U suradnji s
U suradnji s Bekom

Za manje od mjesec dana igramo prvu tekmu na svjetskom. Pitali smo navijače bez čega ne mogu pratiti utakmice

Svi imaju svoje rituale, a neki su do te mjere praznovjerni da nakon tekme dres odmah stavljaju u pranje

FOTO: Unsplash

Ovogodišnje svjetsko nogometno prvenstvo nam se pomalo prišuljalo. Od pamtivijeka smo navikli da se europska i nogometna prvenstva igraju svake četiri godine ljeti, odnosno, da svako drugo ljeto imamo povoda vikati na televizor, proklinjati suce kojima vjerojatno niti ne znamo ime, prejedati se junk fooda i grickalica, pa onda nakon što se čuje zadnji zvižduk, u miru s ekipom analizirati najbolje trenutke utakmice.

Ove godine svjetsko nogometno prvenstvo igra se u Katru, s prvom utakmicom zakazanom za 20. studeni, a finalom 18. prosinca. Svoju prvu utakmicu hrvatska reprezentacija igra 23. studenog, od 11 sati ujutro po hrvatskom vremenu. Prvi protivnik je Maroko, a tekma se igra na stadionu Al Bayt u gradu Al Khoru smještenom na sjeveru Katra.

Kako tekme ipak ne bismo dočekali potpuno nespremni, pitali smo par strastvenih navijača i samoprozvanih nogometnih stručnjaka koje su njihove nezaobilazne stvari za gledanje prijenosa tekmi.


Zvonimir, 42, ekonomist

“Zvučat će možda glupo, ali uvijek kada je ključna tekma nosim kapu koju sam nosio kada je Šuker protiv Nizozemske zabio gol koji nam je donio treće mjesto. Naravno, puna je kockica, a dobio sam ju u nekom dućanu s građevinskim materijalom, koji je već davno propao. Bila je neka promo kapa, dijelili su ih ako potrošiš, ne znam, 200 kuna u dućanu. Nosio sam je više iz zezancije taj dan, ali nakon tog Šukerovog gola, postao sam praznovjeran. Nije da je baš uvijek mogu držati na glavi, nekad me pojedu živci, kao na svim onim produžecima 2018. godine. Tada sam ju grozničavo vrtio po rukama i mrljao razne kletve na račun svih. Možda je i pomoglo”, kaže Zvonimir.


Marin, 31, asistent u računovodstvu

Pitali smo i 31-godišnjeg Marina bez čega ne ide gledati tekmu, na što nas je i malo zbunjeno pogledao i rekao “Pa, pivo”, sugerirajući nam da se to podrazumijeva. “Uvijek kada gledam tekmu pije mi se pivo. Bilo da sam doma ili kod frenda ili u kvartovskom bircu, uvijek imam kriglu ili limenku u ruci. Pivo i nogomet su mi povezani. Tekme volim gledati s ekipom, pa se nekako to sve dogodi samo od sebe. Iako mi se možda i ne pije pivo, čim ga netko naruči, moram konobaru reći ‘Hajde, daj i meni jednu’. U goste nije pristojno doći praznih ruku, tako me učila baka. Stoga ako gledam tekmu kod frenda, što ću drugo nego donijeti six pack”, priznaje Marin.


Domagoj, 30, kuhar

“Ja sam uvijek gladan. Živcirao se ili veselio, ja moram jesti. Navire mi apetit sam od sebe. Ne mogu ga obuzdati. Strašno se živciram praktički od početka himne, već nakon prva tri takta sam skroz nabrijan. Gledam tekme otkad znam za sebe pa dobro znam da ću postati gladan odmah čim krenu igrati. Zato se uvijek pobrinem da naručim nekoliko velikih pizza ako mi dolaze frendovi gledati tekmu. Ako smo u bircu, naručim pizzu bez da uopće ikoga pitam želi li ju jesti. Uvijek se sve pojede, tako da nema s tim problema”, kaže Domagoj.


