U suradnji s
U suradnji s tvrtkom Cromaris

Hrvati godišnje jedu 20 kilograma ribe. Mnogi je ne znaju čistiti ni prepoznati je li svježa, složili smo vodič

Po unosu smo, nažalost, ispod prosjeka EU. Evo kako možete više uživati u ribi

FOTO: Shutterstock

Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj se godišnje prosječno pojede 20 kilograma ribe po osobi, što je ispod prosjeka Europske Unije. Dok građani EU u prosjeku jedu 24 kilograma po osobi, po unosu ribe prednjači Malta s čak 90 kilograma dok je na samom začelju Češka s tek 5,6 kilograma po osobi.

Iako rezultati pokazuju da potrošnja ribe posljednjih godina raste, mnogi je i dalje izbjegavaju. “Svjesni smo da su neki od glavnih razloga nedovoljne konzumacije ribe u njenoj cijeni, u navikama potrošača, brzini življenja i drugim faktorima na koje se može utjecati te upravo tu treba poduzimati mjere i aktivnosti koje će doprinijeti daljnjem povećanju potrošnje”, stoji u zaključku studije.

Kako znamo da je svježa

Da još uvijek postoje mnogi faktori koji ljude odvraćaju od kupnje ribe, slažu se i stručnjaci iz Cromarisa – regionalnog lidera u proizvodnji i preradi mediteranske ribe i šeste kompanije u uzgoju brancina i orade na svijetu.

To su, ističu, prije svega prepoznavanje svježine ribe pa i sam postupak pripreme. Kako bi otklonili sve misterije o zahtjevnosti izbora i pripreme, otkrili su nam nekoliko korisnih trikova.

Najvažniji, a mnogima još uvijek najteži korak tijekom kupovine je prepoznavanje je li riba svježa. U tom je slučaju važno, naglašavaju, osvrnuti se na četiri stavke – teksturu, miris, oči i škrge.

Ljuske moraju biti čvrste i sluzave, dok bi škrge kada ih rastvorite trebale biti intenzivno crvene. Kod očiju je bitno da su rožnice prozirne, a zjenice crne i blistave. Također, kod svježe ribe prevladava onaj ugodni i neutralni miris pa je se ne ustručavajte pomirisati.

Čuva se umotana u ubrus i foliju

Kada ste sa sigurnošću odabrali svježu ribu, važno je znati kako što duže održati njenu svježinu. Prije nego što ju stavite u hladnjak, preporučuje se izdignuti je s dna posude pomoću rešetke na koju se potom stavlja ubrus koji će održati vlažnost, otkrivaju nam u Cromarisu.

Zatim očišćenu ribu postavite na jedan dio ubrusa te ju drugim dijelom preklopite. Posudu prekrijte prijanjajućom folijom i odložite ju u hladnjak.

I čišćenje može biti jednostavno

Stručnjaci kažu da je ribu najjednostavnije očistiti kliznim pokretima noža od repa prema glavi, držeći pritom ribu za rep ili škržne otvore, dok se ljuske s dijela potrbušine odstranjuju tako da ribu držite za glavu. Cijeli proces čišćenja utrobe pak možete pogledati u videu.

Filetiranje ne mora biti prava muka

Podaci istraživanja pokazali su i kako je potrošnja filetirane ribe porasla za gotovo četiri posto. Tako je tijekom 2019. godine konzumirano 20,30 posto fileta, dok je godinu prije potrošnja iznosila 16,58 posto.

Budući da je sam proces filetiranja nešto složeniji od osnovnog čišćenja ribe, znalci iz Cromarisa pokazali su kako do savršenog filea. Kako to rade profesionalci pojasnili su na primjeru filetiranja brancina.

Riba na grillu ili u ribljem temeljcu

Osim odabira svježe ribe i pravilnog čišćenja, pojasnili su nam i kako pripremiti ribu na dva najjednostavnija načina – na grillu i u ribljem temeljcu.

Pripremu ribe za grill započnite rezom po središnjoj bočnoj liniji s obje strane. Zatim ju dobro prosušite kuhinjskim ubrusom. U temeljito očišćenu utrobu poslažite kriške limuna i grančice mediteranskog bilja po želji. Ribu izvana premažite uljem te dobro posolite. Stavite ju peći na dobro zagrijani grill. Za savjete o filetiranju ispečene ribe, pogledajte video u nastavku.

Za pripremu ribljeg temeljca koji je dio tradicije mediteranske prehrane, potrebni su maslinovo ulje, češnjak, mrkva, peršin, papar, ljutika i najvažniji sastojak – riblje kosti. Sve stavite lonac te prekrijte vodom. Sve prokuhajte na laganoj vatri, od 15 do 20 minuta, a zatim procijedite kroz fino sito.

Temeljac možete čuvati u zamrzivaču do 30 dana. Ovaj svestrani dodatak možete koristiti u pripremi slasnih rižota, juha, jela s tjesteninom i raznih umaka – mogućnosti su raznolike.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Cromaris.