Menstrualni ciklus u prosjeku traje 28 dana, pitali smo ginekologa zbog čega sve mjesečnica može kasniti

Mjesečnica može kasniti zbog policističnih jajnika, poremećaja štitnjače, stresa, pojačanog vježbanja...

Menstrualni ciklus može puno otkriti o cjelokupnog zdravlju žene. Zato je iznimno važno pratiti svoj menstrualni ciklus te se u slučaju nepravilnosti javiti svom ginekologu. U ovom tekstu bavimo se najčešćim faktorima zbog kojih mjesečnica kasni, a o svemu smo razgovarali sa zagrebačkim ginekologom prof. dr. sc. Ivanom Fistonićem, prim. dr. med., specijalistom ginekologije i opstetricije.

Vaš menstrualni ciklus može biti redovit, otprilike iste duljine svaki mjesec, ili donekle neredovit. Vaša mjesečnica pak može biti oskudna ili obilna, bolna ili bezbolna, duga ili kratka, a ipak se smatrati tipičnom. Naime, u širokom rasponu “tipično” je isključivo ono što je tipično za svakog ponaosob.

Prva menstruacija naziva se menarha i u zapadnom svijetu prosječna dob za prvu menstruaciju je s 12, 13 godina, ali može započeti već s 9 godina.

Uobičajeni menstrualni problemi

Neki od najčešćih menstrualnih problema su:

  • predmenstrualni sindrom (PMS): hormonalni događaji prije menstruacije mogu izazvati niz nuspojava kod žena, uključujući glavobolje, umor, razdražljivost i zadržavanje tekućine u tijelu. Mogućnosti liječenja uključuju tjelovježbu i promjene u prehrani
  • dismenoreja ili bolne menstruacije: dijeli se na primarnu i na sekundarnu. Primarna dismenoreja u većini slučajeva je prisutna u prvih nekoliko godina nakon prve menstruacije. U tom periodu prostaglandini, spojevi koji su vrlo slični hormonima, a koji sudjeluju u kontroli ovulacije, menstrualnog ciklusa i indukcije poroda, mogu pridonijeti nastanku bolnih grčeva tako što izazivaju kontrakcije maternice. Sekundardnu dismenoreju mogu izazvati miomi i polipi maternice, ciste na jajnicima, endometrioza kao i spolno prenosive bolesti
  • teško menstrualno krvarenje ili menoragija: ako se ne liječi, može uzrokovati anemiju. Mogućnosti liječenja uključuju oralne kontraceptive i hormonski intrauterini uložak (IUS)
  • izostanak menstruacije ili amenoreja: izostanak menstruacije smatra se abnormalnim, osim u razdoblju prije puberteta, trudnoće, dojenja i postmenopauze. Mogući uzroci mogu biti poremećaji u prehrani, stres i pretjerana tjelovježba

Kako treba pratiti svoj menstrualni ciklus?

S obzirom na to da se menstruacijski ciklusi razlikuju, kako bi žena znala što je doista za nju tipično, trebala bi pratiti i bilježiti svoj menstrualni ciklus, što se danas može raditi pomoću raznih aplikacija na pametnim telefonu.

Svakog mjeseca trebalo bi voditi evidenciju o:

  • trajanju ciklusa; tako ćete znati traje li vaš ciklus 25, 28 ili 32 dana te uočiti je li došlo do odstupanja, odnosno je li ciklus duži ili kraći nego inače
  • obilnosti menstruacije; zapišite čini li vam se da je mjesečnica obilnija ili oskudnija nego inače (npr. različitom nijansom crvene boje); koliko ste često mijenjali tampon ili uložak i slično. “Ako žena svakog dana ciklusa koristi tri i više velikih uložaka, to zahtijeva pozornost i to treba istražiti, ali ako takvo krvarenje traje jedan dan, a onda se reducira, to je normalna pojava”, pojasnio je dr. Fistonić
  • intenzitetu bola; je li bol jača nego inače, imate li grčeve ili bolove tijekom menstruacije
  • zapišite sve promjene koje ste zamijetili, poput krvarenja između ciklusa, te promjena u svom raspoloženju ili ponašanju

Odstupanja od tri dana su normalna pojava

Menstrualni ciklus počinje prvoga dana krvarenja i traje sve do sljedeće menstruacije. Prema nekim izvorima, menstrualni ciklus može trajati od 21 do 35 dana, a najčešće u prosjeku traje 28 dana, dok sama mjesečnica, odnosno krvarenje u prosjeku traje između tri i sedam dana.

“Kada govorimo o redovitosti, nekome mjesečnica može dolaziti točno na 28. dan ciklusa, no u većini slučajeva to nije pravilo i odstupanja od plus ili minus tri dana od uobičajenog normalna su pojava. No, sve ispod spomenutih 21 dan smatra se prečesto, a sve iznad 35 dana smatra se prerijetko”, napominje ginekolog dodajući da mjesečnica ne treba svakog mjeseca dolaziti točno u sat.

Zašto menstruacija nije redovita i zašto kasni?

“Menstruacija može kasniti zbog stresa, pojačane tjelesne aktivnosti, gojaznosti… višestruki su razlozi”, napominje dr. Fistonić pojašnjavajući da, primjerice sportašice, koje imaju manje masnog tkiva, mogu imati dugotrajne izostanke mjesečnice zbog umanjene produkcije estrogena, koji se može i mora nadoknaditi niskodozažnom hormonskom kontracepcijom. Budući da nepravilnosti menstrualnog ciklusa mogu imati mnogo uzroka, ginekolog je prokomentirao neke od najčešćih.

Na neredovitost menstrualnog ciklusa mogu utjecati:

  • trudnoća i dojenje: izostanak menstruacije može biti rani simptom trudnoće. Dojenje obično odgađa povratak menstruacije nakon trudnoće
  • sindrom policističnih jajnika: žene s ovim uobičajenim poremećajem mogu imati neredovite mjesečnice
  • endometrioza; riječ je o poremećaju kod kojeg se funkcionalno tkivo endometrija presađuje izvan šupljine maternice raseljava na neuobičajena mjesta (jajnik, crijevo, tijelo maternice…).
  • poremećaj prehrane: poremećaji prehrane kao što su anoreksija nervoza ili pak prekomjerna tjelesna težina i gojaznost mogu izazvati izostanak mjesečnice
  • poremećaj u radu štitnjače: hipotireoza, odnosno poremećaj kod kojeg dolazi do usporenog rada štitnjače
  • miomi: dobroćudne izrasline u maternici mogu uzrokovati obilne i produljene menstruacije
  • prijevremeno zatajenje jajnika: odnosi se na gubitak tipične funkcije jajnika prije 40. godine. Osobe koje imaju ovo stanje, također poznato kao primarna insuficijencija jajnika, godinama mogu imati neredovite ili povremene menstruacije
  • upalna bolest zdjelice: infekcija reproduktivnih organa može uzrokovati nepravilno menstrualno krvarenje

“Govorimo li o miomima, oni koji se nalaze u materištu mogu izazvati obilne menstruacije. S druge strane, kašnjenje menstruacije može biti izazvano poremećajem u radu štitnjače, točnije hipotireozom i to je nešto što bi svaki ginekolog trebao imati na umu. Naime, tiroidni stimulirajući hormon, takozvani TSH, koji izlučuje hipofiza i koji upravlja štitnjačom, naređuje štitnjači da radi, ali ona ne radi kako treba. Uz TSH izlučuje se u puno hormona prolaktina, koji inače potiče rad mliječnih žlijezda, zbog čega mjesečnica može kasniti, a te žene mogu biti i neplodne. Ista se stvar događa kod dojilja, kod žena koje doje odgođen je povratak mjesečnice”, pojasnio je liječnik.

Kada zbog bolne mjesečnice treba ići doktoru?

Kada govorimo o boli koju žene osjećaju tijekom mjesečnice, ginekolog napominje da je ona također individualna i da se ne može uspoređivati, jer dvije osobe neće na isti način doživjeti bol.

“Bol tijekom menstruacije može se liječiti pomoću nesteroidnih protuupalnih lijekova kao što su ibuprofeni, a u nekim slučajevima hormonskom kontracepcijom koja će reducirati bolnost. No, bol koja zahtijeva liječničku obradu je svakako ona koja je toliko nesnošljiva i koja zahtijeva kućni odmor te izostanak s posla. Takvu bol treba liječiti”, upozorava ginekolog.

Prvi znakovi perimenopuaze

“Kada govorimo o perimenopauzi kao faktoru koji utječe na redovitost mjesečnice, važno je istaknuti da su prvi znakovi skraćenje ciklusa. Naime, ako je ciklus prije trajao 28 dana, a onda padne na 24, pa na 23, pa na 22 dana, onda se može govoriti o perimenopauzi, to je prvi znak. Nakon toga se javljaju valovi vrućine, poremećaji sna, nevoljkost, opći osjećaj nemoći, pa i takozvani brain fog, odnosno moždana magla”, pojašnjava dr. Fistonić.

Što kada se pojavi sukrvica između dvije mjesečnice?

“U ordinaciju mi često dolaze djevojke i kažu da su imale menstruaciju prije 15 dana, i sada ponovno krvare, da bi se pregledom na kraju ustanovilo da je riječ o sukrvici koja se može pojaviti u vrijeme ovulacije, što je normalna pojava. Naime, tijekom ovulacije dolazi do prsnuća folikula pri čemu se smanjuje količina estrogena i na to sluznica odgovara tako da otpušta malo krvi. Takve manje sukrvice često su normalna pojava”, ističe liječnik.

Krvarenja koja se ne smiju ignorirati

“Ono što svakako žene ne bi smjele ignorirati su krvarenja između dvije mjesečnice, u slučaju da to za njih nije uobičajena pojava. Također, u prvih nekoliko mjeseci nakon postavljanja spirale može doći do neregularnog krvarenja. U tih par mjeseci može se pojaviti takozvani spotting, odnosno manje krvarenje, dok se tijelo ne adaptira na kontracepcijski uložak, odnosno na spiralu. I na kraju, jedan od ozbiljnijih simptoma koji se ne smije ignorirati i koji zahtijeva liječničku intervenciju je obilna produljena mjesečnica”, poručio je liječnik.