Završio je Business dio Microsoftove WinDays16 konferencije, a ovo je nekoliko najvažnijih stvari

Glaven teme Business dijela WinDays konfernecije bile su investicije i obrazovanje

Ovogodišnje izdanje Microsoft WinDays konferencije održava se od 26. do 29. travnja i već tradicionalno, podijeljena je u dva dijela. Tijekom prva dva dana održana je WinDays16 Business konferencija, a jučer je počeo drugi dio konferencije, WinDays16 Technology koji sutra završava.

Glavne teme konferencije bile su obrazovanje i investicije, a ovdje smo izdvojili najvažnije događaje, govornike i rasprave koje su obilježile biznisu posvećen dio WinDay16 konferencije.

1. Otvaranje konferencije

Konferenciju je otvorio Hrvoje Kapetanović, direktor Business dijela konferencije, koji naglasio važnost suradnje svih dionika pri suočavanju s gospodarskim izazovima. Kapetanović je najavio kako će ovogodišnja Business WinDays16 konferencije baviti stvaranjem kulture uspjeha, izgradnje sustava koji će na tržište plasirati uspješne ljude te važnost implementacije svih ICT tehnologija u sve razine države i društva.

Uslijedilo je predavanje direktora sadržaja Tomislava Tipurića na temu “Hrabrost i ustrajnost kao stil života”, koji je naglasio da će glavna tema ovogodišnjeg izdanja WinDaysa prvenstveno baviti razvojem, zadržavanjem i privlačenjem talenata. Tipurić je u okviru predavanja istaknuo da je potrebno sanjati i biti uporan na putu do uspjeha.

2. Izgradnja kulture uspjeha

Predavanje Tomislava Tipurića ujedno je poslužilo kao uvod u predavanje Investitora Nenad Bakić na temu “Da, mi možemo izgraditi kulturu uspjeha” koji je pričao o nužnosti promjene načina razmišljanja i pristupa uspjehu u Hrvatskoj, istaknuvši da postoji veliki mentalni procijep između Hrvatske i svijeta.

Nenad Bakić

“Kod nas je trenutačni mindset da je sramotno uspjeti, ali i probati, i postoji velika zavist među ljudima. To je ono što moramo mijenjati. Potrebno je zaboraviti gdje je tko bio 1991. godine već razmišljati gdje će biti naša djeca 2031. godine.”

3. Obrazovni sustav nas uči pokoravati se autoritetima

Neizbježna tema konferencije bila je obrazovanje i sve izraženiji deficit stručnjaka s područja informacijskih tehnologija. Tako se središnji okrugli stol prvog dana Business dijela WinDays16 bio temu “Kako izgraditi sustav koji stvara one koji žele i mogu uspjeti – kultura uspjeha i eLeadership u temeljima modernog obrazovanja” i bavio se načinima izgradnje sustava koji stvara uspješne buduće poslovne ljude.

Za uvodni dio bio je zadužen dr. Boris Jukić, znanstveni suradnik na Institutu za društvena istraživanja i voditelj radne grupe za provođenje kurikularne reforme predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.

dr. Boris Jokić 2

Jukić je istaknuo kako današnji sustav obrazovanja potiče djecu da uče napamet i da se pokoravaju autoritetima, što nikako nije dobro za stvaranje kulture uspjeha i poticanja na kreativnost.

U raspravi oko stvaranja lidera i kulture uspjeha kao sastavnih dijelova modernog obrazovanja, uključili su se Anthony Salcito iz Microsofta, Tauno Olju iz konzultantske kuće Ernst&Young, Graham Brown – Martin osnivač inicijative Learning without Frontiers, te Mislav Balković iz Algebre.

Anthony Salcito objasnio je kako uvođenje tehnologije u proces učenja pruža priliku za pozitivnu transformaciju obrazovanja. Slacito je na pričao o načinima na koje se putem digitalne transformacije može riješiti pitanje deficita u STEM zanimanjima.

Okrugli stol_Kultura uspjeha 2

“Više od 7 milijuna radnih mjesta u STEM sektorima otvorit će se u idućih 10 godina – pa smo svjesni da se naši obrazovni sustavi trebaju usredotočiti na STEM vještina i znanja, kako bismo rješavali probleme nezaposlenosti”. istaknuo je Salcito, i kazao da su vještine koje će se u budućnosti najviše tražiti – kritičko razmišljanje, kreativnost, suradnja i komunikacija.

