Veki je svoj YouTube kanal otvorio s 10, u srednjoj zaradio prve novce od streamanja, a sad ga prati 400.000 ljudi

Za uploadanje prvih videa prije 11 godina trebala bi mu cijela noć. Danas Veki ni ne osjeti da se išta skida

“Meni je trebalo četiri godine da zaradim neke prve novce. Sve je zapravo krenulo iz nekog hobija i neke ljubavi prema gejmingu. Stvar je postala ozbiljnija tamo 2016. godine kada sam bio u prvom razredu srednje škole i kada mi se ukazala prilika da zaradim nešto. Isplate za preglede s YouTubea bile su niske, možda 0,01 dolar za tisuću pregleda. Za zaradu sam morao snimati sponzorski sadržaj za otvaranje CS:GO kutija ili stranica s FIFA coinsima”, priča Vedran Šimunović, na YouTubeu poznatiji kao Veki.

Te 2016. godine, Veki se uspio probiti u pet najpopularnijih kreatora u regiji što se tiče aktivnosti i pratitelja. Ta godina je za njega bila prekretnica u kojoj je shvatio da će od snimanja za YouTube moći živjeti te da bi mu to mogao biti budući posao.

“Danas se reklame na YouTubeu puno više isplate. YouTube počinje uvoditi reklame od 30 sekundi koje ne možeš preskočiti, pa je i zarada veća nama kreatorima. Ipak, to je dvosjekli mač – netko će izaći iz videa kada vidi reklamu od 30 sekundi.”

YouTube kanal otvorio je s 10 godina

Svoj prvi dodir s gejmingom imao je s lažnjakom Super Nintenda koji je 1990-ih bio popularan u regiji. Ostao je gotovo svima u pamćenju po Super Mariju i Duck Huntu, bolje rečeno, onom psu koji bi nam se rugao kada bismo plastičnim pištoljem fulali pogoditi patku na TV-u. Vedran je s tatom sklapao i prva računala, a sjeća se i da su zajedno igrali Hitman serijal.

S ekipom je znao odlaziti u popularne igraonice i igrati Counter Strike 1.6 u LAN-u. Upravo ga je taj CS 1.6 naveo na to da započne svoj YouTube kanal. S 10 ili 11 godina, Vedran je snimio svoj prvi tutorijal, u kojem je pokazao kako promijeniti izgled grafita koji se u CS 1.6 mogao našarati na zid pritiskom na tipku T.

Na pragu 400.000 pretplatnika

Danas je Veki, na pragu dostizanja milestonea od 400.000 pretplatnika na YouTubeu. Za sebe baš i ne voli govoriti da je gejmer, već ‘oldschool YouTuber’, koji najčešće u posljednjih nekoliko godina snima sadržaj vezan uz igru FIFA. Igranje nogometa na konzoli mu dobro ide, pa kaže da mu je bilo sasvim logično snimati takav sadržaj.

Gledanje sadržaja o FIFA 23 gledateljima je uvijek zanimljivo, tumači Veki, budući da u njoj ima hrpa modova igranja. Svaki petak izlazi novi mod igre, neki novi događaj, kartice i sve ostalo. Uvijek se pronađe nešto novo za igrati, a Vekiju je FIFA svake godine sve zanimljivija.

“U igru se ulaže, pa stižu nove licence i sve bolja grafika, zbog čega igra konstantno raste. Sve više profesionalnih igrača je promovira. FIFA 23 je ove godine oborila sve rekorde i najpopularnija je igra na tržištu. To mi ukazuje da ću FIFA-u moći igrati još dugo, premda sam je se malo zasitio. Zato ću ubaciti još drugog sadržaja, a FIFA-u na YouTubeu bi paralelno gurao dalje. YouTube je najbolji za taj duži sadržaj od 15 do 30 minuta”, objašnjava Veki.

