U suradnji s
U suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom

Tri inženjera krenula su od nule. Njihove FVP naočale koristio je i predsjednik Austrije. Sad vrte milijune

Sve je krenulo od ljubavi prema dronovima, ali i inženjerskog znanja kojeg su pretočili u uspješan projekt

FOTO: PIXSELL

Inženjer strojarstva Srđan Kovačević, inženjer elektrotehnike Ivan Jelušić i inženjer prometa Vlatko Matijević suvlasnici su osječke tvrtke Orqa d.o.o.

Osim tvrtke dijele i hobi, a to su letenja dronom iz prvog lica uz pomoć posebnih naočala, koje omogućuju ptičju perspektivu. Upravo su te naočale njihov proizvod koji je postigao globalan uspjeh. Danas imaju tvrtku koja se procjenjuje na oko 100 milijuna kuna.

Od tri zaposlenika i tri stola do 50 zaposlenih

Krenuli su 2016. s idejom pokretanja tvrtke za inženjerske usluge razvoja hardvera, budući da tada toga nije bilo na tržištu. “Priča je krenula u Osječkom poduzetničkom inkubatoru BIOS, nas trojica i četiri Ikea stola. Danas nas je više od 50”, priča suosnivač Orqe i veliki ljubitelj dronova Srđan Kovačević.

“First Person View (FPV) hobi je letenja dronovima iz prvog lica. Inače gledate sliku na mobitelu, no uz pomoć posebnih naočala možete doživljavati svijet iz ptičje perspektive, baš kao da letite. Hobi se konkretno sastoji u tome da izradite svoj dron i letite njime, odnosno 90 posto vremena ga gradite, jedan posto letite, a ostalih devet posto vremena ga tražite jer ste ga izgubili”, pojašanjava.

Vrlo brzo je ekipa iz Orqe shvatila da su FPV naočale koje se nude na tržištu dosta skupe i nedovoljno kvalitetne te odlučili ponuditi bolje rješenje.

Ako si najbolji, ne moraš biti najjeftiniji

“Umislili smo da možemo napraviti bolje i jeftinije naočale. Ispostavilo se da možemo bolje, ali ne jeftinije. No ako si najbolji, ne moraš ni biti jeftiniji”, kaže Kovačević i dodaje kako je danas vrlo teško naći nišu u kojoj jedna nova firma može napravit proizvod koji je najbolji u kategoriji.

Sada, tri godine kasnije, tržište je naraslo pa su i u ovu nišu ušli veliki igrači. Stoga se može reći da su imali sreće što su u pravo vrijeme krenuli razvijati svoj proizvod.

Prijelomni trenutak u životu tvrtke dogodio se 2018. kada su pobijedili na Bugovom Idea Knockoutu i osvojili putovanje na Consumer Electronic Show u Las Vegas. Tamo su predstavili svoje FPV naočale i upoznali se s američkim partnerom.

Nekoliko mjeseci kasnije pokrenuli su Kickstarter kampanju i proizvod prodali u više od 50 zemalja, a postavljeni financijski cilj ostvarili već u prvih deset minuta i tako postali najuspješnija hrvatska crowdfunding kampanja s prikupljenih više od 364 tisuće eura.

No uspjeh se nije dogodio preko noći. U početku je, priznaju, bilo dosta kaotično i radilo se samo da se isplati plaće radnicima, dok su za život zarađivali radeći druge poslove.

PIXSELL

EU fondovi kao pomoć

“Borba za preživljavanje je trajala dosta dugo, no ako vjeruješ u ono što radiš, vidiš perspektivu i ideš naprijed. Puno nam je pomoglo to što smo mogli biti u inkubatoru. Osim povoljne cijene prostora, to nam je omogućilo da upoznamo poduzetnike kojima smo vrlo brzo počeli pružati usluge, kao i oni nama. Tako smo došli do prvih klijenata, ali i suradnika. Druga važna stvar su bili EU fondovi uz pomoć kojih smo nabavili opremu, bez koje teško da bi mogli raditi na ovakvom proizvodu”, kaže.

Nije bilo lako i jednostavno, no ustrajali su jer rade ono što vole. “Prije otvaranja Orqe godinama sam radio u financijama i san mi je bio stvarati zanimljive proizvode, a ovo je bio način da to i ostvarim. Okružili smo se pametnim i zanimljivim ljudima i radili ono što volimo. U takvoj situaciji se lakše pregrmi što nema novca jer svaki dan ideš na posao s pozitivnim uzbuđenjem”, prisjeća se Kovačević.

Naravno uz to su išli i klasični administrativni izazovi, no na sreću dvojica partnera već su imala iskustva u tome, osobito u provođenja EU projekata. S druge strane, za razliku od današnje situacije, tada još nije bilo poticaja kakvi danas postoje, no koristili su sve ostale vidove potpora koje su im se u međuvremenu nudile.

