11 PINK DAY Zagreb i 10.Green in Pink predstavljaju nagrađena šoltanska ekstra djevičanska maslinova ulja

Riječ je o super kvalitetnim maslinovim uljima, točnije, ekstra djevičanskim uljima Hrvatske

Premda je festival Pink Day Zagreb ponajprije posvećen ružičastim vinima, na svojem 11. izdanju ujedno obilježava okruglih 10 godina Green in Pink festivala – koji je svojevrsna „zelena točkica“ u ružičastom moru rosé vina.

Riječ je o super kvalitetnim maslinovim uljima, točnije, ekstra djevičanskim uljima Hrvatske. Sigurno ste već čuli da su hrvatska, osobito istarska ekstra djevičanska maslinova ulja cijenjena i u svijetu te da se s važnih svjetskih natjecanja i ocjenjivanja (Il Magnifico, Leone d’Oro, izbora Floss Olei) redovito vraćaju ovjenčani visokim priznanjima, najvišim ocjenama i zlatnim medaljama. Na primjer, lani su na svojevrsnoj svjetskoj „olimpijadi“ maslinovih ulja u NYIOOC u New Yorku, po broju zlatnih medalja bili na drugom mjestu, odmah iza velesile Italije, a ispred Španjolske, Turske, Grčke, Portugala i Francuske…Ovi su rezultati još impresivniji ako se obzir uzme činjenica da Hrvatska proizvodi svega 4.000 tona godišnje, što čini 0,1% svjetske proizvodnje, dok npr. Španjolska proizvodi 1,5 milijuna tona (42% svjetske proizvodnje), a Italija 350.000 tona (10%). Osim u Istri, odličnih ulja ima i na Pagu, Braču, Korčuli…a mogli bismo nabrajati još.

No, jeste li znali da na malom kamenom otoku (koji se vidi s nekih splistskih „ponistra“) – Šolti – uzgajaju fantastičlne masline od kojih se dobijaju jednako tako fantastična ekstra djevičanska maslinova ulja? Upravo ona će se prezentirati na Masterclassu na Pink Dayu, 20. travnja točno u podne u Laubi, a vodit će ga dvojica Šoltana proizvođača nagrašivanog maslinovog ulja: jedan od čelnih ljudi udruge „Zlatna Šoltanka“ Zlatko Burić u društvu Nikole Cecića, načelnika Šolte (i zaljubljenika u maslinovo ulje). Iako je u povijesti maslinarstvo na Šolti bila sporedna djelatnost a kvaliteta s današnjeg gledišta upitna, ipak je šoltansko maslinovo ulje oduvijek bilo na dobrom glasu u regiji a prodavalo se duž cijele obale.

Ljubav i strast s kojom šoltanski maslinari njeguju svoje masline, tradicija i saznanja koja se tisućljećima prenose i usavršavaju, ponos na svoju autohtonu super-sortu Šoltanku, zapravo je jedinstven splet okolnosti koji pogoduje šoltanskom maslinovom ulju. Šoltanske masline rastu u teškim, ali za proizvodnju vrhunskog maslinovog ulja idealnim uvjetima. Tlo je kamen vapnenac s malo plodne zemlje a klima obilježena vrućim i suhim ljetima dok ljekovite trave i mirišljivo začinsko bilje daju ulju neponovljiv i prepoznatljiv pečat. Kompleksnost aroma u Šoltanskom maslinovom ulju dodatno nastaje zbog toga što su maslinici razbacani po cijelom otoku a svaka mikrolokacija daje ulju fino diferencirane mirisne i okusne nijanse, koje nijednog poznavatelja ni ljubitelja maslinovog ulja ne ostavlja ravnodušnim.

Ozbiljnija priča o šoltanskom maslinovom ulju počela je prije desetak godina, kad je grupa ambicioznih tamošnjih maslinara odlučila: radit ćemo najbolje ulje na svijetu! Naručili su 10 uzoraka najnagrađivanijih maslinovih ulja iz Italije, Španjolske, Portugala, Francuske i Grčke i – zajedno s našim uljima – dali ih na „slijepo“ kušanje Šoltanima i gostima Šolte. Zaključak je bio jednoglasan: podjednako su dobra! Ako ne i bolja.

