Reakcija iz koje bi mnogi trebali učiti. Kako je Ceh ugostitelja smjenom svog šefa očitao lekciju Plenkoviću

Za razliku od HOK, Plenković nije ništa poduzimao sve dok DORH nije protiv Barbarića podigao optužnicu

FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

U toj ostavci nema ni zere izmotavanja, zavlačenja, podjele krivice niti "ali". To je to što bi bilo dobro vidjeti svuda, a najprije u Vladi Republike Hrvatske

Ne znam ništa o aktivnostima Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika koji je dio Hrvatske obrtničke komore. O tome ne pišem, a nitko od mojih nema ni kafić, ni hotel, ni apartmane, niti u tom biznisu zarađuje za kruh. Ali ono što može vidjeti svatko, pa i ja, jest da je, barem u ovoj jednoj stvari, ta strukovna organizacija postupila neusporedivo zrelije nego mnoge političke, profesionalne i razne druge.

Smijenili su, dakle, svoga predsjednika Franza Leticu jer je prije nekoliko dana, na njihovom kongresu, održao govor unutar koga je neugodno odzvonila jedna rasistička poruka. Govoreći o gorućem problemu nedostatka radne snage i nadoknađivanju tog manjka zapošljavanjem stranaca, Letica se proglasio glasnogovornikom osjećaja svih kolega u branši pa je u tom svojstvu izjavio kako ”svima nama nije ugodno vidjeti zamotane strance na ulici. Hajdemo se suočiti s tom činjenicom da nije ugodno vidjeti ljude koji su zamotani, ljude drugih kultura. Nije”.

O Letičinoj smjeni HOK i njegov ceh izvijestili su kao o njegovoj ostavci, ali potpuno je jasno da je ugostitelju kome ”nije ugodno” gledati na ulici ljude iz drugih kultura rečeno da se sam skloni.

Koje nove okolnosti su nastupile?

Ova niskoprofilna smjena – uzrokovana jednom radikalnom, uvredljivom i nedopustivom izjavom, ali ipak samo izjavom – poklopila se sa smjenom direktora HEP-a Frane Barbarića, člana HDZ-a i dopredsjednika zagrebačkog ogranka stranke. No, za razliku od brze reakcije Ceha ugostitelja na mali skandal u njihovom dvorištu, premijer Plenković mjesecima je štitio Barbarića koji je odavno trebao biti maknut barem iz dva razloga, po težini potpuno neusporediva s razlozima za smjenu dotičnog Letice.

Prvo, po odluci Vlade čelnik najvećeg državnog poduzeća odgovoran je za ljetošnju aferu ”plin za cent’‘, koja je HEP-u izbila iz džepa milijune eura. A drugo, već dugo, konkretno od svibnja ove godine kad mu je Državni inspektorat zabranio nastavak radova na vili uz more na Hvaru, poznato je da je Barbarić bespravni graditelj. Ali Plenković nije ništa poduzimao sve do prošlog petka, kada je DORH protiv Barbarića podigao optužnicu za graditeljsku uzurpaciju, a onda je objavio da ga smjenjuje jer su sada, s ovom optužnicom, za direktora HEP-a ”nastupile nove okolnosti” uslijed kojih on mora otići. Koje nove okolnosti?

Pa Ceh ugostitelja i turističkih radnika Hrvatske obrtničke komore nije čekao da njihovog predsjednika netko eventualno prijavi za govor mržnje, da krenu izvidi i da se podigne optužnica. Treba li premijeru hrvatske države takva poduka?

Dug popis premijerovih štićenika

Nažalost, izgleda da treba. Pogotovo zato što ovo nije prvi slučaj u kome je Plenković na isti način podbacio štiteći, na primjer, Kuščevića, Gabrijelu Žalac i niz, niz, niz HDZ-ovih kadrova koji su kasnije završili pod istragama i na hrvatskim i europskim optužnicama.

A dok tako radi vrh države, uzalud je kumiti, moliti, pozivati i objašnjavati svima nama u hrvatskom društvu da je najzdravije kad sami reagiramo na svinjarije u svojoj kući i kad sami preuzmemo odgovornost za anomalije u vlastitim redovima. Tu kulturu koje nema trebamo svuda, od sudstva i nogometa, do bolnice i gradske uprave.

Nekidan smo na prosvjedu svinjogojaca imali šokantnu priliku čuti stanovitog Josipa Juretića, jednog od seljačkih ”koordinatora” koji se pred kamerama uprizorio u uniformi Hrvatske vojske, kako poziva predsjednika Zorana Milanovića da zaustavi ”teror” nad seljacima naredbom ”vojsci da izađe na ulicu”. Ostali su to saslušali, a mnogi su i zapljeskali.

Ostavka bez zere izmotavanja

Ali kako ćeš tražiti od uzgajivača svinja da iz svoje ekipe isključe ovakve ekstremiste i provokatore ili one svoje kolege koji varaju na poljoprivrednim potporama kad se čak ni među najodgovornijim političarima u vlasti nemaju na koga ugledati?

Zato bi bilo korisno za poduku tiskati i dijeliti eksplicitni tekst ostavke koji je Franz Letica morao potpisati i objaviti jer je povrijedio strane radnike koji ovdje vrijedno rade za mali novac i tako spašavaju hrvatsko gospodarstvo. U toj ostavci nema ni zere izmotavanja, zavlačenja, podjele krivice niti “ali”.

Njezine su ključne poruke da je istup bio “neoprostiv'”, “da treba poštovati sve ljude, bez obzira na porijeklo, kulturu ili uvjerenja'” i ‘”da se ovakvi incidenti ne smiju umanjivati ili zanemarivati”. To je to što bi bilo dobro vidjeti svuda, a najprije u Vladi Republike Hrvatske.