Znate li pravilno puniti mobitel?

S prvim punjenjem mobitel je držao danima, a nekoliko mjeseci kasnije bacate se u lov na utičnicu gdje god se nalazili? Saznajte kako funkcionira baterija na pametnom telefonu te kako ju pravilno napuniti.

Kako radi baterija na mobitelu?

Danas pametni telefoni dolaze s tzv. litij-ionskim baterijama. One se drastično razlikuju od baterija na bazi nikla iz prvih mobitela.

Princip rada je isti – tijekom korištenja mobitela elektroliti iz anode prelaze u katodu te se koriste za pokretanje i rad uređaja. Baterija je prazna kada svi elektroliti napuste anodu. Za vrijeme punjenja uređaja elektroliti se iz katode vraćaju u anodu.

Koliko dugo će baterija mobitela trajati ovisi o tome koliko elektrolita stane u anodu. Svako punjenje polako razgrađuje anodu i katodu, zbog čega kapacitet elektrolita koji u njih stane s vremenom postaje sve manji. To je glavni razlog zašto baterija zahtjeva češće punjenje što je starija.

Pitate se gdje je ta drastična razlika između litij ionske i baterija na bazi nikla?

Baterije na bazi nikla imaju tzv. memorijski efekt. To znači da ih svaki put treba do kraja napuniti i potom do kraja isprazniti. Time im se zadaje kapacitet kako bi što duže radile prije nego se isprazne.

Međutim, litij-ionske baterije funkcioniraju na potpuno suprotan način.

kako-pravilno-napuniti-mobitel_2

Kako najbolje puniti bateriju?

Litij-ionske baterije na pametnim telefonima mogu imati životni vijek od 500 do 1500 ciklusa, ovisno o kvaliteti i kapacitetu baterije te koliko često je praznite i punite. Ciklus se odnosi na jedno kompletno pražnjenje i jedno punjenje baterije. S pažljivim korištenjem taj broj raste, s pretjeranim korištenjem pada.

Na primjer, ako vam se baterija isprazni u jednom danu, preko noći je napunite i tako svaki dan – očekujte da će trajati oko godinu dana.

Litij-ionskoj bateriji štete dvije stvari:

  1. Pražnjenje do kraja
  2. Visoke temperature

Što više pustite bateriju da se isprazni, to će se ona prije “oštetiti”. Umjesto da je ispraznite do kraja, preporučljivo je puniti bateriju češće i kraće, na primjer kada njezin kapacitet padne do pola.

Litij-ionske baterije najbolje rade kada se njihov kapacitet drži između 40% i 80%. Budući da nemaju memoriju kao baterije na bazi nikla, djelomično punjenje će im pomoći.

Budući da nije uvijek praktično svako malo spajati mobitel na utičnicu, razmislite o kupovini eksterne baterije. I ona ima ograničeni rok trajanja, ali više se isplati kupiti power bank od nekoliko stotina kuna nego novi pametni telefon od nekoliko tisuća kuna.

Također držite mobitel na što nižim temperaturama – što dalje od direktnog sunca, površine laptopa ili drugih uređaja koji radom generiraju toplinu. Na temperaturi od 40ºC baterija će godišnje izgubiti 40% svojeg kapaciteta – probajte to izbjeći.

Loša vijest su i plastične maskice za mobitele. S obzirom na to da one povećavaju efekt grijanja, obavezno izvadite mobitel iz maskice kada ga punite.

Što ako je baterija litij-polimerska?

Neki pametni telefoni dolaze s litij-polimerskom baterijom, no princip rada i brige o njoj ostaje isti kao i kod litij-ionskih baterija.

Glavna razlika između litij-ionske i litij-polimerske baterije u suvremenim pametnim telefonima jest polimerska futrola u kojoj se litij-polimerska baterija nalazi. Prednost tog materijala je ta što može biti izuzetno tanak i lagan, a to ga čini pogodnim za korištenje u pametnim telefonima.

Međutim, litij-polimerske baterije su malo osjetljivije na temperaturu te malo slabije drže kapacitet. Zbog toga se isplati malo više brinuti o njima.