Našli smo prirodne trikove protiv vlage u domu, no znamo i za trajno rješenje. Evo detalja

Donosimo nekoliko trikova kako se izboriti s upornom vlagom i kako zaštiti svoj dom, ali i sebe

FOTO: Unsplash

U vrijeme zimskih mjeseci kada domove grijemo više, a provjetravamo manje, izloženi smo nekvalitetnom protoku zraka. To pak može dovesti do pojačane vlage u zraku, a posljedično i pojave plijesni na zidovima i oko rubova prozora.

Mnogi misle da je pojačana vlaga u zraku rezervirana isključivo za stanove u suterenima, kao i u kupaonicama te kuhinjama, što zapravo nije istina. Naime, zimi su u posebnoj opasnosti sve površine u našem domu, a redovito čišćenje površina neće u potpunosti pomoći u prevenciji pojave plijesni.

Riječ je o poprilično upornim živim mikroorganizmima koji se manifestiraju u obliku crnih ili zelenih mrlja. Izgledaju ružno, no ne napadaju isključivo estetiku. Naprotiv, plijesan može uzrokovati niz različitih zdravstvenih tegoba.

Posebice je opasno za astmatičare

Štoviše, čak je i Svjetska zdravstvena organizacija izdala poseban priručnik za kvalitetu zraka u zatvorenim prostorima, posebice naglašavajući utjecaj vlage i plijesni na zdravlje.

Pri tome su u najvećoj opasnosti osobe koje boluju od alergija, plućni bolesnici, astmatičari, ali i osobe s oslabjelim imunitetom.

Najbolji indikator da u kući imate plijesan, pojava je crnih ili zelenih mrlja na zidovima. Tu su i neugodni mirisi, ispupčenja na zidovima, ali i kondenzacija na prozorima te druga oštećenja namještaja, posebice onog od drveta.

Izaziva i iritaciju očiju i kašalj

No, osim vidljivih znakova oštećenja, indikator loše kvalitete zraka u domu mogu biti i određeni simptomi. Stručnjaci ističu da plijesan može uzrokovati neobjašnjivu pojavu glavobolje, blage ošamućenosti, ali i pojave kožnih oboljenja poput blagog osipa.

Konkretnije, prema podacima Nacionalnog instituta za okolišne zdravstvene znanosti SAD-a, dugotrajna izloženost plijesni može uzrokovati i iritaciju očiju, zamagljeni vid, pojavu grlobolje te kronični kašalj.

Kako biste izbjegli navedene tegobe, zaštitili svoje zdravlje, ali i namještaj, stručnjaci savjetuju da vlaga u zraku treba iznositi između 30 i 50 posto. Drugim riječima, ne bi smjela biti niža ili viša jer se time posljedično narušava kvaliteta zraka, prostor postaje zagušljiv, a osobe mogu otežano disati.

Bršljan može pomoći

U borbi protiv prevelike vlažnosti prostora mogu pomoći biljke. One nemaju tek estetičnu ulogu u uređenju interijera. Naprotiv, mogu biti izrazito korisne, posebice zbog sposobnosti da apsorbiraju vlažnost i pročišćavaju zrak.

Najpoznatija biljka koja pročišćava zrak je bršljan, a posebno je korisna u ovo zimsko doba. Naime, bršljan je najpopularniji za vrijeme blagdana, no zbog brojnih benefita nije loše zadržati ga tijekom cijele godine.

Najbolje uspijeva izložen indirektnom sunčevom svjetlošću, a godi mu temperatura od 10 do 21 Celzijevih stupnjeva.

🍃 Imate problem s vlagom i plijesni u vašem domu? Lunos ventilacijski sustavi osiguravaju dugoročno rješenje za navedene…

Posted by Lunos Hrvatska on Friday, May 5, 2023

Treba paziti na položaj biljke

Na popisu korisnih biljaka koje pomažu u održavanju optimalne vlažnosti zraka je i mirni ljiljan koji ujedno apsorbira štetne čestice prašine, ali i žad.

Za potonju se vežu fascinantna istraživanja da filtrira zrak tijekom noći, što ovu biljku čini idealnom za smanjivanje vlažnosti zraka tijekom zimskim mjeseci u godini kada su dani kraći. Kako bi napredovala, biljka žad voli svjetlija mjesta poput prozorske daske usmjerenja prema jugu.

U borbi protiv pojave plijesni mogu pomoći i određene kemikalije, no one su često poprilično jake i kao takve nisu dobre za okoliš i zdravlje. Zbog antimikrobnih svojstava, pomoći vam može i alkoholni ocat.

Naime, octena kiselina umjereno je jaka kiselina s pH vrijednošću oko 2,5, što može spriječiti rast širokog spektra gljivica i drugih mikroorganizama.

Jedino trajno rješenje je ventilacijski sustav

Ipak, jedini pravi i trajni način za postići optimalnu vlagu u zraku je korištenje decentraliziranog ventilacijskog sustava. Riječ je o ciljanom rješenju ventilacije koji radi na principu “od sobe do sobe”.

Za razliku od tradicionalnih centraliziranih sustava, koji se oslanjaju na jednu jedinicu za klimatizaciju cijele zgrade, ovdje svaka soba ima svoju ventilacijsku jedinicu koja izravno dovodi svježi i odvodi ustajali zrak.

S decentraliziranim sustavima tvrtke Lunos, svi ukućani tako imaju kontrolu nad protokom zraka, temperaturom i brzinom ventilacije u svakoj sobi posebno.

Montira se jednostavno, ne buči, a filter je periv

Osim toga, prostor se prozračuje bez buke, u potpunoj tišini, uklanjajući tako i višak vlage, ali i alergene i druge zagađivače zraka. Pri tome, antialergijski filtar je periv i ne treba ga mijenjati, a uspješno zadržava sve štetne čestice, poput peludi i drugih alergena.

Uz to, ovakvi sustavi troše iznimno malo energije, štedeći pritom 30 posto više energije u odnosu na prozračivanje prostora klasičnim otvaranjem prozora. Na ovaj način, nema rashlađivanja doma, a zrak ostaje čist i svjež.

Montaža je vrlo jednostavna – sve se obavi u jednom danu, a rezultati su vidljivi u kratkom roku. Većina decentraliziranih jedinica ima dostupne filtre koji se mogu očistiti ili zamijeniti bez stručne pomoći smanjujući vrijeme zastoja i troškove održavanja.


Sadržaj nastao u suradnji s Lunosom.