FOTO: Saša Ćetković
U suradnji s
U suradnji s Mastercardom

Roditelji nam kažu da djeci mogu dati samo kruh i margarin, nemaju ni 10 kuna za sendvič u školi

Gotovo svako peto dijete u Hrvatskoj živi u riziku od siromaštva, kaže Natalija Stanković iz Udruge Djeca prva

U suradnji s
U suradnji s Mastercardom

Roditelji nam kažu da djeci mogu dati samo kruh i margarin, nemaju ni 10 kuna za sendvič u školi

Gotovo svako peto dijete u Hrvatskoj živi u riziku od siromaštva, kaže Natalija Stanković iz Udruge Djeca prva

FOTO: Saša Ćetković

Plavo žuta auto-sjedalica, zelena kolica, pelene, topla zimska jakna i plišana igračka koja je donedavno nekom djetetu pružala utjehu uredno posloženi na ormariću tik uz vrata, u samom predsoblju udruge, čekaju na svog novog vlasnika.

“Ti isti roditelji i sami znaju donijeti igračke, knjige i odjeću koju su njihova djeca prerasla, kako bi ih netko drugi mogao koristiti. Tako se širi lanac pomoći”, priča nam Natalija Stanković, psihologinja i izvršna direktorica Udruge Djeca prva.

I to je samo djelić dobrote koja odiše svakim kutkom udruge čija su vrata otvorena svoj djeci, mladima, roditeljima i obiteljima koji se nalaze pred nepremostivim izazovima.

Dirljive ljudske priče

“Roditelji nam znaju reći da im je frižider kod kuće totalno prazan, da djetetu ne mogu kupiti voće ili slatkiš kada je bolesno i da ne mogu izdvojiti deset kuna dnevno za sendvič u školi. Nedavno smo jednoj obitelji pomogli da kupi dvije autobusne karte, za mamu i dijete koje je iz medicinskih razloga moralo ići u drugi grad. Prije polaska mama nam je rekla da je sebi i djetetu za put spremila sendvič s malo margarina”, prisjeća se trenutaka koji dirnu i svakog profesionalca.

Udruga je članica Hrvatske mreže protiv siromaštva. Samo programom humanitarne pomoći, tijekom cijele godine pomaže oko 400 obitelji s iskustvom siromaštva od čega je 200 obitelji u kojima živi oko 500 djece predškolske i školske dobi. Svaka tri mjeseca korisnicima omogućavaju jednokratne bonove za kupnju hrane i higijenskih potrepština.

Svako peto dijete živi na rubu siromaštva

Budući da je stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti djece mlađe od 18 godina u 2021. godini u Hrvatskoj iznosila 18,6 %, iz godine u godinu u udruzi se osmišljavaju projekti i programi pomoći.

“Veliki problem roditeljima predstavlja i pokrivanje troškova školskih izleta, pribora na početku školske godine, ali i nove odjeće i obuće. Imali smo djecu koja do svoje srednjoškolske dobi nikad nisu dobila novi komad odjeće, obuće ili donjeg rublja. Nosila su isključivo rabljene stvari koje bi im majka osigurala preko naše udruge, Caritasa ili Crvenog križa”, govori nam naša sugovornica.

Božić bez darova

Zato se 11 stalno zaposlenih članova udruge s posebnim entuzijazmom trudi da njihovi korisnici i u vrijeme božićnih blagdana osjete da nisu sami i zaboravljeni.

“Roditelji djece koja su u riziku od siromaštva, a takvih je mnogo u našoj lokalnoj zajednici, često si ne mogu priuštiti kupnju darova pa tako ni ispuniti dječje želje koje su u većini slučajeva zaista skromne, a kamoli božićne ukrase i bogati blagdanski stol”, priča.

“Mnogo je tužnih ljudskih sudbina oko nas koje često, zaokupljeni svakodnevnim obvezama ni ne primjećujemo. Život nije pravedan. Svijet bi bio prekrasno mjesto kada bismo svi imali osigurane jednake mogućnosti, ali nažalost, to nije tako. Zato je cilj udruge pronaći načina za konkretnu pomoć”, napominje naša sugovornica.

Djeca su i ove godine pisala Svetom Nikoli

Prevencija dječjeg siromaštva

Osobe u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, ističe psihologinja, često imaju završen niži stupanj obrazovanja i nezaposlene su. Ako i imaju posao, često rade na slabije plaćenim poslovima ili obavljaju dodatne poslove kako bi mogli osigurati financijske uvjete za obitelj. Tako često, zbog nedostatka vremena, ako rade ili zbog toga što ne znaju, ne mogu pomoći djeci u učenju.

“Prevencija dječjeg siromaštva je iznimno važna zato što ograničava obitelji i djecu u materijalnom smislu, ali im ograničava i pristup različitim resursima koji su od ključnog značaja za njihovu dobrobit i ispunjenje njihovih punih potencijala, od čega je posebno važno obrazovanje”, kaže i dodaje:

“Čest je slučaj da djeca napuštaju daljnje obrazovanje i počinju raditi kako bi mogla financijski doprinijeti obitelji. Ili kada odrastu, zbog niže razine obrazovanja, puno teže pronalaze posao ili rade na manje plaćenim poslovima, a taj se obrazac onda prenosi dalje i čini jedan zatvoreni krug.”

