direktora, imenuje Ross Levinsohn koji je privremeno obavljao funkciju direktora prije nego što je došla Marissa Mayer. Pod njezinim vodstvom, prihodi od oglašavanja i rast kompanije u posljednjih pet godina stagniraju.