U suradnji s
U suradnji s Almageom
Život trudnica

Odgovorili smo na najčešća pitanja i nedoumice tijekom prve trudnoće. Evo što smo doznali

Buduće mame najčešće se pitaju što jesti, koje navike izbjegavati i kako održavati kondiciju

FOTO: ALMAGEA

Trudnoća je stanje koje mnogim ženama, ali i njihovim partnerima i bližnjima, donosi brojne promjene popraćene raznim nedoumicama i pitanjima, posebice kada se po prvi put susreću s njom. Što jesti, koje navike izbjegavati i što prakticirati, samo su neka od njih, a kako bismo novopečenim trudnicama olakšali taj početni period, istražili smo kako na njih odgovaraju stručnjaci.

Veliku pozornost prvenstveno je potrebno usmjeriti prema zdravoj i uravnoteženoj prehrani koja uvelike utječe na cjelokupno zdravstveno stanje u trudnoći, kao i na sam razvoj djeteta. Iako se savjetuje unos više kalorija nego prije trudnoće, ‘jesti za dvoje’ ne znači doslovno udvostručiti količinu hrane. Tu je riječ o važnosti kontrolirane raznolike prehrane bogate hranjivim tvarima koja je dobar izvor energije i zdravlja, kako za majku, tako i za dijete.

Uravnotežena prehrana ključna je za zdravlje

Zdravstveni stručnjaci sugeriraju birati hranu bogatu vlaknima, kao što su žitarice, grah i riža te sezonsko i svježe voće i povrće. Proteini su pak važni jer pokreću proizvodnju krvi, a posebno su korisne namirnice koje sadrže željezo koje tijelo lako apsorbira, poput crvenog mesa i piletine. Potrebe na željezu značajno se povećavaju tijekom trudnoće pa je ponekad teško zadovoljiti potrebe na ovom važnom mineralu bez uzimanja dodataka prehrani. Volumen krvi povećava se tijekom trudnoće kako bi dovoljno krvi stiglo i do bebe, stoga se savjetuju ponajprije zdravi izvori proteina koji nemaju puno masnoće, poput nemasnog mesa, ribe, peradi te proizvoda od soje, graha i orašastih plodova. Uz to, savjetuju stručnjaci, mliječni proizvodi i hrana bogata kalcijem također je neizostavna, kao i namirnice bogate vitaminom C.

Od vitamina i minerala važan je i jod koji osigurava razvoj mozga i živčanog sustava bebe, a osim u mliječnim proizvodima, osobito u svježem siru, njegov izvor krije se i u krumpirima. Tu je još bitna i folna kiselina, a pronaći se može u tamnozelenom lisnatom povrću, mahunarkama i teletini. Povrh toga, potrebno je svakodnevno pronaći i barem jedan dobar izvor vitamina C te u umjerenim količinama konzumirati, primjerice, grejp, naranče, rajčicu, svježu papriku, brokulu, cvjetaču. Ovaj vitamin, tvrde stručnjaci, olakšava tijelu apsorpciju željeza iz biljne hrane, gradi jake kosti i zube, jača imunitet i održava krvne žile jakima, a crvena krvna zrnca zdravima.

Ne smijemo zanemariti ni dva biljna pigmenta iz skupine karotenoida koja voću i povrću daju žutu do crvenkastu boju, a to su lutein i zeaksantin. Naše ih tijelo ne može sintetizirati stoga ih je važno unositi putem hrane i dodataka prehrani te najbolje djeluju kada se primjenjuju u kombinaciji. Lutein i zeaksantin se koncentriraju u mozgu, koži, tkivu dojke, ali i u majčinom mlijeku te na taj način pružaju antioksidacijsku zaštitu za bebu. Dodaci prehrani igraju značajnu ulogu tijekom trudnoće i dojenja kako bi imunitet majke, i posljedično djeteta, bio na zavidnoj razini, pogotovo kada putem prehrane ne uspijevamo unijeti sve nutrijente koji su nam potrebni.

