Klara iz Požege zapela je u Americi, bez prtljage i interneta: 'Obuzeo me baš čudan, nesvakidašnji osjećaj'

'Nedostatak interneta jednostavno vas natjera da se snalazite na sve moguće načine'

FOTO: Shutterstock

Broj korisnika interneta diljem svijeta je od 2005. do 2021. godine porastao s malo više od jedne milijarde na gotovo 5 milijardi ljudi, kazuju podaci Statiste. Pritom je vodeća Kina, a slijede je Indija te Sjedinjene Američke Države.

Kontinuirano rastuće brojke samo su mali uvid u to koliko je internet kroz godine postao ključan član društva te u kojoj mjeri njegova prisutnost transformira način života, rada, komunikacije i povezivanja.

Bez imalo zadrške i u vrlo kratkom roku u potpunosti smo se preselili u online svijet. Internet koristimo za gotovo sve vrste svakodnevnih aktivnosti – od kuhanja i učenja, do dejtanja i održavanja prijateljskih veza, a nekima je internet i radno mjesto.

Dostupnost kada god i gdje god, ili ipak ne?

Upravo zbog toga, pristup internetu skloni smo uzimati zdravo za gotovo te podrazumijevamo da nam je on dostupan kada god i gdje god se nađemo.

No, u nekim nas situacijama ipak šokira kada nas on iznevjeri te nas ostavi u iznenadnoj potrazi za onom obećavajućom crticom signala na računalu ili pametnom telefonu.

Da se to događa u današnjem svijetu koji prema napretku svakodnevno guraju inovativna rješenja u svijetu modernizacije i digitalizacije, svjedoče i priče pet naših čitatelja koje je internet napustio u krucijalnim trenucima. Opisali su nam svoje iskustvo, ali i osjećaje koji su ih tada proželi. Evo detalja.

Nelagoda i strah tijekom rješavanja kolokvija

“Fakultetska nastava se odvijala online – odrađivali smo kratki ulazni kolokvij i svatko je trebao odgovoriti na pitanja. Kada je došao red na mene, kućni internet mi se ugasio, a par dana prije toga sam potrošila mobilne podatke te se nikako nisam mogla spojiti na predavanje”, prisjeća se Martina Firić (24) iz Osijeka.

U tim je trenucima osjetila izrazitu nelagodu i strah, ali na svu sreću, nije se suočila s neželjenim posljedicama. Profesor je imao razumijevanja te joj je dopustio da probni kolokvij riješi naknadno.

“Smatram da je to samo jedna od stvari koje dokazuju da previše ovisim o internetu. Pritom bih rekla da je moja generacija nekako granična jer sve one mlađe odrastaju uz njega. Taj generacijski jaz vidi se i u tome što stariji prije nisu ni znali što je internet, dok mladi sada ne znaju kako bi bez njega”, dodaje.

Nije pomogao ni hotspot

Marija Vuković (27) iz Splita, svoje neugodno iskustvo s nedostupnošću interneta doživjela je pak tijekom remote rada. “Posao sam odrađivala u Brelima, no ondje jednostavno nijedan teleoperater nije imao jak signal – veza mi je stalno pucala i bila je nestabilna, a ja vrlo nervozna”, prisjeća se.

Osjećala se vrlo očajno jer je njen posao zahtijevao popriličnu brzinu koja joj tada nije bila na raspolaganju. Posebno ju je živciralo to što joj kvalitetno nije radio ni Wi-Fi ni mobilni internet, tako da joj spajanje preko hotspota nije bilo od prevelike pomoći.

“Poslovne, fakultetske i na kraju krajeva, privatne obveze ispunjavam i dogovaram preko interneta. Što se tiče mlađih generacija, mislim da smo trenutno na istoj razini, ali i da će se razvojem tehnologije ta ovisnost sve više pojačavati jer će olakšavati život”, tvrdi Marija.

Internet dostupan u cijeloj Hrvatskoj

Koliko je važno da u današnje vrijeme internet bude dostupan bilo gdje, prepoznao je i Telemach – nacionalni operator koji korisnicima u svakom kutku Hrvatske omogućuje cjeloviti spektar telekomunikacijskih usluga, od fiksnih i mobilnih do televizijskih.

