Ovako se, ozbiljno, zemlje poput Njemačke i Slovenije pripremaju na štednju energije. Samo Hrvatska ne radi ništa

U Vladi izgleda vjeruju da će se problem nestašice i divljanja cijena nekim čudom riješiti sam od sebe

Iz premijerovog odgovora može se zaključiti da je samo naša Vlada bistra i pametna, a vlade drugih država nisu. U Njemačkoj, koja je pokazni primjer dobro organiziranog sustava, teško je i pobrojiti mjere štednje energenata koje su već na snazi ili se pripremaju

Zbog prekida isporuke nafte i plina iz Rusije, Europa je u smrtnom strahu od zime koja dolazi. Pa dok vlasti u mnogim drugim zemljama EU već uvode mjere štednje energenata da ublaže nestašice i divljanje cijena i traže da se one striktno provode, Andrej Plenković, ministar gospodarstva Davor Filipović i ostatak kabineta izgleda vjeruju da će se taj problem u Hrvatskoj, nekim čudom, riješiti sam od sebe.

Na izričito pitanje novinara misli li i naša Vlada obavezati građane i gospodarstvo da ograniče potrošnju energenata, premijer je uzvratio vrlo nonšalantno. Kao da drugi to ne znaju, konstatirao je da ”tijekom ljetnih mjeseci ionako nema grijanja”. Dakle, preporuke Vlade stići će kad bude trebalo jer ”za to ima vremena”. A onda je na to još duhovito dodao da valjda ne treba govoriti ljudima da se ne griju kad se prije par dana nije moglo spavati od vrućine. Iz ovakvog premijerovog odgovora može se zaključiti da je samo naša Vlada bistra i pametna, a vlade Njemačke, Slovenije i drugih država nisu.

U Njemačkoj teško pobrojati već postojeće mjere

Jer u Njemačkoj, koja je pokazni primjer dobro organiziranog sustava, teško je i pobrojiti mjere štednje energenata koje su već na snazi ili se pripremaju jer ih ne uvodi samo centralna vlast nego dodatno i parlamenti saveznih pokrajina, okruzi i gradovi. Tako je Bundestag donio odluku da se savezni objekti zimi više neće grijati na 22 nego na 20 stupnjeva, a ljeti više nema klime na 24 stupnja, nego na 26 do 28. Odlučeno je također da će se u preko 1800 državnih ureda isključiti protočni bojleri.

U dokumentu Štednja energije u zgradama Bundestaga računa se da to vodi uštedama energije od pet posto. U nekim saveznim pokrajinama pišu se propisi o štednji koji će vrijediti lokalno. U Baden-Württembergu dosad se zimi grijalo samo na 20 stupnjeva, ove godine temperatura će se sniziti na 18. Direktor Njemačke udruge gradova apelirao je na cijelo društvo da smanji potrošnju energije ”kako bismo zimi mogli imati tople stanove”.

I u Ljubljani smatraju da je situacija dramatična

Utoliko su vlasti u Njemačkoj već počele zatvarati bazene i terme, smanjivati uličnu rasvjetu i ograničavati dostupnost tople vode na tri puta po dva ili tri sata dnevno. Razmatra se i gašenje semafora noću te rasvjete oko gradskih znamenitosti. U svim školama i sportskim dvoranama okruga blizu Frankfurta od jeseni će iz slavina teći samo hladna voda. Od 23 sata, rasvjeta u Kölnu gori sa samo 30 posto snage. Neki vlasnici stambenih kompleksa odlučili su da će ove zime noću sniziti centralno grijanje na 17 stupnjeva. A ministri i drugi dužnosnici vode javnu kampanju koja promovira štednju pa čak savjetuju ljudima da se tuširaju brzo i kratko.

I vlada u Ljubljani smatra da je situacija dramatična. Slovenska regulatorna agencija za energiju proglasila je prvi od četiriju stupnjeva ranog upozorenja na moguće teškoće u opskrbi plinom, a vlada je izdala niz preporuka za racionalniju potrošnju energije. Ministar energetike Bojan Kumer upozorio je da na sezonu grijanja u ovoj krizi treba misliti na vrijeme i zato štedjeti na grijanju i hlađenju i javnom i državnom sektoru, i u kućanstvima, i u gospodarstvu.

Svi su oni glupi, samo mi smo pametni

Hrvatska je vlada, međutim, oko svega toga potpuno opuštena, a premijer smatra da za mjere i upozorenja ”ima vremena”. Kad će kod nas doći to vrijeme? U zadnji čas, kad počne gorjeti pod petama? Nevjerojatno je da su hrvatski građani puno racionalniji nego družina koja vodi državu pa se u mnogim domaćinstvima već vrlo ozbiljno razmišlja o instaliranju peći i kamina na drva. Mnogima je također jasno da više nema polusatnog natapanja pod tušem, ni otvorenih prozora dok vani pada snijeg jer je u stanovima na toplani 28 stupnjeva.

Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić rekao je ovih dana na televiziji N1 da bi Vlada ”trebala razmisliti” o uvođenju mjera štednje energije, ali Plenković ni njega nije čuo. Jer kod nas je sve okej, pa ne treba ljudima govoriti da ne griju u srpnju i kolovozu ”kad se po noći ne da spavati od vrućine”. I dok europske vlade naveliko smišljaju mjere kojima će pojedinačno uštedjeti tri, pet, ili osam posto energije, a zajedno možda 20 posto, ovdje je stav da nama to ne treba. Ma tako je. Kad su svi oni glupi, a jedino mi pametni.