Tekući klorofil postao je jedan od najnovijih prehrambenih trendova, evo što trebate znati o njemu

O korištenju tekućeg klorofila nema puno istraživanja pa s njegovom uporabom treba biti vrlo oprezan

Jedan od najnovijih prehrambenih trendova postao je klorofil koji se prodaje u tekućem obliku, s kapaljkom za doziranje zelene otopine. Možda ćete vidjeti kako ga poklonici dodaju u vodu i tvrde da čini sve, od jačanja energije, smanjenja crvenila kože do detoksikacije tijela. Ako ste u iskušenju da isprobate sami, evo nekoliko stvari koje bi prije toga trebali znati.

Što je tekući klorofil i čemu služi?

Možda se sjećate sa satova biologije da je klorofil najzastupljeniji pigment u biljkama, uključujući i u onima koje jedemo. Zeleno povrće, poput kelja i mahuna bogati su prirodni izvori klorofila. Jedna šalica sirovog špinata daje 23.7 mg klorofila, otprilike polovicu količine koju ima 15 kapi nekih tekućih dodataka. Povrće koje jedemo ne pruža samo klorofil, nego i širok spektar drugih važnih vitamina, minerala, antioksidansa i vlakana. Drugim riječima, jedenje više zelenih biljaka je puno bolji način za dobivanje ovog pigmenta, pa ako to činite sigurno vam ne treba dodatak.

tekući klorofil
Shutterstock

Istraživanje u staračkim domovima o tekućem klorofilu

Kako prirodni klorofil nije vrlo stabilan, većina dodataka klorofila sadrži klorofilin, polusintetsku mješavinu u vodi topivih natrijevih bakrenih soli dobivenih iz klorofila. Uz ulogu u dodacima, klorofilin se može koristiti kao dodatak boje hrani, lijekovima i kozmetici. Postoje neka istraživanja o primjeni klorofilina kod životinja i na laboratorijskim stanicama ali ne i kod ljudi.

Jedno starije istraživanje na pacijentima iz staračkih domova otkrilo je da tablete klorofilina pomažu u kontroli tjelesnih i fekalnih mirisa, ublažavaju kronični zatvor i smanjuju nadimanje. Nisu primijećene toksične ili druge neželjene nuspojave ali studija je imala ograničenja, uključujući nedostatak kontrolne skupine, mali broj sudionika i nemogućnost usporedbe promjena u prehrani.

 

Koje su prednosti tekućeg klorofila?

Iako je lokalna primjena klorofila proučavana na osobama s aknama, studije na ljudima nisu dostupne kao podrška mnogim ishodima koje ljudi povezuju s oralnim dodacima klorofilina. Te navodne dobrobiti su zdravlje kože, imunološka funkcija, gubitak kilograma, pomoć kod gastritisa, karcinoma.

Nedostatak istraživanja bilo kojega dodatka znači nedostatak znanja o njegovoj učinkovitosti, preciznoj količini koja se koristi i potencijalnim nuspojavama i interakcijama. Iako su neke hranjive tvari korisne u jednom obliku i količini, mogu biti štetne u većim koncentracijama. Cink, na primjer, pomaže podržavanju imuniteta ali može potaknuti probavne tegobe, suzbiti imunološku funkciju i smanjiti razinu dobrog kolesterola koji čuva srce. Antioksidanti, uzimani kao dodaci mogu djelovati kao pro-oksidanti i potencijalno povećati zdravstvene rizike.

 

Sigurne doze klorofilina

Što se tiče klorofilina, američka sveobuhvatna baza podataka o prirodnim lijekovima navodi da se dodatak koristi s mogućom sigurnošću u dozama do 300 mg dnevno tijekom tri mjeseca. Ali to se prvenstveno odnosi na terapeutske svrhe, za bolesnike izložene aflatoksinima, otrovnim tvarima koje proizvode određene vrste gljiva. Iako nisu zabilježeni opći štetni učinci, nije provedena temeljita procjena sigurnosnih ishoda klorofilina. Neki poznati mogući učinci su povećana osjetljivost na sunce, rijetka stolica i urin ili izmet zelene boje.

“Nisam protiv dodataka ali sam oprezna prema tekućem klorofilu jer zbog nedostatka istraživanja puno toga ne znamo. Možda nije prikladan za osobe s određenim zdravstvenim stanjima i ne znamo idealnu dozu i trajanje primjene. Ne zna se što je s potencijalnim interakcijama s lijekovima, vitaminima. Ne zna se smiju li ga uzimati trudnice.”kaže Cyntia Sass, urednica prehrane u Health-u, nutricionistica i najprodavanija autorica New York Timesa.