Tako svakim danom sve većem broju korisnika osiguravaju i najbrži internet u zemlji putem optičke 10 Giga mreže te su u protekloj godini njime pokrili značajna područja u pet najvećih gradova u Hrvatskoj – Zagrebu, Splitu, Zadru, Osijeku i Rijeci.

Nedavnom integracijom Optime, Telemach je dodatno osnažio svoju ekspertizu na području fiksne mreže te mu je omogućen pristup geografskim područjima gdje ranije nije bio prisutan, a integracijom Total TV-a dobio je i satelitsku pokrivenost i na najnedostupnijim geografskim područjima Hrvatske.

Iz tog razloga, EON Trio paketi su dostupni u cijeloj Hrvatskoj, a unutar njih Telemach korisnicima nudi optički internet, EON TV i neograničene fiksne pozive kako bi svi u Hrvatskoj imali pristup Telemachovim uslugama.

Navikli smo osloniti se na internet u svakoj situaciji

Da mu Google ne može pomoći kada god mu zatreba, Sandro Franko (27) iz Novog Vinodolskog shvatio je tijekom putovanja u Brazil. “Isprva je to šok jer smo navikli osloniti se na internet u svakoj novoj situaciji. Ali zapravo, mislim da mi je to dozvolilo da bolje upoznam ljude i kulturu”, opisuje.

Bio mu je to prvi put da je otputovao izvan EU, ali kaže da pritom nije osjećao neku veliku paniku. U hotelskoj sobi i kafićima bi istražio ono što ga je zanimalo za nastavak putovanja, a ostatak vremena mobitel mu je služio samo za slikanje. I bilo mu je super.

“Klonim se društvenih mreža – nemam Instagram, a Facebook koristim samo kako bih ostao u kontaktu s kolegama s faksa i prijateljima koji su odselili. Stoga ne bih rekao da sam ovisan o internetu te se puno više poistovjećujem sa starijim generacijama, i drago mi je da je tako”, tvrdi naš sugovornik.

U teškim trenucima spas je tuđi hotspot

“Otputovala sam u Ameriku i izgubili su nam prtljagu, nakon čega sam morala pisati zamolbu kako bi nam je vratili. Mobilni podaci mi više nisu radili, a Wi-Fi mi je bio više nego nužan. Na kraju su mi pomogli drugi putnici s aerodroma, podijelivši mi svoj hotspot”, prisjeća se Klara Tušek (22) iz Požege.

Dodaje da ju je u tim trenucima obuzeo prečudan, nesvakidašnji osjećaj, jer su mobitel i internet bili sve što joj je potrebno, a nije ih imala. No, tvrdi, danas joj to nije loše sjećanje, već čak pomalo simpatično jer ju je ‘zdrmalo’ i natjeralo da se snalazi na sve moguće načine.

“Definitivno smatram da previše ovisimo o internetu, ali s obzirom na to da se apsolutno sve digitaliziralo, u današnje bi vrijeme bilo jako teško funkcionirati na stare načine, bez njega”, zaključuje Klara.

Trenuci panike i stresa

Gotovo isto iskustvo kao i sugovornica Martina, imala je i Jelena Vuković (24) iz Karanca. Kada je počelo doba koronavirusa, internet joj je, kao studentici, bio od izrazite važnosti jer se sve prebacilo online – od predavanja i seminara, do polaganja ispita.

“Sjećam se da smo jedno poslijepodne pisali kolokvij, a meni nije radio Wi-Fi. Preplavili su me trenuci panike, stresa i straha i tada sam shvatila da mi je zapravo internet od krucijalne važnosti, no upalila sam mobilne podatke kojih je, začudo, bilo dovoljno da me izvuku iz ove nelagodne situacije”, opisuje.

Prisjeća se i da se mnogo puta našla negdje gdje internet nije bio dostupan, a to su najčešće bile vikendice u mjestima bez signala. “Naravno, pritom se događalo da iz navike pogledamo u mobitele i shvatimo da ne možemo ništa napraviti, što je bio pomalo čudan osjećaj”, ističe Jelena.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Telemach.