Gastroenetrolog kaže da žgaravicu mogu izazvati čaj, čokolada i citrusi. 'Sa sodom bikarbonom se ne smije pretjerivati'

Službeni naziv za žgaravicu je gastroezofagealna refluksna bolest ili skraćeno GERB

FOTO: Shutterstock

Žgaravica je bolan, žareći osjećaj koji se javlja u sredini prsa, točno ispod rebrenog luka. “Žgaravica, poznata i kao povrat, odnosno refluks želučanog sadržaja, je stanje u kojem se želučani sadržaj vraća u jednjak”, kaže nam prim. dr. sc. Hrvoje Iveković, dr. med., specijalist internist, subspecijalist gastroenterologije i hepatologije iz Centra za ekspertnu medicinu.

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) nastaje kada oslabi ezofagealni sfinkter, odnosno prsten između jednjaka i želuca kroz koji hrana prolazi dalje u želudac. Taj se prsten otvara kako bi se omogućio prolazak hrane u želudac i odmah se zatvara, no kada sfinkter popusti, hrana, ali i kiselina koja nastaje prilikom razgradnje hrane u želucu, vraćaju se u jednjak.

“Žgaravica može biti povremena ili kronična, a uzroci žgaravice mogu biti slabost donjeg ezofagealnog sfinktera, odnosno mišićnog prstena na spoju jednjaka i želuca, te pretilost, trudnoća, pušenje kao i određene prehrambene navike. Neki od uobičajenih okidača žgaravice su začinjena hrana, masna hrana, čokolada, kofein, alkohol, kao i neki lijekovi”, navodi liječnik.

Simptomi žgaravice

“Simptomi žgaravice, koju nazivamo gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), uključuju osjećaj pečenja u grudima ili grlu. Ovaj osjećaj često se opisuje kao pečenje ili žarenje i obično se javlja nakon jela ili tijekom ležanja”, navodi gastroenterolog Iveković.

Simptomi žgaravice se opisuju kao:

  • osjećaj pečenja ili žarenja u prsima ili grlu
  • osjećaj žarenja koji se pogoršava nakon jela ili noću
  • bol koja se pogoršava u ležećem položaju
  • žareći, kiseo, gorak ili slan okus u stražnjem dijelu grla

Koliko dugo traje žgaravica?

Žgaravica može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. Neugodni simptomi žgaravice obično prolaze kada posljednji obrok koji je osoba pojela izađe iz želuca. Nakon što želudac isprazni svoj sadržaj, više ne bi trebalo biti ničega što bi se moglo vratiti u jednjak. Ovisno o obroku, može proći između 2 do 5 sati dok želudac završi probavu. Obilnim i masnim obrocima treba više vremena da se razgrade.

Uzroci žgaravice

Žgaravicu mogu uzrokovati:

  • određena hrana i pića
  • pretilost
  • pušenje
  • trudnoća
  • stres i tjeskoba
  • povećanje nekih vrsta hormona, kao što su progesteron i estrogen
  • neki lijekovi, poput protuupalnih lijekova protiv bolova (poput ibuprofena)
  • hijatus hernija – kada se dio želuca pomakne prema gore u prsa
  • čir na želucu
  • bakterijska infekcija u želucu

Hrana koja uzrokuje žgaravicu

Hrana koja najčešće uzrokuje žgaravicu obuhvaća one namirnice i pića koja mogu opustiti donji ezofagealni sfinkter, mišić koji kontrolira protok između jednjaka i želuca, ili povećati proizvodnju želučane kiseline, ističe prim. Iveković dodajući da je upravo blagdanska hrana primjer prehrane koja može uzrokovati žgaravicu pojašnjavajući da “hrana bogata začinima može iritirati jednjak i potaknuti simptome žgaravice.”

Hrana koja uzrokuje žgaravicu uključuje:

  • masna hrana, uključujući brzu hranu i prženu hranu, usporava probavu i može uzrokovati refluks kiseline
  • kava, crni čaj i neka gazirana pića mogu opustiti donji ezofagealni sfinkter i iritirati sluznicu jednjaka
  • čokolada sadrži sastojak zvan teobromin koji može opustiti donji ezofagealni sfinkter, dovodeći do refluksa i žgaravice
  • voće, naročito citrusi, odnosno kiselo voće poput limuna, naranči, grejpa

Kako spriječiti žgaravicu?

