Americi je izručen ruski tajkun koji možda ima veze s hakiranjem predsjedničkih izbora 2016. godine

Vladislavu Kljušinu sada prijeti 50 godina zatvora

FOTO: AFP

Sredinom prosinca Švicarska je izručila Americi ruskog tehnološkog tajkuna Vladislava Kljušina, kojeg je sud u Bostonu optužio da je nezakonito zaradio desetke milijuna dolara trgujući hakiranim informacijama. Kljušin nije samo optuženi trgovac insajderskim informacijama, on je i insajder Kremlja, piše Japan Times. Vodio je tvrtku za informacijsku tehnologiju koja surađuje s najvišim strukturama ruske vlade. Samo 18 mjeseci ranije Kljušin je dobio medalju časti od ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Kljušinov rad na kibernetičkoj sigurnosti i veze s Kremljem mogli bi ga učiniti korisnim izvorom informacija za američke dužnosnike, kažu izvori upoznati s pitanjima ruske obavještajne službe. A ako on odluči surađivati, mogao bi Amerikancima pružiti uvid u izborne manipulacije 2016. godine.

Rusija i Amerika su se počele natjecati oko njegova izručenja

Prema izvorima bliskima Kremlju i sigurnosnim službama, ruski obavještajci su zaključili da Kljušin ima pristup dokumentima koji se odnose na rusku kampanju hakiranja servera Demokratske stranke tijekom američkih izbora 2016. godine. Ovi dokumenti potvrđuju da je hakiranje vodio tim ruske vojne obavještajne službe GRU.

U ožujku, Kljušin je iz Moskve letio u Švicarsku gdje je uhapšen, a Rusija i Amerika su se počele natjecati oko njegova izručenja. Prema izvješćima, Kljušinu su se obratile američke i britanske špijunske agencije dvije godine prije njegovog izlaska iz Rusije. Propustio je priliku da se na vrijeme žali na izručenje što je donekle zbunilo Moskvu. Njegov transfer u SAD je ozbiljan udarac Moskvi, ako Kljušin odluči pružiti informacije američkim tužiteljima.

Kljušinova tvrtka radila je za rusko predsjedništvo, vladu i ministarstva

Troje ljudi dodalo je da misli da Kljušin ima pristup tajnim dokumentima o drugim GRU operacijama visoke razine u inozemstvu. Ruski vojni obavještajci povezani su posljednjih godina s nizom hakerskih napada, kao i s pokušajem atentata kemijskim trovanjem disidenta Sergeja Skripala, bivšeg pukovnika GRU i njegove kćeri u Velikoj Britaniji, što Rusija negira.

Kljušinova informatička tvrtka M-13 radila je za rusko predsjedništvo, vladu i ministarstva, kaže optužnica za trgovanje insajderskim informacijama. U optužnici se tereti i Ivan Yermakov, bivši obavještajac, suradnik Kljušina. Kljušinov švicarski odvjetnik Oliver Ciric rekao je da ne zna što bi dokumenti njegova klijenta mogli sadržavati, a da američke vlasti vjeruju da Kljušin ima informacije o hakiranju izbora na kojima je pobijedio Trump. Ciric kaže da njegov klijent izjavljuje da je po obje optužnice nevin.

Biden pokušava smanjiti napetosti s Putinom

Sve se zbiva u trenutku kada administracija Joe Bidena pokušava smanjiti napetosti s Putinom. Posljednju napetu situaciju uzrokovalo je rusko gomilanje vojske na granici s Ukrajinom. Američki i ruski pregovarači trebali bi se sastati u siječnju u Ženevi kako bi razgovarali o zahtjevima Kremlja oko zaustavljanja širenja NATO-a na istok.

Kljušinovo izručenje sugerira da savezni organi nisu odustali od potrage za “radikalnim kršenjem suvereniteta SAD-a tijekom izbora 2016. godine koje je uključivalo kriminalne radnje”, kaže Michael McFaul, američki veleposlanik u Rusiji tijekom Obamine administracije.

Kljušin je jedan od nekoliko osoba na visokoj razini u ruskom cyber sektoru koji su bili u središtu drame u Rusiji i SAD-u. Dvojica Rusa su prije nekoliko godina dala informacije koje su dovele do optužnica protiv Rusa za navodne izborne manipulacije, objavio je Bloomberg. Jedan je uhićen u Rusiji i zatvoren zbog izdaje. Drugi ruski poduzetnik, Ilija Sačkov, blizak Kljušinu, dao je američkoj vladi informacije koje su im pomogle identificirati 12 agenata GRU koji su optuženi za hakiranje servera Demokrata. Rusija je više puta zanijekala umiješanost u izbore.

Amerika je dva puta pokušala regrutirati Ključina

Američki obavještajci su već dva puta pokušali regrutirati Kljušina, kaže odvjetnik Ciric. Pristupili su mu u ljeto 2019.godine na jugu Francuske, dok su ga britanski obavještajci kontaktirali 2020.godine u Edinburghu. Bilješku o drugom susretu Kljušin je spremio u kompjuter. To se zbilo u zračnoj luci dok se vraćao u Rusiju, navodi se u dopisu. Kljušin nije odgovorio na ponudu za suradnju ali je rekao da je voljan ponovno sresti agente kako bi razgovarali o prodaji proizvoda njegove tvrtke britanskim obavještajnim službama.

Amerikanci su saznali da Kljušin u proljeće 2021.godine putuje u Švicarsku, koja sa SAD-om ima sporazum o izručenju. Dva dana nakon te informacije privatni zrakoplov koji je odletio iz Moskve sletio je u zračnu luku Sion na jugozapadu Švicarske. Kljušin, njegova supruga i petero djece izašli su da bi ih helikopter prebacio u skijalište Zermatt.

Prijeti mu zatvorska kazna od maksimalno 50 godina

Švicarska policija zadržala je Kljušina i odvela ga u zatvor. Supruga i djeca nastavili su boravak u skijalištu desetak dana, pa su se vratili u Moskvu. Kljušin se suočava s kaznom zatvora od 20 godina iako optužbe predviđaju maksimalnu kaznu od 50 godina.

Kljušnov odvjetnik žalio se na izručenje svog klijenta Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu ali neobično je da zahtjev nije podnesen emailom nego poslan pismom. Kad ga je sud zaprimio, Kljušin je već četiri dana bio u SAD-u.