5 stvari o današnjim izborima u Francuskoj koji bi mogli dovesti na vlast ultradesnicu Marine Le Pen

U prvom krugu njezina stranka osvojila je 6 od 13 regija

Drugi krug lokalnih izbora u Francuskoj inače ne dobiva globalnu medijsku pažnju. Ali ove godine dva su razloga za to: teroristički napad u Parizu i uzlet neofašističke stranke Nacionalne Fronte koju predvodi Marine Le Pen, kći Jeana-Mariea Le Pena.

Suočeni s izbjegličkom krizom i nasiljem Islamske države, Francuzi su u prvom krugu izbora u 6 od 13 regija povjerenje dali upravo Nacionalnoj fronti. Ostatak Francuske je šokiran, vodeće stranke na ljevici i desnici pokušavaju zaustaviti nalet ekstremne desnice, a većina birača priprema se u nedjelju za taktičko glasanje kojim će je zaustaviti.

https://twitter.com/USABillOfRights/status/675447615857680387

Francuski premijer Manuel Valls koji predvodi socijalistički napad na Nacionalnu Frontu, u petak je upozorio da bi pobjeda te stranke “mogla izazvati novi građanski rat”. Ovo su četiri najvažnije teme za praćenje sutrašnjih izbora.

1. Izgledi Marine Le Pen

Iako je prvi krug izbora bio veliki trijumf za njezinu stranku, gotovo svi analitičari slažu se da Marine Le Pen u drugom krugu ne može očekivati jednaki uspjeh. Pobjede Nacionalne Fronte važan su test političkog raspoloženja u zemlji, ali nitko ne misli da je realno da ultradesnica osvoji vlast u pola zemlje i da Le Pen s te točke počne graditi poziciju za predsjedničke izbore.

Nekoliko anketa pokazalo je da većina birača ipak želi umjerenije opcije. Izravni izazivači Marine Le Pen je bivši ministar rada Xavier Bertrand u regiji Nord -Pas de Calais-Picardie, a njezinoj nećakinji Marion Marechal-Le Pen u južnoj regiji Provence-Alpes-Cote d’Azur rival je gradonačelnik Nice Christian Estrosi.

https://twitter.com/USABillOfRights/status/675506718093221889

2. Taktičko glasanje protiv ultradesnice

Marine i Marion Le Pen u prvom su krugu osvojile po 40 posto glasova u tim regijama ali Socijalistička stranka predsjednika Francoisa Hollandea zatim je brzo povukla svoje kandidate i zamolila birače da u drugom krugu svoje glasove daju konzervativcima kako bi ih oduzeli Marine Le Pen. Ipak, treba imati na umu da u prvom krugu na izbore nije izišlo 50 posto ljudi, što ishod drugog kruga čini bitno neizvjesnijim.

3. Useljenici i muslimani

Marine Le Pen godinama se trudila smekšati imidž stranke koji je izgradio njezin otac Jean-Marie Le Pen, koji je bio simbol europskog rasizma i antisemitizma. Glavna meta stranke su imigranti i ono što Marine Le Pen smatra islamskom prijetnjom Francuskoj.

Ona i Marion Marechal-Le Pen u kampanji su najavljivale da neće raditi ustupke interesima samo jedne zajednice, aludirajući na muslimane. Nacionalna Fronta inzistira na jačim sigurnosnim mjerama u Francuskoj i zatvaranje granica imigrantima, što je dobilo veliku podršku nakon terorističkih napada u Parizu.

4. Očuvanje integriteta Europske unije

Europska unija najveći je neprijatelj Nacionalne Fronte nakon muslimana i izbjeglica. Stranka želi da Francuska iziđe iz EU i odbaci euro. Pozivaju na obnovu njezine “povijesne veličine”. To je dobilo podrškku mnogih birača razočaranim lijevim i desnim opcijama koje nisu uspjele sniziti stopu nezaposlenosti ispod 10 posto i zaustaviti pad globalnog ekonomskog utjecaja Francuske. Uzlet francuske ultradesnice dio je šireg europskog trenda okončava političku marginalizaciju desničarskih ekstremista u Grčkoj, Mađarskoj, Austriji, Njemačkoj i Nizozemskoj.

5. Uspon desnice, neodlučnost ljevice

U svim francuskim regijama osim jedne, na vlasti su Socijalisti, ali njihova popularnost pada otkad je Hollande 2012. izabran za predsjednika Francuske. Socijalisti su u prvom krugu bili tek treći ali ankete pokazuju da bi sutra mogli vratiti dio glasova.

Očekuje se da će u najviše regija pobijediti konzervativni Republikanci bivšeg predsjednica Nicolasa Sarkozyja, iako je on zbog uspjeha Marine Le Pen suočen s velikim otporom u stranci. Sarkozy pokušava izgraditi poziciju za ponovnu predsjedničku kandidaturu 2017.