Prvu YouTube plaketu dobio među prvima u regiji

Nakon tutorijala za CS 1.6, malo po malo Vedran je počeo snimati i kako igra igre. Jedna od prvih igara koju je Veki snimao s kamerom bila je horor igra Outlast. “Bitno je bilo da ti se vidi lice, kako bi publika mogla vidjeti kada se prepadneš”, objašnjava Veki.

Tada se polako počeo povezivati i s drugim ljudima koji su snimali, pa su počeli i zajedno raditi livestreamove, odnosno, prijenose njihovog igranja igara uživo.

“Gledalo bi nas možda 20 ljudi. Nekada bi bilo više nas sudionika u streamu nego što bismo imali gledatelja. Ali nama je bilo super jer smo se družili, a malo po malo, sve je to prelazilo i u neku ozbiljniju priču. Prošlo je 10 ili 11 godina od mog prvog snimanja, a ja sam i dalje tu. Predviđam da ću dostići 400.000 pretplatnika kroz mjesec dana. To je još jedan veliki milestone koji sam htio oboriti”, priča Vedran, koji je svoju prvu YouTube plaketu, koja se daje za dostignuće prvih 100.000 pretplatnika, dobio još davno, među prvima u regiji.

Vedran Šimunović privatan album

Razmišlja se aktivirati i na TikToku

Uz snimanje za YouTube, Vedran studira energetiku na fakultetu u Mostaru. Sada je četvrta godina, a kada riješi fakultet, planira se i dalje baviti YouTubeom.

“Ja se nadam da može biti samo bolje nego sada, jer i dalje rastem. Instagram profil mi ima 100.000 pratitelja, a razmatram ubaciti se i na TikTok na kojem bih snimao neke malo zanimljivije stvari poput izazova. Imam u planu u priču ubaciti i još neki ‘real life’ nogomet i neke izazove poput Crossbar i Penalty challengea, pa da odigram nogomet uživo, a ne samo na konzoli”, otkriva Veki.

Želi biti dobar primjer gledateljima

Veki potom objašnjava kako u svojim videima prvenstveno želi dati dobar primjer gledateljima, zbog čega snima family friendly sadržaj, u kojem, primjerice, ne psuje.

“U početku sam imao nešto malo psovki, kada sam bio klinac od 15 ili 16 godina. Tada sam shvatio da me gleda dosta ljudi, pa da baš i ne mogu pričati bilo što jer nisam nikada htio raditi budalu od sebe kako bih privukao preglede. Uvijek sam pokušavao zadržati tu neku razinu pristojnosti, jer ne bih htio da mi se javi netko od roditelja i kaže mi kako je njegovo dijete čulo nešto loše od mene. Uvijek se trudim biti dobar primjer, pa kod mene već godinama nema psovki, a nema ni omalovažavanja, ni drugog vulgarnog ponašanja”, kaže Veki.

Uz to, Veki nastoji što češće snimati storyje za Instagram iz teretane, kako bi možda nekoga od svojih pratitelja potaknuo na zdraviji život. “Snimao sam ranije i vlogove iz teretane, pa sam pokazivao kako treniram i što jedem. Mislim da ću se s vremenom vratiti takvom sadržaju jer sam se trenutno malo previše fokusirao na FIFA-u. Ako ništa, snimat ću kraće reelsove od minutu, kako bih ubacio još malo tog dodatnog sadržaja i razonode”, priča Veki.

Vedran Šimunović privatan album

Napravio si je studio u svom splitskom stanu

Veki se prije sedam mjeseci iz rodne Čapljine preselio u Split te je u svom splitskom stanu jednu sobu pretvorio u studio u kojem snima FIFA sadržaj. “Moram si, doduše, još malo srediti to svoje radno okruženje, ali raditi od kuće mi je ‘top’. U komforu sam i sam sam svoj gazda”, kaže Veki koji je, nakon selidbe u Split, odmah krenuo s potragom za operatorom koji će najbolje odgovarati svim njegovim potrebama.

Odlučio se za Telemach, koji je na njegovoj lokaciji nudio optičku vezu. Veki priča kako nije morao ni uzeti najveći paket koji Telemach nudi, budući da mu je 1 gigabit downloada i 500 megabita uploada i više nego dovoljno.