Izlazak iz zatvorenog kruga siromaštva

Iznimno je važna i nematerijalna podrška koju udruga nastoji omogućiti. “Od neizmjerne je važnosti svoj djeci omogućiti da se obrazuju, ali i da se roditelje koji su nezaposleni osnaži da steknu konkretna znanja i vještine te da budu konkurentni na tržištu rada i pronađu posao. Kvalitetno obrazovanje i zaposlenje može izvući djecu i cijelu obitelj iz rizika od siromaštva i socijalne isključenosti”, ističe.

Udruga Djeca prva jedna je od prvih u Hrvatskoj koja je uz humanitarnu pomoć, pružala i preventivno socijalizacijske programe i od osnutka 1994. godine razvijala se u smjeru pružanja socijalnih usluga. I od tada ne staju.

Akcija za ljepše blagdane

Niz je hvalevrijednih akcija kojima udruga pomaže. Posebno su ponosi na višegodišnji partnerski projekt u kojem se dio iznosa od svake transakcije provedene Mastercard karticama u Konzumu između 21. studenog i 15. prosinca odvaja za pomoć obiteljima u riziku od siromaštva.

“Kroz ovu suradnju imamo mogućnost svojim korisnicima dodatno osigurati jednokratni bon pomoću kojeg si mogu kupiti hranu i higijenske potrepštine, nešto slatkiša, školskog pribora, odjevni predmet, nešto što im je neophodno, a što će im uljepšati blagdane”, kaže dodajući da djeca koja žive u riziku od siromaštva često ne mogu postići svoju potpunu razinu potencijala.

Udruga je članica međunarodne organizacije Eurochild i sudjeluje u aktivnostima praćenja provedbe prava i zaštite djece Saša Ćetković

Problemi s kojima se suočavaju roditelji

Roditelji koji sami skrbe o djeci, govori psihologinja, imaju jako puno problema u usklađivanju obiteljskih i poslovnih obaveza.

“Da bi roditelj mogao pronaći bolji posao, da bi stekao vještine da bude konkurentniji na tržištu rada, mora mu se osigurati briga i skrb za djecu. U tom smjeru su i nastojanja na nacionalnoj razini da se svakom djetetu osigura boravak u vrtiću, odnosno rani predškolski odgoj i obrazovanje, što isto ide u smjeru ublažavanja siromaštva”, dodaje.

Rad u povjerljivom okruženju

Velik dio aktivnosti udruge posvećen je programu socijalnih usluga koje su usmjerene pronalaženju odgovora na poteškoće s kojima se ljudi suočavaju.

“Taj se dio uglavnom provodi kroz savjetovanje, povjerljiv razgovor sa stručnom osobom, na koja nam dolaze djeca i mladi koji pokazuju probleme u psihosocijalnoj prilagodbi ili emocionalne probleme, čiji su roditelji u konfliktnim odnosima, koji su izloženi zanemarivanju, neprimjerenim roditeljskim postupcima ili nasilju unutar obitelji te roditelji koji zanemaruju ili zlorabe roditeljska prava i dužnosti”, objašnjava.

Poseban naglasak stavlja se na rad s obiteljima u kojima o djeci brine samo jedan roditelj, a koji se suočavaju s mnogim životnim poteškoćama, kaže Stanković.

Na praksu im dolaze studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i Socijalnog rada Pravnog fakulteta Saša Ćetković

Cilj je osigurati jednake mogućnosti svoj djeci

Svojim radom se trude osigurati jednake mogućnosti svoj djeci koja žive u osjetljivim obiteljskim okolnostima, djeci i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, s problemima u ponašanju i članovima njihovih obitelji te žrtvama nasilja.

Iznimno su ponosni na svoj dugogodišnji program Zaštita prava djece i mladih u sustavu socijalne skrbi koji provode u partnerstvu s Centrima za socijalnu skrb Zagreb i Križevci te projekt Poštuj sebe, poštuj druge – podrška djeci i mladima u zajednici usmjeren podršci djeci i mladima s problemima u ponašanju, koji provode u partnerstvu s Gradom Zagrebom, Društvom za psihološku pomoć i Savjetovalištem Luka Ritz.

Ključan je obiteljski pristup

“Pružamo usluge savjetovanja djeci i roditeljima koji su u obiteljsko-pravnoj zaštiti Centra za socijalnu skrb. Roditeljima pomažemo da bolje skrbe o djeci, da svladaju roditeljske vještine, da se emocionalno rasterete i nađu bolja rješenja pomoću kojih će skrbiti o djetetu”, kaže napominjući da sve to doprinosi ublažavanju siromaštva i socijalne isključenosti.

