Stvari na koje trebamo pripaziti pri pisanju životopisa: 'Nikako ne koristite selfije'

Donosimo i odgovor na škakljivo pitanje kako definirati željena primanja na intervjuu za posao

Kratak opis tijeka života – tako se otprilike grubo i neformalno prevodi latinski izraz Curiculum Vitae, ili popularnije – CV, u svim formama i oblicima. Neovisno o tome o kojem je zanimanju riječ, svaki kandidat želi da upravo njegov životopis zaokupi pažnju potencijalnog poslodavca.

Paralelno, na tržištu rada uvjeti se mijenjaju gotovo iz mjeseca u mjesec, znatno brže u odnosu na ranije, a sve se više pojavljuju i neka potpuno nova zanimanja, poput menadžera za održivost i digitalnog arhitekta. U takvim okolnostima, postavlja se pitanje – što uopće čini dobar i kvalitetan životopis i kako biti konkurentniji na tržištu rada?

To, pak, ovisi od zemlje do zemlje, ali i industrije, kao i razine obrazovanja i radnog iskustva. Napisati dobar životopis, stoga, zahtijeva prethodno istraživanje, ali i strpljenje te fokus kandidata, kazuje nam stručnjakinja za ljudske potencijale i voditeljica platforme posao.hr, Ines Bokan.

Redoslijed mora biti obrnuto kronološki

Krenimo redom. Kako nam objašnjava, prije svega valja pripaziti na osnovne smjernice pisanja životopisa, poput jasnoće, konciznosti i pravopisne točnosti. Paradoksalno, još uvijek ima prijava koje sadrže nepotpune informacije, a kandidati nerijetko šalju životopise koji sadrže gramatičke pogreške.

“Poželjno je životopis ili CV pisati obrnuto kronološki, odnosno na vrh pisati posljednja radna iskustva, a pri kraju ona starija. Isto vrijedi i za obrazovanje, dodatna školovanja i edukacije”, kaže Ines i ističe da je dovoljno upisati mjesec i godinu početka radnog iskustva.

Radni se zadatci, nadalje, navode od najzahtjevnijih prema manje zahtjevnim. Poželjno je navesti i različite projekte, napredovanja na prethodnom radnom mjestu i slično. Ipak, valja biti oprezan.

“Esejski stil pisanja nije preporučljiv za većinu životopisa, već je cilj životopisa na sažet i jasan način prezentirati kandidata”, kazuje Ines. Stil pisanja životopisa trebao bi biti administrativni, no ako se kandidat prijavljuje za radno mjesto u kreativi, poželjno je i izaći iz okvira. No, ni tada ne treba pretjerati.

Duljina teksta nije garancija za poziv na intervju

“Fotografija u životopisu je preporučljiva jedino ako imate kvalitetnu portretnu fotografiju. Fotografije sa svečanosti ili s godišnjeg odmora, fotografije s osobne iskaznice ili popularni selfiji nisu pogodni za životopis. Bolji će biti onaj bez fotografije nego onaj s lošom ili neprimjerenom fotografijom”, objašnjava.

Valja pripaziti i na duljinu samog životopisa. Količina teksta nije proporcionalna sa šansom da će kandidat biti pozvan u idući krug. “Pravo je umijeće pokazati svoje iskustvo i kompetencije na maksimalno dvije do tri stranice, sve više od toga je previše”, kaže Ines.

Uzevši u obzir sve navedene savjete, shodno radnom iskustvu, obrazovanju i kompetencijama, poslodavac će kandidata pozvati na idući korak – intervju. Suprotno mišljenju većine, tu tek nastupa važnost pripreme.

Ostaviti dobar dojam na papiru je jedno, dok je sastanak oči u oči puno zahtjevniji korak. “Svaki intervju je stresan pa je priprema ključna jer povećava samopouzdanje, sigurnost u nastupu i smanjuje stres”, kaže Ines.

Važno je pripremiti pitanja

Dodaje da je od izuzetne važnosti i unaprijed pripremiti odgovore na pitanja poput – koje su vaše mane, zašto odlazite iz trenutne kompanije i slično. Odgovori bi trebali biti konkretni, iskreni, objektivni i realni. Osim toga, važno je i pripremiti pitanja za poslodavca.

“Ističem da to nisu samo pitanja o plaći, već i pitanja o poslu, kolegama, uvjetima rada, planu razvoja odjela i slično, ovisno o poziciji za koju se javljate”, objašnjava Bokan. Dodaje da je dobro u procesu pripreme zabilježiti svoje poslovne uspjehe i pozitivne strane, ali i određene prostore za razvoj.

Ako kandidat, pak, i ovaj korak odigra strateški dobro, najčešće će uslijediti pitanje o primanjima. To je, ističe Bokan, najteže pitanje za kandidata, ali i intervjuera.

“Ako niste sigurni u točnu visinu primanja, savjetuje se da kažete raspon primanja s kojim biste bili zadovoljni na toj poziciji. Način razgovora za pozicije koje nemaju puno prostora za pregovore se razlikuje od onih gdje su i poslodavci i kandidati spremni na daljnji razgovor oko uvjeta”, kaže.

‘Poslodavci sve više zapošljavaju strane radnike’

Paralelno, kompromisa na tržištu rada gotovo da i nema. Shodno tomu, upitali smo ju kakvi su trenutno trendovi zapošljavanja na hrvatskom tržištu. Najviše se potražuju radnici u trgovini, prodaji, njegovateljstvu, administraciji, zanatskim zanimanjima, medicini te IT industriji.

“Trenutno je fokus i na zapošljavanje sezonske radne snage u turizmu i ugostiteljstvu. Oglasi se ponavljaju, radne snage nedostaje ili nema tražena iskustva. Globalni nedostatak radnika se osjeti i u Hrvatskoj. Poslodavci su sve više primorani zapošljavati strane radnike”, kaže.

Pri tome, ističe da poslodavci sve više traže radnike koji su spremni učiti i razvijati se. Drugim riječima, poslodavci će ponekad izabrati onog kandidata koji ima pozitivan stav i želju za učenje, a da možda nema toliko iskustva.

“Nemojte lagati na intervjuima i u životopisima. Iskusni intervjueri će to odmah prepoznati. Nekada davno sam čula izreku: dobrog radnika je uvijek bilo teško naći. Na to znam dodati: danas je još i teže”, zaključuje Ines.