Krenuli su bez investitora, no kada su s pružanja usluga prešli na rad na FPV naočalama pronašli su investitora kojem su prodali udio tvrtke. To im je omogućilo da se određeno vrijeme mogu posvetiti samo razvoju proizvoda i nakon toga početi zarađivati.

Novo vrijeme, nova iskustva

Danas su mentori startupima, no situacije se i na tom području dosta promijenila, tvrdi Kovačević, jer nekoć nije bilo novca za njih, dok su danas puno bolji uvjeti za početak, osobito ako imaš globalne aspiracije.

Uz prethodno poduzetničko iskustvo, kao i rad u financijama i na EU projektima, priznaju, grešaka je bilo.

“Mladim poduzetnicima savjetujem da ne idu u poduzetništvo prije nego što su radili za druge jer će si tako uštedjeti puno početničkih grešaka. Svi slušamo priče o uspješnim poduzetnicima koji su prekinuli fakultet da bi krenuli u poduzetništvo, no činjenica je da na jednog uspješnog dođe nekoliko tisuća onih koji su pali na glupoj grešci. Meni ovo nije bi prvi posao, štoviše prije ovoga sam imao više poduzetničkih poduhvata, a tek nakon više od 15 godina mi je konačno nešto i uspjelo”, kaže.

Dodaje i da iskustvo ne bi bilo dovoljno da se nije dogodila kombinacija drugih faktora. “Uz dobru ekipu i iskustvo imali smo i sreću što su nam bili dostupni EU fondovi, ali i što nije bilo globalne ekonomske krize”, komentira.

Problemi s lancima nabave

Posebno naglašava da je, kada se radi na malom i ograničenom tržištu kakvo je hrvatsko, ključno ulagati u poznanstva i odnose s ljudima.

“Ako si pošten i pomažeš ljudima, to je najbolja investicija koju možeš napraviti. Najgore je ići na kratkoročnu korist. Oni koji su išli nekoga prevariti za nekoliko desetaka tisuća kuna, danas nisu na tržištu. U Americi možda možeš prevariti stotine i napravit karijeru, u ovako malom zatvorenom tržištu, kao što je hrvatsko, poštenje je i dalje važno, što god mi mislili o tome”, ističe.

Zbog problema u nabavnim lancima elektroničkih komponenti iz Azije Orqa je već u siječnju 2020. počela osjećati COVID-19 krizu. Vrijeme nabave i dostave im se počelo povećavati s nekoliko tjedana na nekoliko mjeseci te je to direktno utjecalo na dinamiku proizvodnje zbog čega su odlučili presložiti svoje poslovanje.

PIXSELL

Austrijski predsjednik letio s njihovim naočalama

Iako je u listopadu 2020. čak i austrijski predsjednik koristio Orqa FPV naočale kako bi proletio dronom svojom službenom rezidencijom u Beču, tvrtka svoju budućnost vidi u razvoju tehnologije s naglaskom na prijenose videozapisa visoke rezolucije namijenjene za bespilotne letjelice, dronove i robote. Plan im je ponuditi konkurentno rješenje proizvedeno u Europi klijentima sektora javne sigurnosti.

Zajedno s nekoliko drugih tvrtki Orqa je i suosnivač strukovne udruge tvrtki koje se bave mikroelektronikom. Pri osnivanju su se odlučili osloniti na infrastrukturu Hrvatske gospodarske komore, koja ima je omogućila tajnika, što im iznimno pomaže kada je riječ o komunikaciji, ali i dolasku do važnih administrativnih odgovora i informacija o natječajima i sajmovima.

Sve informacije na jednom mjestu

Poduzetnicima, osobito onima koji su tek na početku, smatraju, svakako će koristiti projekt HGK Digitalna komora, koji pruža mnoštvo poslovnih informacija na jednoj internetskoj platformi, kao što su različiti tekstovi vezani u osnivanje tvrtke, informacije o sajmovima, natječajima za financiranje, izmjene zakona i pravilnika i slično.

“Raditi ono što voliš najbolja je stvar, no poduzetništvo je sve samo ne lagan posao i zato treba koristiti svu raspoloživu pomoć, kako financijsku tako i administrativnu”, poručuju.


Vaš putokaz do cilja

Platforma Digitalnakomora.hr namijenjena je poduzetnicima svih veličina i poslovnog iskustva. Sadrži čitav niz modula za pokretanje i razvoj poslovanja: edukativne vodiče i hodograme, alat za izradu poslovnog plana, pomoć iskusnog savjetnika, bazu izvora financiranja i sajmova, alate za istraživanje konkurencije i informacije o poslovanju na međunarodnom tržištu. Platforma je posve besplatna za sve članice Hrvatske gospodarske komore.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom.