Udruge obiteljskih liječnika pokrenule inicijativu za smanjenje štete od pušenja

Domaći stručnjaci komentiraju dostupne mjere i alate u borbi protiv pušenja

FOTO: Shutterstock

Predstavnici udruga obiteljskih liječnika Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) i Hrvatsko društvo obiteljskih doktora (HDOD) pokrenuli su inicijativu za prihvaćanje alternativnih duhanskih i nikotinskih proizvoda kao što su grijani duhani, e-cigarete i nikotinske vrećice kao alate u borbi protiv pušenja.

Inicijativa “Ovisnost o pušenju i alternativni duhanski proizvodi – pozicija i stav liječnika obiteljske medicine” pokrenuta je, kažu, s ciljem da se ti proizvodi drugačije reguliraju od klasičnih cigareta, da se omogući informiranje pušača o prednostima tih proizvoda, ali i da se kvalitetnije nadzire upotreba istih.

Dodaju da su inicijativu, koju su odaslali i na Ministarstvo zdravstva te Nacionalno povjerenstvo za borbu protiv pušenja, pokrenuli s ciljem da se u Hrvatskoj ozakoni koncept smanjenja štete od pušenja koji se pokazuje uspješnim u nizu zemalja diljem svijeta.

O dostupnim strategijama za smanjenje štete od pušenja, problemima s kojima se susreću obiteljski liječnici, utjecaju pušenja cigareta i duhanskih proizvoda te alternativnih duhanskih proizvoda na ljudsko zdravlje, razgovarali smo s dr. Ljiljanom Ćenan, obiteljskom liječnicom i članicom KoHOM-a i prof. dr. sc. Ognjenom Brborovićem, specijalistom javnog zdravstva koji je još 2011. godine pokrenuo javnozdravstvenu kampanju za prestanak pušenja Bivše i Bivši.

Broj pušača ne opada

Naši sugovornici kažu da se trenutni koncept borbe protiv pušenja u Hrvatskoj svodi na to da se sustav trudi smanjiti dostupnost cigareta i ostalih duhanskih i nikotinskih proizvoda, a pušačima se ne nudi alternativa.

“Rezultat toga je konstantan udio pušača u našoj populaciji koji se kreće oko 30 posto i godinama se ne mijenja. Koncept smanjenja štete od pušenja ima drugačiju logiku. Alternativne bezdimne proizvode koje imaju dokazano manju štetnost od cigareta treba na drugačiji način regulirati od cigareta, informirati pušače o prednostima tih proizvoda i aktivno ih poticati na prelazak na te proizvode”, tvrdi prof. Brborović.

Velika Britanija, dodaje, predvodnica je takve strategije. “Prevalenciju pušenja smanjili su sa 19,8 posto u 2011. godini na 13,9 posto u 2019. godini. To je ogromna promjena u kontekstu javnog zdravstva, a centralno mjesto ima usvajanje koncepta smanjenje štete i aktivne uloge alternativnih proizvoda”, smatra specijalist javnog zdravstva.

Anketa o informiranosti o alternativnim proizvodima

“U Hrvatskoj koncept smanjenja štete od pušenja nije priznat niti u stručnim, medicinskim krugovima, niti zakonski. Rezultat toga je da nitko o tim novim, alternativnim proizvodima ne smije govoriti i stvorio se potpuni vakuum u liječničkoj struci”, govori nam dr. Ćenan, jedna od pokretačica spomenute inicijative.

Početkom prošle godine na tu temu je provela anketu u kojoj su sudjelovali obiteljski liječnici. “Anketa je pokazala da više od 70 posto obiteljskih liječnika u Hrvatskoj nema dovoljno informacija o potencijalu novih duhanskih i nikotinskih proizvoda za smanjenje štete od pušenja”, dodaje naša sugovornica.

Također, prema rezultatima ankete njih više od 90 posto smatra da su postojeći službeni alati za prestanak pušenja, odnosno škole nepušenja, zamjenska nikotinska terapija i slično, neučinkoviti ili male učinkovitosti, dodaje dr. Ćenan.

‘Mjere su neučinkovite’

Naši sugovornici smatraju da je u sustavu prisutan niz problema te da je borba protiv pušenja neučinkovita.

“Kada govorimo o pristupu kojim se želi smanjiti šteta od pušenja to se kod nas uglavnom radi ograničavanjem dostupnosti cigareta kroz povećavanje cijena koje do sada nije donijelo značajnije pomake”, ponavlja prof. Brborović dodajući da u Hrvatskoj i dalje imamo oko 30 posto pušača u populaciji te da to nije egzaktan broj.

Na to liječnica Ćenan dodaje da zapravo imamo više ili manje kvalitetne procjene o udjelu pušača u populaciji.

dr. Ljiljana Ćenan e-cigarete
dr. Ljiljana Ćenan Privatni album

Problem evidencije

Naša sugovornica je mišljenja da nemamo ni kvalitetnu statistiku oko pušenja ni na razini odnosa pacijent – obiteljski liječnik.

“U zdravstvenim kartonima pacijenata vodimo takozvane panele u kojima je jedan od podataka koji bilježimo i status pušenja. Ti paneli se nisu mijenjali godinama, pa tako u njima možemo zabilježiti samo da netko puši cigaretu, cigaru ili lulu. Nemamo mogućnost zabilježiti kad nam netko kaže da koristi e-cigaretu ili grijani duhan ili koristi nikotinske vrećice”, pojašnjava.

Obiteljska liječnica govori da “to nije dobro, jer to znači ne samo da ne znamo aktualne brojke, već da kvalitetno ne nadziremo trendove niti ponašanja pa onda ni ne možemo ni donositi kvalitetne odluke i učinkovite politike koje imaju za cilj smanjenje broja pušača.”

Kako pomoći pacijentima?

Tijekom više od dva desetljeća rada dr. Ćenan susrela je pacijente koji su željeli prestati pušiti i uspjeli u tome, one koji su željeli prestati, ali nikako nisu mogli, te one koji nisu ni željeli prestati pušiti. Kaže da je godinama promatrala kako se razvijaju bolesti za koje je znala da će se razviti, a to nije mogla spriječiti.

“Kako pomoći nekome tko puši pred ordinacijom, a onda ugasi cigaretu, uđe i kaže da dolazi po pomoć jer ne može udahnuti dovoljno zraka? Je li mu pomoć pumpica koju mu dajem? Jedna, dvije ili tri? Takvim pacijentima se ne može pomoći, koliko god to mi zdravstveni radnici željeli, sve dok puše”, napominje i kaže:

“Samim time se nameće potreba i informiranja stručne javnosti, ali i pacijenata pušača, o postojanju novih duhanskih i nikotinskih proizvoda, o tome što su dosadašnja istraživanja pokazala o njihovoj manjoj štetnosti od pušenja klasičnih cigareta te o njihovom potencijalu za prestanak pušenja.”

Informacijska blokada

Naša sugovornica smatra da “dokle god koncept smanjenja štete od pušenja nije zakonski i stručno priznat u našoj zemlji, zdravstveni radnici pričajući o tim proizvodima zalaze u područja kršenja zakona, odnosno promocije duhanskih proizvoda koja je zabranjena.”

Takva informacijska blokada, tvrdi dr. Ljiljana Ćenan, nikada nije dobra politika. “Posebno zato što je rezultat toga da oni koji bi mogli imati koristi od tih proizvoda, odrasli pušači, nemaju načina saznati prave i provjerene informacije o tim proizvodima i njihovim prednostima, a s druge strane maloljetnici, koji su često jedini i najveći argument onima koji inzistiraju na postojećoj regulativi, o tim proizvodima znaju sve i bez ikakve preventive i nadzora počinju s korištenjem tih proizvoda”, dodaje.