“Nema šanse da iskoristim cijeli kapacitet mreže. Dok uploadam video, sada i dalje mogu normalno raditi, a video se na YouTube postavi za oko dvije minute. Sve igre su sada ‘teške’ oko 50 gigabajta, a ja je mogu skinuti za oko pola sata, ovisno o tome s kojeg se servera skida, odnosno, koliko mi oni ograniče brzinu”, kaže Veki, čime ističe da je zapravo usko grlo prilikom skidanja igre u serveru, a ne u njegovoj internetskoj konekciji.

Bitna mu je stabilnost veze

Uz brzinu, Veki ističe da mu je među najbitnijim faktorima njena stabilnost. “Otkako sam se priključio prije sedam mjeseci, nisam u niti jednom trenutku imao prekid konekcije. FIFA i inače ima nestabilnije servere, ali za sada nisam imao nikakvih prekida. Ranije mi se znalo dogoditi da igram Draft mod u FIFA-i, gdje ti se ekipa izabire nasumično, a s njom igraš po četiri utakmice. Ako pobijediš, ideš dalje u turnir. Četvrta tekma ti je zadnja, pa ako pobijediš u tom finalu, dobivaš neke velike nagrade. I sad ti kreneš igrati, pomučiš se, igraš 20 minuta, ‘gori sve’, FIFA te tu iznervira i uđeš u finale, u četvrtu tekmu. I što bude? Internet mi padne, igra me izbaci iz tekme i upiše mi poraz. To mi se znalo povremeno događati, a sada niti jednom”, kaže Veki.

FIFA je, tumači Veki, sama po sebi zahtjevna igra po pitanju brzine. Kada se u priču još doda i streamanje, odnosno trenutno prenošenje igre na internet, u Full HD rezoluciji pri 60 FPS i visokom bitrateu, na Telemachovoj optici ne osjeti se uopće da je streamanje upaljeno. “Sve radi perfektno”, dodaje Veki.

Za dobro gaming iskustvo ključan je ping

Još jedan bitan faktor u cijeloj priči oko gaminga je ping, odnosno latencija mreže i odaziv servera. “Vidim ogromnu razliku u usporedbi s prijašnjim internetom. U Hrvatskoj, kao ni drugdje u regiji, nemamo server. Najbliži EA serveri za FIFA-u su nam u Frankfurtu, Varšavi i Zürichu. Kada sam igrao na staroj konekciji ping bi mi znao biti 60-70 milisekundi, pa onda kada još dodaš i odaziv monitora od 5 ms, ukupno dolaziš na 75 milisekundi kašnjenja. O tome može ovisiti puno stvari, pogotovo ako radiš neke skillove u FIFA-i. Latencija je jako bitna u pucačinama, ali je vrlo bitna i u FIFA-i, jer ti o njoj ovisi hoćeš li moći napraviti neko dodavanje ili ćeš zakasniti. Isto kao i u pravom nogometu, sve ovisi o djeliću sekunde”, tumači Veki.

Veki potom kaže kako mu je trenutni ping dok igra FIFA-u između 25 i 35 milisekundi, što je, tumači nam, iznimno dobro s obzirom na to da su njemački i švicarski serveri poprilično daleko od Splita. “Igra teče fluidno, unatoč lošim serverima EA-ja, za koje ih se već dulje vremena proziva. Navodno će to sada popraviti pa ćemo vidjeti kako će to biti. Možda ubace i neki server bliže nama, pa da imamo još niži ping, što je ipak malo vjerojatno. Mi smo jednostavno premalo tržište, a igrat ćemo imamo li blizu server ili ne”, kaže Veki.

Samu uslugu Telemachove optike ugovorio je vrlo brzo, a EON uređaj mogao je povezati i preko WiFi-ja, bez provlačenja LAN kabla preko pola stana do TV-a u dnevnoj sobi.


Sadržaj nastao u suradnji s Telemachom.