Gljivice na noktima: oku neugodna pojava i moguć uzrok ozbiljnijih problema. Evo kako ih se riješiti

Izazivaju nelagodu i deformacije ili otpadanje noktiju, stoga je liječenju potrebno pristupiti dovoljno rano i biti ustrajan do kraja

FOTO: Shutterstock

Žute, bijele ili crne mrlje, zadebljanje, hrapavost, gubitak sjaja, lomljivost i deformacija noktiju najčešći su simptomi koji ukazuju na gljivičnu infekciju noktiju koja na kraju može rezultirati i potpunim otpadanjem oboljelog nokta.

Gljivična infekcija noktiju stručno se naziva i onihomikoza. Često ju prati i neugodan miris, a može izazivati bol i nelagodu tijekom nošenja obuće. No isto tako su mogući pad samopouzdanja te pojava osjećaja srama zbog izgleda noktiju prilikom nošenja otvorene obuće.

Mnogi ju smatraju samo oku neugodnom pojavom, no, iako gljivična infekcija za većinu populacije nije opasna po život, nikako ju se ne bi trebalo zanemarivati. Vrlo se često gljivična infekcija može proširiti i na kožu ruku ili stopala, širiti se po našem tijelu, ali i na druge osobe. Stoga smo istražili ne samo kako ih spriječiti, već i kako liječiti postojeću gljivičnu infekciju.

Postoje različite vrste gljivica

Gljivične infekcije 10 puta češće zahvaćaju nokte na nogama u usporedbi s onima na rukama. Razlog tomu je to što su stopala većinom zatvorena u cipelama i čarapama, što stvara toplo i vlažno okruženje idealno za razvoj gljivica.

U prilog tomu ide i slabija prokrvljenost nožnih prstiju i sporiji rast noktiju na nogama. Onihomikoze mogu biti uzrokovane različitim vrstama gljivica, no najčešće su to gljivice iz roda dermatofiti koji su uzročnici i gljivičnih infekcija kože.

Kod nekih osoba onihomikozu mogu uzrokovati i plijesni poput Aspergilusa (lat. Aspergillus), no to se češće događa kod osoba koje iz nekog razloga imaju oslabljen imunosni sustav.

Povećani rizici

Gljivične infekcije češće se pojavljuju kod osoba koje imaju neke od rizičnih čimbenika kao što su starija životna dob, prekomjerno znojenje, ozljeda ili neka vrsta deformacije noktiju, gljivična infekcija kože, primjerice, atletsko stopalo, ali i kod osoba sa slabijom cirkulacijom ili dijabetesom.

No, postoje i rizični čimbenici iz naše okoline pa tako gljivične infekcije češće zahvaćaju osobe koje često hodaju bose u prostorima javnih kupališta ili teretana, one koje redovito koriste gumene rukavice na rukama ili pak neprestano nose obuću od umjetnih materijala koja izaziva prekomjerno znojenje stopala.

Za dijagnozu se obratite liječniku

Budući da gljivične infekcije nisu jedine koje mogu dovesti do narušavanja zdravlja noktiju, a simptomi mogu biti slični i kod drugih oboljenja, u slučajevima kada je zahvaćen cijeli nokat i/ili više od jednog nokta, krvarenja oko nokta, boli, oticanja ili se bolest usprkos liječenju pogoršava – za dijagnozu se potrebno obratiti liječniku.

Liječnik će vizualno pregledati vanjski izgled nokta, a potom laganim struganjem uzeti uzorak s nokta ili zadebljanog tkiva ispod nokta te ga poslati na analizu u laboratorij kako bi se odredila vrsta uzročnika i odredila najbolja terapijska opcija.

Mnogi smatraju da će gljivice na noktima nestati same od sebe kako nokat bude izrastao, no to nije točno. Stoga rezanje ili rašpanje noktiju i prikrivanje kozmetičkim proizvodima poput lakova ili gelova, nisu nimalo preporučljiva rješenja. Gljivične infekcije treba liječiti.

Liječenje započnite na vrijeme

Liječenju je potrebno pristupiti što je prije moguće, uz najveću dozu ustrajnosti. Ovisno o stupnju zahvaćenosti nokta ili noktiju, za liječenje gljivičnih infekcija stručnjaci mogu savjetovati korištenje oralnih lijekova ili lokalnih tretmana, u obliku krema, otopina, gelova ili laka za nokte.