Djeci pomažu da uspostave emocionalnu ravnotežu, nauče socijalne vještine i naprave pozitivne promjene u ponašanju ili odnosima s drugima. “Svakako važno je napomenuti da je u radu ključan obiteljski pristup odnosno rad s roditeljima, kako bi se pozitivne promjene kod djece i u obitelji održale”, ističe Stanković.

Prevencija nasilja među djecom i mladima

Kroz preventivno-socijalizacijske programe udruga organizira radionice za djecu osnovnoškolske i srednjoškolske dobi koje su usmjerene na prevenciju društveno neprihvatljivog ponašanja, nasilja i ovisnosti.

“Djecu učimo socijalne i emocionalne vještine, kritičko razmišljanje, pomažemo im da bolje upoznaju sebe, uspostavljaju kvalitetnije odnose, primjereno se ponašaju i preuzimaju osobnu odgovornost. Radionice se održavaju u školama, a uvijek nastojimo organizirati predavanja i radionice za roditelje, učitelje i profesore”, priča psihologinja.

U sve aktivnosti uključuju volontere koji u udruzi rade s djecom dok su roditelji na grupnim radionicama Saša Ćetković

Pristup u kojem su djeca na prvome mjestu

Veliku pažnju posvećuju i unapređenju kompetencija stručnjaka, kako svih zaposlenih u udruzi tako i stručnjaka u odgojno-obrazovnom sustavu, centrima socijalne skrbi te drugim organizacijama civilnog društva kroz dodatne radionice, edukacije i supervizije.

“Važan nam je sveobuhvatni pristup u kojem su djeca na prvome mjestu”, napominje Stanković dodajući da je to utkano i u samu viziju udruge a to je – sigurno društvo za sigurnu djecu.

Aktivno rade na zagovaranju provedbe i provođenja zaštite i prava djece te je Udruga članica Mreže psihosocijalnih savjetovališta za korisnike u riziku u kojoj djeluje 14 udruga s područja Zagreba i Karlovačke županije.

Rastu liste čekanja

“Najveća prepreka u radu nam je ta što se financiramo kroz projekte i programe i tu postoji opasnost da ne možemo osigurati kontinuitet usluga za svoje korisnike. No, ponosni smo što smo, bez obzira na globalnu krizu, taj kontinuitet uspjeli održati”, kaže i nastavlja:

“No, unazad godinu dana primjećujemo da su potrebe korisnika veće od toga što im mi kao udruga možemo osigurati te trenutno postoje takozvane liste čekanja.”

Psihologinja Stanković vodi individualna, partnerska, obiteljska i grupna savjetovanja i za roditelje i za djecu Saša Ćetković

Pružanje emocionalne podrške

Psiholozi, socijalni radnici i socijalni pedagozi roditeljima i djeci pomažu da sagledaju životnu situaciju u kojoj se nađu, da dobiju emocionalnu podršku te da nauče kako se što bolje nositi sa životnim nedaćama u kojima se trenutno nalaze.

Prisjetila se slučaja koji daje smisao svemu što udruga radi: “Dolazila nam je jedna mlađa osoba koja nije živjela sa svojim roditeljem. Između njih je bilo jako puno nerazumijevanja, ali nakon nekog vremena zajedničkog savjetovanja njihov odnos vidljivo se promijenio nabolje i smatrali su da im je u tome savjetovanje puno pomoglo.”

Ono na što su iznimno ponosni jest to da su korisnici zadovoljni uslugama koje udruga pruža. “Ponosni smo da im možemo osigurati sigurnu okolinu u kojoj s povjerenjem mogu iznijeti svoje probleme te da zajedno pronalazimo rješenje. Cilj nam je omogućiti korisniku da osvijesti svoje snage i da na njima gradi svoju promjenu te unaprijedi svoju životnu situaciju”, zadovoljno dodaje.

Moć povjerenja i suosjećanja

Iako već nekoliko godina obnaša funkciju izvršne direktorice, Nataliji Stanković iznimno je važan rad s korisnicima.

“U svom radu nastojim osjetiti i doživjeti svaku osobu koja dođe, odnositi se prema njoj s poštovanjem i povjerenjem da je sposobna postići promjene nabolje, za sebe, svoju djecu i obitelj. No, još važnije je pronaći način kako nekome konkretno pomoći. Svjesna sam da ne mogu promijeniti životne okolnosti u kojima se mnogi pojedinci nalaze, no ono što mogu učiniti, i to nastojim uvijek dati, je osigurati da se svatko tko dođe osjeća dostojanstveno i sigurno, pokazati djetetu, mladoj osobi ili roditelju da ga netko vidi, čuje i osjeti. Povjerenje, prihvaćanje i suosjećanje imaju veliku moć i ljudi u teškim životnim okolnostima trebaju znati da nisu sami i ostavljeni. Zato je najbolja moguća pomoć ona kada im pružite ruku da iz svega izađu snažniji i jači”, zaključuje naša sugovornica.


Sadržaj nastao u suradnji s Mastercardom.