Kako se zaštititi od komaraca? Znamo i kako spriječiti da se nekontrolirano razmnožavaju u kući i vrtu

Sklanjajte svu vodu koja se nakuplja oko kuće. Tijekom sezone, u jednoj bačvi vode razvije se više od milijun komaraca

FOTO: stampar.hr

U svijetu postoji oko 3500 vrsta komaraca. Nekoliko stotina vrsta komaraca hrani se ljudskom krvlju, a stotinjak vrsta prenosi zarazne bolesti. U Hrvatskoj je rasprostranjeno oko 50 vrsta komaraca, a prije 20-ak godina prvi put je uočen tigrasti komarac – Aedes albopictus – najinvazivniji komarac koji prenosi čak 22 bolesti.

Dok se mužjaci hrane nektarom cvijeća, ženke se hrane krvlju zato što im trebaju bjelančevine za stvaranje jajašaca. Odmah nakon uboda, ženka u kožu izlučuje sadržaj u kojem se nalaze tvari koje sprječavaju zgrušavanje krvi. Te tvari u osjetljivih osoba izazivaju kožnu reakciju – urtikariju ili neku drugu alergijsku promjenu. Ako se osoba intenzivno češe pritom može uzrokovati sekundarnu infekciju kože.

Komarci su aktivni od travnja do studenog

Komarci se pojavljuju od početka travnja sve do kraja listopada. Komarci mogu uočiti kretanje ‘žrtve’ na udaljenosti od 25 do 35 metara i to tako što detektiraju infracrveno zračenje topline tijela ili kemijske signale. Također, komarce magnetski privlače ugljični dioksid koji se oslobađa disanjem i mliječna kiselina koju ljudsko tijelo proizvodi tijekom pojačane fizičke aktivnosti.

Komarce najviše privlače:

  • ugljikov dioksid koji se izlučuje izdahom
  • mliječna kiselina koju tijelo proizvodi tijekom fizičke aktivnosti
  • karboksilne kiseline koje pomažu održati kožu vlažnom i zaštićenom, ovi organski spojevi nalaze se u sebumu, masnom sloju koji oblaže kožu

Da bi se razvio, komarcu je potrebna voda i to u vrlo malim količinama. Također, nije važno ni je li riječ o prirodnoj, umjetnoj, stajaćoj ili neočišćenoj vodi. Budući da razvojni ciklus komarca traje oko tjedan dana, te da je komarce nemoguće potpuno istrijebiti, za sprečavanje njihova razmnožavanja potrebno je uklanjati svu zaostalu vodu u svojoj neposrednoj okolini. Naime, u samo jednoj bačvi vode tijekom jedne sezone može se razviti više od milijun komaraca. Najbolji načini kontrole brojnosti komaraca su uništavanje ili sprječavanje nastanka njihovih legla dok su još u stadiju ličinke (larve). Prema potrebi pritom se provodi i takozvani larvicidni tretman kod kojeg se tabletica koja uništava larve ubacuje u vodeno leglo.

U videu pogledajte kako se razvija leglo komaraca:

Kako biste spriječili razmnožavanje komaraca u svojoj okolini preporučuje se:

  • ukloniti predmete u kojima se može zadržavati voda: bačve, kante, limenke, automobilske gume, odbačeni krupni otpad, začepljeni slivnici i oluci…
  • barem jednom tjedno prazniti vodu iz tanjurića za lončanice, vaza ili posuda za cvijeće
  • spremnike za vodu prekriti poklopcem, folijom ili gustom mrežom
  • tačke ili čamce držati preokrenute i pokrivene kako bi se spriječilo nakupljanje oborinske vode
  • redovito kositi travu zato što je visoka trava stanište za odrasle jedinke
  • održavati bazene – mijenjati vodu ili ju održavati protočnom
  • održavati ukrasna jezerca u koja možete dodati ribe i vodozemce koji će smanjiti brojnost ličinki
  • udubine u tlu, jame i bare u kojima se zadržava voda zatrpati zemljom

Mjere zaštite od komaraca

Kako bi se smanjio rizik od infekcija koje prenose komarci preporučuje se:

  • koristiti sredstva koja odbijaju komarce (repelente) tijekom boravka na otvorenom. Repelentnim sredstvom treba namazati ili našpricati nepokrivene dijelove tijela i obnavljati ga svakih 4 do 6 sati. Proizvod se ne smije nanositi na lice, te treba paziti da ne dođe u dodir sa sluznicama
  • komarci mogu ubosti i kroz tanku tkaninu, pa odjeću treba poprskati sredstvom koje odbija komarce (repelentom)
  • koristiti sredstva koja odbijaju komarce u zatvorenim prostorima (aparatići s tableticom)
  • izbjegavati boravak na otvorenom u razdoblju najveće aktivnosti komaraca
  • nošenje odjeće dugih rukava i nogavica ako to dopuštaju vremenske prilike
  • postavljanje zaštitnih mreža na prozorima i vratima
  • tijekom boravka u prirodi, odnosno u šatoru ili sobi koja nema zaštitnih mrežica na prozorima i vratima, uz repelente koristiti zaštitne mrežice protiv komaraca koje su impregnirane insekticidom. Na tržištu su dostupne takve mrežice prikladne za putovanja

Ako spavate u hotelu s klimatizacijom, i ako su tijekom noći zatvoreni prozor i vrata, sobu ne treba tretirati insekticidom.

Prirodna zaštita od komaraca

Repelenti su spojevi koji odbijaju kukce, a mogu biti prirodni ili sintetički. Ulje limunskog eukaliptusa koristi se od 1940-ih i jedan je od najpoznatijih prirodnih repelenata koji se koristi u zaštiti od komaraca. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) odobrio je eterično ulje limunskog eukaliptusa kao učinkovitu djelatnu tvar u sredstvima za odbijanje komaraca. Na deklaraciji se može naći pod nazivom p-Menthane-3,8-diol – ovom se oznakom obilježava biokemijski pesticid koji se dobiva iz biljaka eukaliptusa.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

National Institutes of Health