S obzirom na to da žgaravica može biti povremena ili kronična, tako je treba i tretirati. “U slučajevima privremene žgaravice, ključno je izbjegavati takozvane okidače žgaravice, odnosno prestati raditi uobičajene greške, koje ljudi, osobito tijekom blagdana, rade. U slučajevima kronične žgaravice, potrebno je provesti dijagnostičku obradu radi isključenja reluksnog ezofagitisa ili Barretovog jednjaka”, napominje naš sugovornik.

“Prema mom iskustvu, Hrvati često griješe kada se suočavaju sa žgaravicom, što može pogoršati simptome ili doprinijeti njihovom češćem pojavljivanju. Zanemarivanje toga kako određena hrana i piće, kao što su začinjena hrana, masna hrana, kava i alkohol, utječu na žgaravicu, može dovesti do pogoršanja simptoma. Prejedanje je također učestala greška kod naših građana. Obilni obroci mogu povećati pritisak na donji ezofagealni sfinkter, uzrokujući refluks kiseline. Ležanje nakon obroka pak može olakšati povratak želučane kiseline u jednjak, osobito ako to radite unutar dva sata nakon jela. Tu je i pušenje, odnosno nikotin, koji može oslabiti donji ezofagealni sfinkter, doprinoseći refluksu kiseline. Na koncu, ovo posebno vrijedi za žene, uska odjeća, posebno oko struka, može povećati pritisak na želudac i pogoršati simptome GERB-a”, pojasnio je prim. Hrvoje Iveković dodajući “da ima dojam da je temeljni problem taj što ljudi ignoriraju potrebe za promjenom životnog stila kao što su mršavljenje, promjene u prehrani i izbjegavanje okidača žgaravice. Upravo su ove mjere najbolja prevencija žgaravice.”

Jednostavne mjere koje mogu pomoći u ublažavanju žgaravice:

  • preporučuje se jesti manje, češće obroke
  • potrebno je izgubiti imate višak kilograma
  • potrebno je izbjegavati hranu i pića koji izazivaju simptome
  • potrebno je izbjegavati obroke 3 ili 4 sata prije spavanja
  • potrebno je izbjegavati odjeću koja je uska oko struka
  • potrebno je prestati pušiti
  • potrebno je izbjegavati alkohol

Liječenje žgaravice

Ako promjene načina života i lijekovi iz ljekarne ne pomažu te ako često imate žgaravicu ili ste primijetili da gubite na težini, svakako posjetite liječnika koji će vas uputiti na dodatne pretrage. “Liječenje žgaravice, pored dijetetsko-higijenskih mjera, može uključivati i farmakološke mjere, poput primjene antacida ili drugih lijekova za smanjenje kiselosti želuca”, pojasnio je gastroenterolog Iveković.

Liječniku se obratite ako:

  • se žgaravica javlja više od dva puta tjedno
  • su simptomi i dalje prisutni unatoč korištenju bezreceptnih lijekova
  • imate poteškoća s gutanjem
  • osjećate stalnu mučninu ili povraćate
  • gubite na težini zbog slabog apetita ili poteškoća s jelom

Pomaže li soda bikarbona kod žgaravice?

“Soda bikarbona (natrijev bikarbonat) kao prirodni antacid može pomoći kod žgaravice. Kada se pomiješa s vodom, soda bikarbona neutralizira želučanu kiselinu, što može ublažiti osjećaj pečenja i nelagode povezane sa žgaravicom. Uobičajeni način upotrebe je pomiješati od pola do jedne žličice sode bikarbone u čaši vode i polako popiti otopinu”, govori gastroeneterolog upozoravajući da sa sodom bikarbonom kao lijekom za žgaravicu treba biti oprezan.

“Sodu bikarbonu kod žgaravice treba koristiti samo povremeno, a ne kao dugoročno rješenje. Njena prekomjerna upotreba može dovesti do nuspojava kao što su nadutost i formiranje plina zbog oslobađanja ugljičnog dioksida. Također, soda bikarbona može utjecati na ravnotežu elektrolita, posebno kod osoba s određenim zdravstvenim stanjima. Konačno, osobe s visokim krvnim tlakom ili srčanim oboljenjima trebaju biti oprezne jer soda bikarbona sadrži natrij, koji može povećati krvni tlak. Također, soda bikarbona nije preporučljiva za trudnice ili osobe čija zdravstvena stanja ne dopuštaju unos natrija u prehrani”, upozorava prim. Hrvoje Iveković.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

WebMd

National Health Service

Mayo Clinic