Jedan od lijekova za lokalno liječenje je Exoterbyn® – ljekoviti lak za nokte. Pogodan je za lokalno liječenje gljivičnih infekcija noktiju na rukama i stopalima kod odraslih osoba. Dolazi u obliku laka za nokte, vrlo je praktičan za nanošenje, brzo se suši te se može kupiti u ljekarnama – bez liječničkog recepta.

Zahvaljujući inovativnoj formulaciji s kitozanom koja omogućuje bolje prodiranje lijeka kroz zaraženi nokat do samog izvora infekcije, nokte prije korištenja nije potrebno rašpati. Exoterbyn® tako ima fungicidno djelovanje, što znači da ubija dermatofite, odnosno gljivice koje su najčešći uzročnici gljivičnih infekcija noktiju.

Da bi liječenje bilo uspješno, ljekoviti lak za nokte potrebno je koristiti prema uputama – za gljivice na noktima na rukama otprilike šest mjeseci, a na nožnim noktima oko 12 mjeseci. Prvih mjesec dana primjene lak trebate nanositi svakodnevno, a nakon toga dovoljno je primjenjivati Exoterbyn® ljekoviti lak za nokte samo jednom tjedno.

Za valjanu primjenu slijedite ovih osam jednostavnih koraka:

Exoterbyn® ljekoviti lak vrlo je praktičan za korištenje TMG CREATIVE

Preventivne aktivnosti mogu spriječiti inficiranje

U sprječavanju pojave gljivičnih infekcija primarno je važno provoditi odgovarajuće higijenske mjere, a evo koje sve korake to uključuje:

  • Stopala i ruke perite sapunom i vodom svaki dan. Nakon toga je jako važno da ih dobro prosušite.
  • Često mijenjajte cipele i čarape, osobito ako ste skloni prekomjernom znojenju.
  • Izbjegavajte tijesnu, preusku obuću.
  • Izbjegavajte predugo nošenje gumenih rukavica.
  • Ne dijelite obuću, ručnike i alate za uređivanje noktiju s drugima.
  • Ne hodajte bosi na vlažnim podlogama u prostorima koje koristi veći broj ljudi, kao što su bazeni, tuševi, svlačionice.
  • Pažljivo birajte mjesta gdje uređujete nokte, poput kozmetičkih salona.
  • Redovito provjeravajte zdravlje noktiju.

 

U slučaju da ste ipak dobili gljivičnu infekciju, kako biste ju uspješno izliječili i spriječili recidiv – povratak iste gljivične infekcije, uz gore navedeno slijedite i ove dodatne korake:

  • Redovito primjenjujte lijek protiv gljivica. Budite ustrajni i provedite liječenje do preporučenog vremena.
  • Prestanite koristiti obuću koju ste nosili za vrijeme gljivične infekcije dok ju ne dezinficirate i dobro osušite.
  • Redovito dezinficirajte sve alate koje koristite za uređivanje noktiju.
  • Izbjegavajte korištenje kozmetičkih proizvoda na oboljelim noktima.

Izvori:

1. Fungal Nail Infections. Dostupno na: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/fungal-nail-infections, pristupljeno u lipnju 2023.
2. Onihomikoza. Dostupno na: https://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/dermatologija/bolesti-noktiju/onihomikoza, pristupljeno u lipnju 2023.
3. Nail Fungus. Dostupno na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nail-fungus/symptoms-causes/syc-20353294, pristupljeno u lipnju 2023.
4. Fungal nail infections: diagnosis and management. Dostupno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19391293/, pristupljeno u lipnju 2023.
5. Fungal Nail Infection. Dostupno na: https://www.healthline.com/health/fungal-nail-infection, pristupljeno u lipnju 2023.
6. Toenail Fungus Prevention. Dostupno na: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/prevent-reinfection-toenail-fungus, pristupljeno u lipnju 2023.
7. Twelve ways to prevent another nail infection. Dostupno na: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/prevent-another-nail-infection, pristupljeno u lipnju 2023.
8. Exoterbyn® ljekoviti lak za nokte. Dostupno na: https://www.hr.exoderil.com/exoterbyn/, pristupljeno u lipnju 2023.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Sandoz.