Leo, 29, dizajner

Leo uvijek mora imati najnoviji dres repke, a ova godina nije ništa drugačija. “Tradicija mi je kupiti aktualni dres za svako prvenstvo. Čim ga predstave, odaberem hoću li glavni ili pričuvni. Bijelih s kockicama imam hrpu pa sam za ovo prvenstvo, kao i ono prošlo svjetsko, kupio pričuvni dres. Kada krene prvenstvo, uđem u svoj uobičajeni ritam. Dođe tekma, nosim dres, dođem doma, bacim ga u pranje. Za sljedeću tekmu mora biti spreman. Gledao tekmu sam kod kuće, kod frenda ili u bircu, nosim dres. Drugačije ne mogu”, priča Leo.


Dalibor, 35, konobar

Dalibor jednostavno ne može gledati tekme kod kuće. “Premirno mi je. Čak i kada ne radim, volim gledati nogomet s društvom u kafiću. Nekada odem tamo gdje radim, a nekada u svoj kvartovski. Previše se živciram ako mi nešto ne odvlači pažnju, barem malo. Čak mi je najdraže raditi dok su neke ključne tekme. Pića se uglavnom nose u poluvremenu pa tih 45 i kusur minuta mogu gledati tekmu i komentirati s ekipom na šanku. Ove godine će se barem za jednu tekmu češće piti kave, budući da je u jutarnjem terminu usred tjedna”, priča Dalibor.


Ivan, developer, 36

“Telka!”, ispalio je Ivan odmah kao iz topa na naše pitanje što mu je ključno za gledati tekmu. “Ne fermam ništa osim telke. Sve drugo su dodaci. Prošlo svjetsko prvenstvo sam polufinale, tekmu protiv Engleske, morao gledati na očajno malom televizoru u apartmanu na moru. Nisam htio ići u kafić među ljude, htio sam u miru pogledati tekmu. Mislio sam da 30 inča dijagonale neće biti problem, ali sam totalno smetnuo s uma da je TV bio prastar pa je imao očajnu rezoluciju od 720 piksela. Bio sam više ‘slijep’ nego sudac koji nije Kaneu svirao zaleđe. Na kraju sam se samo naživcirao i streamao tekmu na mobitelu, što je bilo bolje od tog malog, očajnog televizora”, prisjeća se Ivan.

Kaže nam da inače uvijek pred svjetska prvenstva kupuje novi televizor. Tako je 2018. godine napravio skok s Full HD na 4k, a ove godine planira slično. “Nakon iskustva s gledanjem tekme na moru, uvjerio sam se zaista u onu izreku da je najbolje pravilo za biranje televizora ono da si uvijek odabereš najveći koji ti stane na zid. Ispod 55 inča ove godine ne idem”, kaže Ivan.


Garancija dulja od čekanja na sljedeće svjetsko prvenstvo

Kako bi vidjeli zaleđe bolje nego sudac, koji će sigurno iz svakog kuta Hrvatske biti izvrijeđan da je “pokrao repku”, sugeriramo da slijedite Ivanovo pravilo. Jedan od brendova koji se sve jače pojavljuje na našem tržištu je Grundig, kojem je najmanja ekranska dijagonala u Smart TV izvedbi 32 inča, no modeli sežu i do poprilično velikih 65 inča.

Svi modeli imaju 4K rezoluciju, Android TV operativni sustav, te naravno, podršku za sve relevantne streaming servise, kako bi imali i nešto gledati između tekmi. MEMC Pure Motion sustav poboljšava prikaz kadrova u pokretu, proračunom posrednih slika, što omogućuje znatno veću jasnoću prikaza, bez zamućenja. Dakle, idealno za gledanje nogometa, gdje se lopta ponekad kreće brže i nego što ju kamerman može zabilježiti. Podržani su i Dolby Atmos sustav koji znatno unaprjeđuje kvalitetu zvuka, kao i podrška za HDR10+ standard boja, koji omogućuje da se istovremeno mogu vidjeti i najtamniji i najsvjetliji dijelovi kadra.

Garancija traje dulje nego čekanje na sljedeće prvenstvo, budući da se u trenutnoj akciji, kada se registrira za produljeno jamstvo do 31.12.2022. godine, za Grundig televizore dobiva tri godine dodatnog jamstva, na postojeće dvije godine.


Sadržaj nastao u suradnji s Grundigom.