ALMAGEA

Dobar izvor zdravih sastojaka

Odličan izvor važnih vitamina i minerala možete pronaći u Almagea Prenatal Omega3+ dodatku prehrani za zdravu trudnoću i dojenje. Sadrži jedinstvenu kombinaciju vitamina, minerala, antioksidansa i omega-3 masnih kiselina. Inovativna formula ovih kapsula temeljena je na najnovijim znanstvenim spoznajama te je posebno kreirana za sve žene u reproduktivnoj dobi, a posebno za one koje su u fazi planiranja trudnoće, trudnice ili dojilje.

Od sastojaka Prenatal Omega3+ kapsula posebno se ističu dokosaheksaenska kiselina (DHA) koja pridonosi normalnom razvoju oka i mozga fetusa i dojenčadi te željezo koje pogoduje smanjenju umora i iscrpljenosti te normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica i hemoglobina zbog čega doprinosi normalnom transportu kisika u tijelu. Vitamin D pak potpomaže imunitet te održava kosti i zube zdravima. Prenatal Omega3+ sadrži dva oblika folne kiseline – aktivni oblik 5-MTHF (600 µg) te folnu kiselinu (200 µg) što doprinosi optimalnoj bioraspoloživosti folata u tijelu majke. Tu su još i vitamin B6 za poboljšanu regulaciju hormonske aktivnosti, jod koji doprinosi normalnoj proizvodnji hormona i funkcioniranju štitnjače, cink i bakar koji djeluju na kvalitetno funkcioniranje živčanog sustava te vitamin E i selen koji doprinose zaštiti stanica od oksidacijskog stresa.

Nešto je ipak potrebno izbjegavati

Alkohol, duhan, nikotin, zaslađivači, kofein i intenzivni začini nalaze se na popisu sastojaka koje je ipak potrebno izbjegavati, kao što se preporučuje i smanjiti unos masti i kolesterola. Ujedno, savjetuju stručnjaci, u trudnoći se ne bi trebale jesti razne vrste riba koje sadrže visoke razine žive, poput, primjerice, konzervirane tune. Unos sirove ribe i sirovog mesa, kao i nekvalitetno termički obrađenih namirnica te onih nepasteriziranih također se ne preporučuje.

Ako vas muče jutarnje mučnine potrebno je izbjegavati prženu, začinjenu i masnu hranu, dok se kod problema zatvora savjetuje jesti više svježeg voća i povrća te unositi veće količine vode. Žgaravica, koja je također jedna od češćih pojava u trudnoći, zaobići će se pak ograničenom konzumacijom začinjene i kisele hrane, kao i svih vrsta pića koja sadrže kofeinske dodatke.

ALMAGEA

Ostanite fizički aktivni u skladu s mogućnostima

Tjelesna aktivnost, uz pravilnu prehranu, pomaže u održavanju zdravlja srca, kostiju i uma te sveobuhvatnog zdravstvenog stanja u trudnoći. Vježbanje može olakšati i spriječiti trudničke tegobe, uključujući zatvor, proširene vene, bolove u leđima i iscrpljenost, a čini se da su aktivne žene bolje pripremljene za porođaj i brže se oporavljaju. Tjelovježba može smanjiti i rizik od gestacijskog dijabetesa tijekom trudnoće, a žene u dobroj formi lakše se vraćaju na željenu težinu nakon poroda.

Redovito vježbanje može poboljšati san tijekom trudnoće te ujedno i zaštititi emocionalno zdravlje trudnica. Tako se smanjuje i pad samopoštovanja te postoji manji rizik od depresije i anksioznosti. Aktivnosti s malim opterećenjem i umjerenim naporom mnogim su trudnicama udobne i ugodne. Hodanje, plivanje, ples, vožnja bicikla i aerobik s malim opterećenjem samo su neki od primjera. Sportovi većeg intenziteta sigurni su za neke trudnice koje su se njima bavile prije nego što su zatrudnjele. Ako trčite, igrate sportove s reketom ili dižete utege, možete nastaviti uz obavezno prethodno odobrenje liječnika.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Almagea.