Rusi su velikom izložbom obilježili 150. obljetnicu tiskanja Zločina i kazne

Roman je prvotno izlazio u nastavcima, a danas je jedan od najvećih klasika

FOTO: wikipedija

Fotografije Sankt Peterburga iz 19. stoljeća, predmeti povezani sa zapletom romana, cijeli tekst projiciran na zidovima: izložba Zločin i kazna, otvorena u povodu 150. godišnjice izlaska tog književnog remek djela, posjetitelje odvodi duboko u svijet Fjodora Mihajloviča Dostojevskog.

“Ovom smo izložbom željeli odgovoriti na sva pitanja iz romana i pokazati sve aspekte o kojima govori”, rekla je Natalija Ahimbajeva, ravnateljica Muzeja Dostojevskog u Sankt Peterburgu u kojemu je postavljena izložba. Muzejski prostor smješten je u kući, u središtu nekadašnje carske prijestlolnice,u kojoj je pisac nekad stanovao.

Roman u nastavcima

Roman Zločin i kazna izlazio je tijekom 1866. u mjesečnim nastavcima u mjesnom časopisu. Priča je to o Rodionu Raskoljnikovu, mladom usamljeniku koji odbacuje kolektivna moralna načela i spreman je ubojstvom omražene lihvarice ispitati limite svoje slobode i moralnog poretka.

Roman je u startu doživio uspjeh. Preveden na nekoliko jezika, među kojima na francuski, engleski i njemački, Zločin i kazna je zajedno s Braćom Karamazovima i Idiotom najuspješnije djelo Dostojevskog i klasik je ruske književnosti. U ovom složenom remek djelu Dostojevski piše o mnogo pitanja: o granicama slobode, legitimitetu nasilja, cijeni ljudskog života… U romanu se isprepleću filozofska i religijska stajališta, što je treća dimenzija djela.

Kontekstualizacija klasika

Na izložbi je cijeli tekst romana projiciran na zidovima, a neki odlomci istaknuti su zajedno s fotografijama iz tog razdoblja te s predmetima o kojima govore. Vjerno je dočarana mirna i mračna “peterburška” atmosfera.

“Stvarno se osjećate kao da ste uronili u roman”, kaže Roman Kovtčenko koji je izložbu pogledao u društvu majke. “To mi je najdraži njegov roman, ‘najpeterburškiji’ je”, dodaje Galina Somova. “Zločin i kazna važan je izvor znanja i neiscrpnih ideja”, zaključuje Natalija Ahimbajeva te dodaje da će izložba biti otvorena do kraja ožujka.

Po organizatorima, izložba ocrtava tri dimenzije tog kompleksnog djela.
Prva predstavlja Sankt Peterburg, kuće, dvorišta, kanale i taverne. Druga ocrtava vrijeme radnje romana pokazivanjem originalnih predmeta poput “žute iskaznice” (kartice koju je policija izdavala prostitutkama poslije obavljenog liječničkog pregleda) kakvu je imala jedna od junakinja iz priče.
Detaljno je rekonstruirana i soba u kojoj je izvršeno ubojstvo sa svim predmetima koji su se, po opisu autora, u njoj nalazili.