Zato je, nastavlja dr. Ćenan, potrebno mijenjati stvari. “U Hrvatskoj moramo imati mogućnost educirati druge zdravstvene radnike o samom konceptu i novim duhanskim proizvodima i njihovom potencijalu i o tome što su druge zemlje postigle primjenjujući taj koncept, ali i educirati pacijente o smanjenju štete od pušenja, prvenstveno one koji ne mogu ili ne žele prestati pušiti”, smatra.

prof. dr. sc. Ognjen Brborović Igor Kralj/PIXSELL

Treba mijenjati pristup

Profesor Brborović je mišljenja da bi sustavno trebalo mijenjati pristup u borbi protiv pušenja te da rješenje nije samo u povećanju cijena koje je kao metoda uglavnom usmjereno na populaciju mladih.

Koncept smanjenja štete uspoređuje s vožnjom u automobilu u kojem za smanjenje rizika od nesreća koristimo pojas i ograničavamo brzinu kretanja.

“U slučaju borbe protiv pušenja postoji uspješan model smanjenja štete kroz proizvode koji su već na tržištu: e-cigarete, grijani duhanski proizvodi i odnedavno nikotinske vrećice. Na primjer, u SAD su grijani duhanski proizvodi dobili oznaku manje štetnosti koju mogu istaknuti na pakiranju, a u UK aktivno sugeriraju pušaćima da pređu na e-cigarete dok u skandinavskim zemljama već desetljećima poznaju korisnost vrećica s duhanom ili nikotinom u borbi protiv pušenja”, tvrdi prof. Brborović dodajući da u Hrvatskoj trenutno imamo neuspješnu javnozdravstvenu politiku.

Malen broj onih koji prestaju pušiti na uputnicu

Toj tvrdnji, napominje dr. Ćenan, ide u prilog posljednji podatak HZZO-a da se u posljednje četiri godine “na uputnicu” pokušao riješiti ovisnosti tek 441 pacijent u Hrvatskoj.

“Razlog je jednostavan, zaista malo tko vjeruje u efikasnost postojećih terapija, i od strane pacijenata i od strane liječnika”, smatra naša sugovornica.

“Ne provodimo potrebne intervencije, ne smanjuje se broj pušača te imamo veliko breme oboljenja vezanih uz pušenje. Nažalost, šampioni smo karcinoma, Hrvatska je na drugom mjestu po smrtnosti u Europi”, kaže prof. Brborović dodajući da je ovo prilika da se nešto učini u smanjenju štete.

Je li rješenje u alternativama?

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA), nastavlja prof. Brborović, zaključila je da izostanak gorenja kod alternativnih duhanskih proizvoda značajno smanjuje proizvodnju štetnih i potencijalno štetnih sastojaka.

“Mnoge znanstvene studije pokazale su da potpuni prelazak s cigareta na alternativne proizvode kod kojih ne dolazi do sagorijevanja značajno smanjuje izloženost štetnim sastojcima”, dodaje na što dr. Ćenan dodaje:

“Sve je više istraživanja i dokaza da je korištenje novih duhanskih proizvoda manje štetno od pušenja klasičnih cigareta, te da može pomoći u potpunom prestanku pušenja.”

Dosadašnja znanstvena saznanja

Što se e-cigareta tiče naša sugovornica govori da “istraživanja pokazuju relativnu kemijsku jednostavnost aerosola e-cigarete i da su toksične tvari u njemu manje za od 82 do 99 posto po udahu, u usporedbi s pušenjem klasične cigarete.”

Osvrnula se i na rad istraživača iz Oxforda koji je objavljen u studenom 2022. godine, čije je istraživanje financirao Cancer Research UK. “U radu su izneseni jaki dokazi da e-cigarete pomažu ljudima da prestanu pušiti bolje nego tradicionalni nikotinski zamjenski preparati, kao što su nikotinski flasteri i žvakaće gume”, kazala je pa zaključila:

“Broj radova raste iz dana u dan, no svima je zajednički zaključak da je potrebno i dalje pratiti dugoročni utjecaj novih duhanskih proizvoda na zdravlje korisnika.”