Štedi energiju i osigurava visoku kvalitetu zraka. Pronašli smo način kako se riješiti vlage i plijesni u domu

Osim što su oku neugodne pojave, vlaga i plijesan mogu dodatno oslabjeti imunološki sustav tijekom jeseni i zime

FOTO: Unsplash

Vlaga i plijesan česti su problemi koji zahvaćaju domove, radne prostore i druga zatvorena mjesta u kojima često boravimo uz nedostatak kvalitetnog protoka zraka. Problem vlage u europskim je zemljama tako uočen u između 10 i 40 posto kućanstava i radnih prostora te se smatra vodećim razlogom mikrobnog onečišćenja zraka u zatvorenom okruženju.

Prvi znakovi upozorenja su neugodan miris, plijesan po rubovima zidova ili u kutevima prostorije, kondenzacija na prozorima, ispupčenja i mrlje na zidovima, ustajali miris namještaja i tepiha. Uz to, vlaga i plijesan mogu uzrokovati i raznolike zdravstvene probleme.

Osim ljeti, povišena vlaga je ozbiljna prijetnja i tijekom jeseni i zime kada nastupa hladnije vrijeme, kiše su učestalije, a domovi uslijed grijanja sve topliji. Spoj svega toga uzrokuje i povećan rizik od pojave neželjene plijesni, ponekad i presuhog zraka unutar doma, što nadalje može utjecati na cjelokupnu kvalitetu življenja.

Kako bismo ipak osigurali svjež i zdrav zrak u svakom kutku doma, neovisno o godišnjem dobu, u nastavku smo izdvojili nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da preventivno djelujete protiv vlage.

Preventivne aktivnosti za ugodno življenje

Posebno je potrebno obratiti pažnju na kvalitetno održavanje doma – redovito čistite filtere u uređajima poput kuhinjskih napa, ne zaboravite redovito prati ili provjetravati tepihe, prekrivače, sofe i slične predmete.

Koristite ventilaciju u kupaonici ako je imate ugrađenu, tijekom kuhanja upalite napu ili pak sušite veš u prostorijama u kojoj je vlaga preniska. Budite sigurni da su vam instalacije ispravne te da vam nigdje u domu ne dolazi do nekontroliranog curenja vode jer to još više pogoduje nastanku plijesni.

Ako vam se i pojavi plijesan na zidovima, nemojte ju samo prefarbati bojom, već ju prethodno uklonite sa zidova. U novu boju možete dodati i nekoliko kapi sredstva protiv plijesni kako biste lakše spriječili ponovno pojavljivanje.

Razinu vlage u prostoru potrebno je kontinuirano provjeravati Lunos

Održavajte optimalnu razinu vlage

Također, važno je u prostoru tijekom cijele godine održavati optimalnu vlagu u zraku. Najbolji način za to je s pomoću higrometra. Ovaj uređaj, koji izgleda kao termometar, konstantno mjeri količinu vlage u zraku pa ga je odlično imati na zidu ili polici kako biste svakodnevno mogli provjeriti stanje.

Vlaga u zraku trebala bi iznositi između 30 i 50 posto – ne bi smjela biti niža ili viša jer se time posljedično narušava kvaliteta zraka, prostor postaje zagušljiv, otežano se diše te se osjeća nedostatak svježine.

To nadalje može posebno smetati osobama sa zdravstvenim problemima dišnog sustava, ali i onima koji su alergični na, primjerice, grinje ili prašinu. Plijesan, gljivice i bakterije ujedno i dodatno slabe imunološki sustav koji je tijekom hladnijeg vremena ionako već oslabljen.

Ventilacijski sustavi su sve popularnije rješenje

Sve ove svakodnevne aktivnosti mogu vam pomoći u održavanju ugodnijeg prostora za život, no idealna su ipak dugoročna rješenja koja će osigurati kvalitetan zrak u svakom trenutku, bez obzira na godišnje doba.

Tako su na tržištu sve popularniji decentralizirani ventilacijski sustavi čija je posebnost to što pružaju ciljana rješenja ventilacije, ovisno o prostoru i pojedinačnim potrebama.

Za razliku od tradicionalnih centraliziranih sustava, koji se oslanjaju na jednu jedinicu za klimatizaciju cijele zgrade, decentralizirani sustavi rade od sobe do sobe.

Svaka soba ima svoju ventilacijsku jedinicu koja izravno dovodi svježi zrak i odvodi ustajali zrak, osiguravajući optimalnu kvalitetu zraka u cijelom prostoru. S decentraliziranim sustavima, ukućani tako imaju kontrolu nad protokom zraka, temperaturom i brzinom ventilacije u svakoj sobi zasebno.

Svjež zrak dostupan u svakom trenu

Decentralizirani sustavi tvrtke Lunos ujedno aktivno uklanjaju zagađivače, alergene i višak vlage iz svake prostorije. Antialergijski filtar koji je sastavni dio sustava je periv i ne treba ga mijenjati.

Uz pomoć filtera, sve štetne čestice poput peludi ili prašine zadržavaju se u vanjskom okruženju, dok u dom ulazi isključivo čist zrak. Ventilacijske jedinice dizajnirane su za tihi rad, bez buke, stvarajući mirno i neometano unutarnje okruženje.

Troše iznimno malo energije te ujedno uštede do 30 posto više energije u odnosu na prozračivanje putem prozora, posebice tijekom jeseni i zime kada su vani niže temperature te se provjetravanje ne čini kao pogodno rješenje.

Montaža je vrlo jednostavna – sve se obavi u jednom danu, a rezultati su vidljivi u kratkom roku. Većina decentraliziranih jedinica ima dostupne filtre koji se mogu očistiti ili zamijeniti bez stručne pomoći smanjujući vrijeme zastoja i troškove održavanja.

Decentralizirani sustavi omogućavaju kontrolu nad protokom zraka u svakoj sobi zasebno Lunos

Za više informacija posjetite www.lunos-hrvatska.com ili nazovite na: 01 4816 581.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Lunos.