Fun facts

Najveći tartuf na svijetu pronađen je u Istri. Evo još 11 zanimljivosti o Hrvatskoj koje niste znali

Poznati smo i po uzgoju lipicanaca te izradi igračaka, a i domovina smo mnogih slavnih ličnosti

27.07.2021., Motovun - Na trgu Andree Antica otvoren je Motovun Film Festival koje je vodio Mario Petrekovic a tijekom otvorenja publici su se obratili Tomislav Pahovic (nacelnik opcinme Motovun), zamjenica Zupana Istarske zupanije Jassica Acquavita, Veleposlanik Italije u Hrvatskoj Pierfrancesco Sacco i Igor Mirkovic direktor festivala. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
FOTO: Srećko Niketić/PIXSELL

Iako je već vrlo dobro znano da Hrvatska kao zemlja obiluje raznolikošću u svim segmentima, od gastronomskih i kulturnih tradicija pa sve do geografskih obilježja, postoje i druge brojne zanimljivosti koje našu zemlju diferenciraju od drugih te ju čine posebnom destinacijom. U nastavku smo zato izdvojili 12 fora zanimljivosti kojima se možemo ponositi. Pronašli smo ih u četiri različita hrvatska zavičaja – nizinskom, brežuljkastom, gorskom i primorskom. Super su povod i za istraživanje nekih novih lokacija tijekom putovanja, ali i za boostanje znanja o domaćem terenu.

Lipicanci i najstariji park prirode

Emica Elvedji/PIXSELL

Još od 19. stoljeća na području Slavonije, Baranje i Srijema uzgajaju se lipicanci – jedna od najstarijih pasmina konja u Europi čija je ergela osnovana u 16. stoljeću za potrebe Bečkog dvora. Kod nas su danas najpoznatije Državne ergele Đakovo i Lipik, a uzgoj lipicanaca postao je dio narodne baštine i tradicijske kulture. Upravo zbog toga ova je tradicija uvrštena i na UNESCO popis zaštićene nematerijalne kulturne baštine Hrvatske.

Istočniji dio nizinskog zavičaja poznat je i po najstarijem proglašenom parku prirode u Hrvatskoj – Kopačkom ritu. Smješten u Baranji, na turističkoj se karti ucrtao zbog svog ornitološkog rezervata, prirodnih fenomena, raznolike flore i faune te jedne od najvećih močvarnih i poplavnih nizina u Europi. Park prirode Kopački rit uvelike je utjecao i na razvoj seoskog i ekoturizma tog kraja, a u njegovoj blizini, naselju Tikveš nalazi se i dvorski lovno-rezidencijalni kompleks iz 19. stoljeća u kojem je povremeno boravio i nekadašnji predsjednik Josip Broz Tito.

Nizinski krajevi u sebi kriju i istaknute povijesne priče, kao i gradove koji su imali ključnu ulogu u razvoju naše zemlje. Tu su tako Zagreb i njegova okolica u kojoj su tragovi života zabilježeni još u prapovijesnom dobu, Vinkovci koji su poznati kao najstarije europsko naselje te Vukovar koji je obilježen vučedolskom kulturom kao velikim bogatstvom kulturne baštine. Važne su bile i nekadašnje vojne utvrde i tvrđave Karlovca, Osijeka i Slavonskog Broda čiji su ostaci vidljivi i danas.

Dvadesetak dvoraca i izrada igračaka

Ivica Galović/ PIXSELL

Hrvatsko zagorje jedno je od popularnijih destinacija brežuljkastog zavičaja, a osim gastro delicija i kapljica kvalitetnog vina, poznato je i po velikom broju spomenika kulture, a njih čak 275 je zaštićeno. Broji dvadesetak dvoraca čija je izgradnja započela još u 16. stoljeću, a najpoznatiji su svakako Veliki Tabor u Varaždinu, dvorac Trakošćan i Stubički Golubovec.

Neminovno je spomenuti i važan paleontološki, paleoantropološki i arheološki lokalitet Hušnjakovo u zapadnom dijelu Krapine u kojem su pronađeni ostaci neandertalaca. Danas se ondje nalazi i moderni Muzej krapinskih neandertalaca koji je omiljeno mjesto posjeta brojnih turista.

U brežuljkastom se kraju skrila i izrada drvenih tradicionalnih dječjih igračaka koje su mnogima prva asocijacija na rano djetinjstvo, a danas su i vrlo popularan suvenir ili poklon prilikom posjeta nekom od zagorskih mjesta poput Marije Bistrice ili Stubice. Smatra se da tradicija izrade seže u 19. stoljeće, karakterizira ju upotreba mekog drva i oslikavanje veselim ekološkim bojama. Zbog svog vrijednog kulturnog značaja uvrštena je i na UNESCO popis zaštićene nematerijalne baštine.