Graham Brown Martin je objasnio da se obrazovanje koncepcijski nije znatno promijenilo od vremena industrijske revolucije te da i dalje koristimo tehnologiju za učvršćivanje nastavne prakse iz 19. stoljeća.

Upozorio je i kako je uloga obrazovnih sustava da zadrže stvari onakvima kakve jesu i da se to mora promijeniti. “Danas najbolji svjetski matematičari završavaju u prodaji oglasnog prostora za Google ili u čitanju naše e-pošte u NSA, umjesto da se bave s pravim izazovima s kojima se ljudska vrsta suočava u ovom stoljeću, kao što su rast populacije, nejednakost, klimatske promjene i otpornost na antibiotike”, zaključio je.

Lasse Leponiemi iz finske kompanije Scool koja je kreirala jedan od najboljih obrazovnih sustava u svijetu, govorio je o tome što suvremeni učitelji mogu učiniti kako bi se promjene u obrazovnom sustavu zaista i dogodile.

4. Hrvatska kao raj za investitore

Dobar dio konferencije bio je posvećen investicijama, Business WinDays16 konferencije u znaku je investicija, stoga su danas održani okrugli stolovi na kojim se govorilo o načinima kako privući investitore te kako od Hrvatske učiniti investicijski raj.

Kao pozitivne primjere kvalitetnih investicija i realiziranih projekata prezentirani su gradovi Ivanec i Jastrebarsko, oba grada s liste malih gradova s najboljim strategijama za privlačenje stranih ulagača uglednog Financial Timesa.

WinDays16

Održan je i okrugli stol “Hrvatska raj za investitore” na kojem su sudjelovali Hrvoje Kapetanović iz Microsofta, Željko Kukurin iz Valamara, Michael Georg Müller RaiffeisenBank Austria te Ivan Sertić iz Ministarstva gospodarstva. Sudionici su raspravljali o problemima hrvatskog gospodarstva te rješenjima za privlačenje kvalitetnih investicija.

Sudionici okruglog stola složilil su se da država mora biti partner investicijama i stvoriti infrastrukturu koja će privući kvalitetne investicije za cjelokupnu zajednicu. Zaključili su i da je Hrvatska na dobrom putu da postane raj za investitore, no potrebna je velika snaga i volja za provođenje svih potrebnih reformi kojima će osigurati stabilnost kao prvi preduvjet, ali naglasili i važnost kreativnosti i inovativnosti u privlačenju investitora naspram ostalih zemalja.

5. Može li Hrvatska postati europski gospodarski tigar

Na okruglom stolu na temu Može li Hrvatska postati europski ekonomski tigar okupili su vodeći hrvatski gospodarstvenici, predsjednika uprave Atlantic Grupe Emila Tedeschija, poduzetnik Saša Cvetojević, ministar poduzetništva Darko Horvat koji su se bavili primjerima uspješne primjere digitalne transformacije te stvaranja proizvoda i usluga visoke dodane vrijednosti iz Hrvatske i svijeta.

17.03.2016., Zagreb - U Laubi odrzana dodjela najprestiznije svjetske nagrade za poduzetnike 'EY Poduzetnik godine'. Emil Tedeschi. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL PIXSELL

Emil Tedeschi se dotaknuo pozitivnih primjera iz svijeta hrvatskih startupova i komentirao nedavnu izjavu Sandra Mura, suosnivača Bellabeata koji je u nedavnom intervjuu izjavio da je njihov cilj biti veći od Agrokora i Atlantica. “Takvo razmišljanje je jedino normalno za nove generacije, ali kod nas je još uvijek čudno kako se to netko drznuo reći. Neka u Hrvatskoj budu stotine Sandra Mura i sličnih izazivača, neki će biti uspješni i bit ćemo ponosni na njih”, kazao je Tedeschi.

Predsjednik uprave Atlantica osvrnuo se i na medijske napise o preuzimanju državnog udjela u prehrambenoj industriji Podravka, kazavši da o tome nisu s nikim razgovarali te da se radi o spinu.