Ponosni i ohrabreni prvim uspjesima, proizvođači maslinovog ulja na Šolti, okupili su se i osnovali Udrugu maslinara otoka Šolte ZLATNA ŠOLTANKA, i dogovorili svoje prioritetne ciljeve. Na prvo mjesto su stavili podizanje i održavanje uzgoja maslina i proizvodnje maslinovog ulja na najvišu moguću razinu te izradu kriterija za proizvodnju čistog šoltanskog maslinovog ulja i zaštitu oznake izvornosti (PDO). Kontrolira se odnos sorti, proizvedene količine i količine stavljene na tržište, kemijska i senzorska svojstva, deklaracija i način skladištenja. Važno im je i omasovljavanje ekološke proizvodnje s ciljem zaštite prirodnih resursa otoka i zdravlja potrošača što će posljedično omogućiri povjerenje potrošača u kvalitetu.

Shvatili su i da je izrada vizualnog identita za proizvod ŠMU previše važna da bi bila prepuštena amaterima pa je su povjerili stručnom timu Maje Ukas iz Splita. Šoltanska čuvita zaštitni je znak otoka i logotip udruženih maslinara Šolte. Tako je krenulo brendiranje onoga što je danas već poznato: „Šoltansko maslinovo ulje“.

Kao prvo trebalo je utvrditi po čemu su Šolta i šoltansko maslinovo ulje poznati i prepoznatljivi, a Šoltani su zaključili da je to ponajprije zbog toga što je njihov otok mali, kameniti otok s nadprosječno puno sunca i jako malo kiše i vode općenito, a kao takav pogodan za ulje s nadprosječno visokom količinom polifenola, zaslužnih za zaštitu organizma od brojnih bolesti.

Nije nevažno da u se kroz naraštaje, Šoltani opredijelili za samo dvije sorte maslina i do danas se dreže izbora sorti koje su sadili njihovi stari. Otprilike polovina stabala su Šoltanka (levantinka), dok je druga polovina Oblica. Izbor je očigledno bio dobro pogođen jer su arome i okusi ulja od Šoltanke oduševili sommeliere za ulja na brojnim takmičenjima širom svijeta.

Sudjelovanje na takmičenjima i visoke pozicije na rang-listama te prestižne nagrade, Veliki međunarodni uspjesi su upravo tamo i počeli – jer su 2017. osvojili prvu medalju u New Yorku, i to baš zlatnu. 2018. Su bili šampion na najprestižnijem regionalnom takmičenju maslinovih ulja „Noćnjak“, a 2019. je osvojena i kruna svih dosadašnjih priznanja, titula „Best in Class“ na NYIOOC – za najbolje ekološko, monosortno maslinovo ulje srednjeg intenziteta na svijetu. Među 900 proizvođača maslinovog ulja iz 26 zemalja svijeta hrvatska maslinova ulja izazvala su oduševljenje među znalcima i ljubiteljima maslinovog ulja.

Na otoku su maslinici mali a utkani su u krš i makiju te zahtjevaju brižan individualan pristup svakom stablu i svakom plodu, obrada i branje moguće su samo ručno. Teško, ali i prednost, oštećeni plodovi odstranjuju se odmah pri berbi pa ostaju samo sočni i zdravi plodovi obrani prije početka tamnjenja, pa se tako zadržavaju svi sastojci dokazano blagotvorni za zdravlje.

2022. je bila odlična „berba“ nagrada jer su tada šoltanska maslinova ulja nagrađivana diljem svijeta. Zlatne medalje su osvojene u New Yorku, Londonu, Parizu, Berlinu, Milanu i na „Noćnjaku“.2023. i Europa ih je nagradila zlatnom medaljom na evropskom takmičenju maslinovih ulja u Ženevi. Ova priznanja i nagrade od kojih su dvije najnovije iz New Yorka, s NYIOOC – najznačajnijeg svjetskog natjecanja, naravno – zlatne, jamstvo su kontinuirane vrhunske kvalitete „Šoltanskog maslinovog ulja“ i snažan vjetar u leđa Šoltana.

Ponosni su što su im ulja najnagrađivanija ulja na svijetu i što se potražnja na tržištima širom svijeta stalno povećava. To, pak, rezultira podizanjem novih maslinika i povećanjem, proizvodnje. Ekološka proizvodnja na otoku porasla je u zadnjih 10 godina za 400%, otok Šolta područje je s najvećim postotkom ekoloških maslinara u regiji. Ipak, naglašavaju da im je iznimno važno da malo plodne zemlje na otoku ostane vrijedno i za iduće generacije.

ŠMU može se dobiti samo direktno kod proizvođača na Šolti, kao i u najboljim restoranima i trgovinama finih specijaliteta.