Rodno mjesto poznatih ličnosti

Jedna od najvećih hrvatskih književnica, često nazivana hrvatskim Andersenom, Ivana Brlić-Mažuranić rođena je u Ogulinu. Osim nje, gorski zavičaj naše zemlje bio je rodno mjesto i drugih poznatih ličnosti kao što su Nikola Tesla, Ante Starčević, Andrija Štampar, ban Josip Jelačić, Ivan Goran Kovačić, ali i Rade Šerbedžija.

Na području Like nalazi se pak najveće zaštićeno područje prirode u Hrvatskoj – park prirode Velebit, a Cerovačke špilje najveći su spiljski kompleks u Hrvatskoj i najveće nalazište pećinskog medvjeda u našim krajevima. U gorskom se zavičaju nalazi i Lukina Jama, najdublja jama u Hrvatskoj, kao i jedini pećinski park u Europi – Pećinski park Grabovača.

Gorski kraj poznat je i po nekoliko zaštićenih prehrambenih proizvoda koji nose oznaku izvornosti ili oznaku zemljopisnog podrijetla. To su ogulinski kiseli kupus ili ogulinsko kiselo zelje, lički krumpir i zagorski puran koji se već desetljećima autohtono uzgaja na otvorenom i slobodnoj ispaši.

Stanište najveće ptice u Hrvatskoj

Nel Pavletić/PIXSELL

Zakonom zaštićena i najveća ptica u Hrvatskoj – bjeloglavi sup, danas se kod nas nastanjuje samo u primorskom kraju, točnije na nekim dijelovima Učke i Kvarnerskim otočjima, Cresu, Krku, Prviću i Plavniku. Iako mu se populacija diljem svijeta smanjuje, današnja populacija broji 129 parova u cijeloj Hrvatskoj što označava njihov mali, ali značajan porast unazad nekoliko godina. Prema posljednje dostupnim podacima, najmanje ih je bilo tijekom 2017. godine – 108 parova.

U primorskom zavičaju, točnije blizu mjesta Livade u Istri, 1999. godine pronađen je najveći bijeli tartuf na svijetu, zbog čega je bio uvršten i u Guinnessovu knjigu rekorda. Pronašao ga je Giancarlo Zigante, poznatiji i kao ‘kralj istarskih tartufa’. Pronađeni tartuf težio je više od jednog kilograma, a postavljenim rekordom uvelike je utjecao na promicanje Istre kao značajne tartufarske regije.

Područje između grada Rijeke i Učke, sa središtem u Kastavu, poznato je pod nazivom Kastavština, a upravo se ondje svake godine održava tradicionalni ophod zvončara koji je uvršten i na popis UNESCO zaštićene nematerijalne kulturne baštine. Uz ovaj običaj vezani su i tradicijska izrada maski i zvona te specifični plesovi zbog čega se ova tradicija smatra vrlo važnom u promoviranju identiteta i posebnosti regije.

Tajne zavičaja u posebnim slikovnicama

Lidl

Više od 100 zanimljivih činjenica hrvatskih krajeva može se naći i u Lidlovoj personaliziranoj slikovnici ‘Tajne moga zavičaja’. Riječ je o kreativnom i maštovitom djelu koje prvenstveno djecu, ali i odrasle vodi na putovanje Hrvatskom. U ovoj toploj i fantastičnoj priči, dijete odlazi u avanturu u kojoj upoznaje hrvatske zavičajne krajeve – nizinski, brežuljkasti, gorski i primorski te saznaje po čemu su sve oni posebni.

Da bi stvar bila bolja, slikovnicu je moguće personalizirati, kreirati vlastiti lik te odabrati između četiri različite naslovnice slikovnice, ovisno o tome iz kojeg je zavičaja vaš mališan. Cijena slikovnice u redovnoj prodaji je 33,05 eura, odnosno 242,02 kuna, no u Lidlu je moguće iskoristiti i posebnu loyalty ponudu. Prilikom svake kupnje potrebno je samo skenirati Lidl Plus aplikaciju te ondje kliknuti ‘Sakupljaj’ i u razdoblju do 5. studenog ili do isteka zaliha, za svakih potrošenih 25 eura, odnosno 188,36 kuna na jednom računu osvojit ćete jedan bod.

Nakon sakupljenih šest bodova, pronađite digitalni kupon u sekciji ‘Partneri’ u zaglavlju Lidl Plus aplikacije i besplatno izradite vlastitu personaliziranu slikovnicu. Uđite u personalizaciju na web stranici, odaberite slikovnicu željenog zavičaja, upišite ime djeteta i kreirajte priču u kojoj je ono glavni junak. Nakon što personalizirate knjigu, nastavite do košarice i unesite jedinstveni kod s digitalnog kupona na za to predviđeno mjesto i slikovnica uskoro stiže na vaša vrata.

Lidl

Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom.