Samopregled kože: mrlje ili izrasline koje svrbe, krvare ili se ljuskaju treba pregledati dermatolog

Što se ranije otkrije, rak kože se uspješnije liječi. Evo na što još treba paziti

FOTO: Shutterstock

Iako broj novootkrivenih melanoma u Europi raste po stopi između 3 i 7 posto godišnje, a u Hrvatskoj oko 7 posto dobra vijest je da je većina izlječiva ako se dovoljno rano dijagnosticira i liječi. Rak kože nastaje izvana i vidljiv je još u ranoj fazi. Zato su pregledi, kako oni kod kuće tako i oni kod dermatologa, iznimno važni. Samopregled je postupak kojim, po mogućnosti jednom mjesečno, možemo uočiti promjene koje bi mogle ukazivati na zloćudnu preobrazbu madeža i drugih promjena na koži. Prilikom prvog samopregleda potrebno je što detaljnije pregledati sve madeže, bradavice, mrlje i pjege. To nam omogućava da idući put lakše uočimo bilo kakve promjene – od boje, oblika, do veličine, ruba, ravnomjernosti pigmenta do uzdignuća. Svaku sumnjivu promjenu koju uočimo tijekom samopregleda treba pregledati i liječnik.

ABCDE pravilo samopregleda kože

Kod samopregleda kože kojeg se preporučuje provoditi barem jednom mjesečno, koristi se jednostavno ABCDE pravilo. ABCDE je skraćenica koja se odnosi na početna slova naziva promjena na koje treba obratiti pozornost tijekom samopregleda. Sve promjene koje odstupaju od ABCDE pravila treba pregledati liječnik.

A —> asimetrija (engl. asymetry): melanomski madeži su asimetrični, nejednakih polovica

B —> rubovi (engl. borders): melanomski madeži imaju nepravilne, nazubljene, valovite rubove

C —> boja (engl. color): kod melanomskih madeža u promjeni je prisutno više boja i nijansi, od svijetlo smeđe, crne, crvene do ružičaste

D —> veličina (engl. diameter): melanomski madež u pravilu je veći od 6 mm, ali može biti i manji

E —> razvoj (engl. evolution): melanomski madež s vremenom mijenja veličinu, boju, debljinu i oblik, a sve to mogu pratiti dodatni simptomi kao što su krvarenje, svrbež i curenje tekućine

Kako se radi samopregled madeža?

Samopregled se preporučuje raditi u dobro osvjetljenoj prostoriji i to ispred ogledala u kojem možemo vidjeti odraz cijeloga tijela. Pritom se preporučuje koristiti i manje ručno ogledalo pomoću kojeg ćete pregledati teško dostupna područja kao što su leđa i stražnja strana nogu. Ako neke dijelove tijela ne možete detaljno pregledati sami, zamolite partnera, člana obitelji ili bliskog prijatelja da vam pomogne.

samopregled madeža
American Academy of Dermatology

1. Stanite pred ogledalo i pregledajte trup sprijeda i straga, područje ispod pazuha na obje ruke, gornju stranu i dlan obje šake, područja među prstima te korijen noktiju.
2. Podignite ruke te pregledajte desnu i lijevu stranu trupa. Žene pritom trebaju podignuti obje dojke i pregledati kožu ispod njih.
3. Sjednite na stolac okrenuti prema ogledalu. Pregledajte unutarnju stranu bedara, prednju stranu obje potkoljenice, gornji dio stopala, područja između prstiju na nogama i ležišta noktiju. Pregledajte tabane, listove te stražnji dio natkoljenica, prvo gledajući jednu, zatim drugu nogu. Uzmite ručno ogledalo i pregledajte stražnjicu, područje genitalija i stražnju stranu potkoljenica.
4. Detaljno pregledajte lice, vlasište te uši i vrat sa svih strana. Kako biste što lakše pregledali vlasište, koristite češalj ili sušilo za kosu kojima ćete razdvojiti kosu.
5. Pomoću ručnog ogledala pregledajte donji dio leđa. Ako ga ne možete detaljno pregledati sami, zatražite pomoć bliske osobe.

Kada otići dermatologu?

Dermatolog bi trebao pregledati sve mrlje ili izrasline koje:

  • mijenjaju veličinu, boju i/ili oblik
  • izgledaju drugačije od ostalih
  • su asimetrične i/ili nepravilnog ruba
  • su grube ili se ljuskaju
  • su raznolikih boja
  • svrbe
  • krvare ili imaju iscjedak
  • izgledaju poput ranica koje ne zacjeljuju