Kako matičnjak pozitivno djeluje na imunitet i koje su njegove zdravstvene dobrobiti?

Matičnjak djeluje povoljno na oslobađanje od stresa, napetosti, nesanice, a umiruje želučane tegobe, grčeve i mučninu

Limunastog mirisa, u bliskom srodstvu s kaduljom, Melissa officinalis ili matičnjak u drevnim se kulturama i brojnim tradicijama još naziva i eliksirom života. Bogata vitaminom C i beta karotenom, ova se biljka u tradicionalnoj medicini koristila za liječenje i prevenciju depresije, akutnih upalnih stanja i simptoma nervoznih crijeva. U nastavku pročitajte više o ljekovitosti matičnjaka, kako se priprema čaj od matičnjaka i recept za tinkturu matičnjaka.

Uzgoj matičnjaka i berba

Stabljasta biljka čiji list podsjeća na mentu, a opojan miris ima blage limunaste note, široko je rasprostranjena diljem Europe na području Mediterana i zapadnog dijela Azijskog kontinenta. U većem broju slučajeva matičnjak raste kao samonikla biljka, a najčešće je se pronalazi u djelovima gdje je klima topla i vlažna.

Matičnjak se može posaditi i u vrtu, iz sjemenke ili dijeljenjem biljke, a kako se brzo razmnožava, tako se često zna proširiti izvan granica vrta. Biljku je najbolje zasaditi u tlo koje ima visoku dozu vlažnosti, bogato je vitaminima i mineralima, a kako bi opstala tijekom ljetnih mjeseci, dobro ju je pozicionirati na mjesto koje je u polu sjeni.

Listovi matičnjaka, koji ujedno služe za pripremu čaja, beru se sredinom srpnja i početkom kolovoza, prije nego biljka počne cvjetati. A osim za čaj, cvjetovi matičnjaka se koriste i za pripremu juhe, salate ili kao začinski dodatak jelima.

uzgoj i berba matičnjaka
Ljekovita svojstva matičnjaka

Novija istraživanja su potvrdila djelotvornost matičnjaka na umirenje želučanih tegoba, grčeva i mučnine, nadutosti i izazova sa probavom, a jedna je od biljaka koja se tradicionalno koristila i za poticanje apetita.

Zbog antivirusnog učinka, matičnjak skraćuje trajanje upala i smanjuje mogućnost povratka. Također djeluje pozitivno na smanjene broja upala u tijelu, često se koristi i za podizanje imuniteta, liječenje herpesa na usni, a dokazano djeluje uspješno i na prestanak glavobolje.

Matičnjak umiruje živčani sustav

Brojne novije studije i istraživanja matičnjaka potvrdile su ljekovita svojstva ove biljke koja su u tradiciji poznata već dugi niz godina. Matičnjak tako djeluje povoljno na oslobađanje od stresa, napetosti, nesanice, a ako se koristi sa valerijanom, djeluje kao lijek za smirenje, bez nuspojava koje su uobičajne za ovaj tip medicinskih lijekova.

Pripravci s matičnjakom djeluju pozitivno na miran san i pomažu kod prekomjernog rada štitnjače. Redovito korištenje matičnjaka smanjuje anksioznost i djeluje povoljno na simptome depresije, a pozitivni utjecaj se širi i na povećanu koncentraciju. Zbog toga što matičnjak ima jako mali broj nuspojava mogu ga koristiti sve dobne skupine, uključujući i djecu.

Prilikom pripreme čaja od matičnjaka oslobađaju se antioksidativni spojevi, pa tako jedna šalica čaja sadrži:

  • Beta karoten
  • Vitamin C
  • Citral
  • Izopulegol
  • Linalol
  • Geraniol
  • Kariofilen epoksid

Novija su istraživanja pokazala kako matičnjak ima pozitivne efekte na mentalno zdravlje ljudi s Alzheimerovom bolesti. Tako se pokazalo da dugoročno korištenje ekstrakta matičnjaka i ružmarina, kod osoba s Alzheimerovom bolesti, smanjuje periode mentalnih smetnji i djeluje pozitivno na umirenje cjelokupnog živčanog sustava.

Kako pripremiti čaj od matičnjaka?

Čaj od matičnjaka dostupan je u velikom broju bio ljekarni i dućanima za zdravu prehranu. Ljekoviti čaj priprema se isključivo od listova, a bez obzira na to pripremate li ga navečer kako bi imali mirniji san ili tijekom dana za opuštanje, za njegovu pripremu nisu potrebne posebne upute.

Dvije žličice čaja od matičnjaka prelijte sa oko 400ml vode i pustite da odstoji 5-10 minuta. Nakon što se čaj ohladi u njega možete dodati med, limun i začine – cimet i kurkumu. Uživajte u aromatičnim limunskim mirisima i ljekovitim svojstvima fantastičnog matičnjaka.

čaj od matičnjaka priprema

Za što je dobra Tinktura od matičnjaka?

Za razliku od čaja, tinktura od matičnjaka djeluje brže na prestanak glavobolje, migrene i umanjujenje negativnog utjecaja stresa. Za pripremu tinkture matičnjaka potrebno vam je oko 200grama osušenih listova matičnjaka, 50% rakija i sterilizirana staklenka u kojoj ćete pripremati tinkturu.

Recept za tinkturu od matičnjaka:

  1. 2/3 staklenke napunite sa osušenim listovima matičnjaka te dodajte alkohol tako da prekrije listove i ostatak staklenke.
  2. Staklenku zatvorite i ostavite da stoji na tamnom mjestu 2-3 tjedna. Povremeno je možete otvoriti i promješati sadržaj.
  3. Nakon što prođe tri tjedna, promiješajte sadržaj i procijedite ga u tamne bočice.

Tinkturu od matičnjaka se uzima tri puta dnevno po 10-15 kapi ili, ako se koristi samo jedna doza, onda 40 kapi. Tinkturu je najbolje razblažiti u prirodnom soku ili običnoj vodi, a veća doza od 40 kapi preporuča se koristiti neposredno prije spavanja.

Matičnjak za njegu kože

Kako je matičnjak poznat po izuzetno jakim antivirusnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima, često ga se pronalazi u kozmetičkim pripravcima za njegu kože. Kozmetički pripravci koj za bazu imaju hidrolat matičnjaka koriste se za poboljšanje tonusa kože, svih vrsta dermatitisa, crvenila i suhe kože.

Matičnjak se u svrhu čišćenja kože koristi za ukanjanje mitesera, prištića i crvenila, a djeluje pozitivno na izazovna stanja kože koja su uzrokovana stresom u organizmu. Proizvodi za kožu na bazi matičnjaka najčešće uključuju sapune, kreme i balzame za tijelo, balzam za usne i dezodorans.

Zanimljivo je napomenuti da se tinktura matičnjaka, koju ste kupili ili samostalno napravili, također može dodati u brojne kozmetičke mješavine koje prethodno nisu obogaćene aromatičnim dodacima. Za dodavanje tinkture najbolje je koristiti bazna ulja – kokosovo, laneno ili neko drugo, od čega se dobiva savršen pripravak za masažu i njegu tijela.