U suradnji s
Ana Martinić

Poznatog talijanskog chefa oduševila kvaliteta hrvatske ribe. Odmah je pripremio dva specijaliteta, imamo recepte

Giorgio Locatelli otkrio je recepte za svoja dva omiljena riblja jela - oradu s balzamičnim octom i brancina u gondoli

FOTO: Cromaris

Nedavni posjet hrvatskoj obali i uzgajalištima ribe u Jadranskom moru, oduševio je poznatog talijanskog kuhara, vlasnika prestižnog restorana s Michelinovom zvjezdicom i suca talijanskog Masterchefa – Giorgija Locatellija.

Sa stručnjacima kompanije Cromaris – svjetski poznatog lidera po uzgoju autohtonih hrvatskih ribljih vrsta, okušao se u ribolovu te se iz prve ruke uvjerio da je Cromarisova riba vrhunske kvalitete.

“Temelj našeg uzgoja čine iznimna čistoća i kristalno bistro more, kvalitetna ishrana ribe te pomno odabrane lokacije uzgajališta”, kažu iz Cromarisa. Naime, sva uzgajališta nalaze se daleko od izvora onečišćenja te u nenaseljenim područjima. Neka od najpoznatijih su Lamjana, Košara, Velo Žalo, Kudica, Žman i Budava.

Chef Locatelli sudjelovao je u dnevnom izlovu ribe s Cromarisovim stručnjacima

Ribe žive kao u hotelu

Riba se hrani nekoliko puta dnevno visoko-kvalitetnom hranom koja je prilagođena specifičnim potrebama pojedine vrste.

Mjesto prebivanja ribe su mrežni kavezi smješteni u skladu s prirodnim mogućnostima lokacije i potrebama ribe. Obje značajke pozitivno utječu na kvalitetu ribe, a talijanskog chefa iznenadili su takvi, kako se našalio, gotovo ‘hotelski uvjeti’.

Oduševljen kvalitetom ribe i uspješnim ulovom, chef Locatelli odlučio je odmah pripremiti svoja dva omiljena riblja specijaliteta, a s nama je podijelio recepte.

Svježa i kvalitetna riba je uvijek inspiracija za kuhanje

Jedan od njih je brancin u gondoli s bolzanskim umakom, ponajprije zbog toga što gotovo jelo, kaže chef Locatelli, ostavlja dubok vizualni dojam te je kao stvoreno za važne prigode.

“Brancina u ovom slučaju ostavljamo u komadu, otvorenog odozgo, a naziv jela nastao je zbog izgleda ribe, koja nakon čišćenja i pripreme, izgleda poput brodice u kojoj plove neodoljivi okusi”, pojašnjava chef.

Jedino brancin vrhunske kvalitete može rezultirati vrhunskim jelom, zaključuje poznati chef. Ribu vrhunske kvalitete može se prepoznati po niskom udjelu masnoće i razvijenim perajama koje su znak da riba živi u nasadima male gustoće što joj omogućava neograničeno plivanje i uvjete slične onima kao kod ribe iz divljine.

Bolzanski umak tradicija je mediteranskog područja

Brancin je najbolje pripremiti s bolzanskim umakom koji je vrlo jednostavan, zato što, tvrdi chef Locatelli, pruža zaista puno – može se koristiti u pripremi raznih predjela, kombinirati sa šparogama, ribom, sa svim i svačim. Ovaj umak je, dodaje, ‘majonezin roditelj’.

Za njega su potrebna kuhana jaja, maslinovo i biljno ulje, vlasac, papar, sol i limunov sok. Odlično se stapa s vrlo blagim okusom pečenog brancina, a kako ga pripremiti i sjediniti s ribom, pogledajte u videu.

Filet orade uvijek pecite na strani gdje je koža

Drugi najdraži riblji specijalitet chefa Locatellija je orada s umakom od balzamičnog octa pripremljena na tavi i poslužena sa špinatom, namazom od maslina te salatom od rotkvice i vlasca.

“Kada pečete filet orade, uvijek neka bude okrenut na stranu na kojoj je koža. Samo napravite nekoliko sitnih rezova koji će kasnije pomoći da se rubovi ne podignu, a koža ne skupi”, savjetuje dodajući da se orada mora peći dok koža ne postane hrskava i ne poprimi zlatnu boju, a meso ne postane bijelo i mekano.

Za detaljnije informacije o pripremi jela i još korisnih savjeta renomiranog talijanskog kuhara pogledajte video u nastavku.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Cromaris.