Americi, koliko god to možda zvuči neobično, opasno ponestaje bombi za borbu protiv tzv. Islamske države

Od početka vojne misije ispaljeno je više od 20 tisuća projektila

Smoke rises after strikes from the US-led coalition in the Syrian town of Ain al-Arab, known as Kobane by the Kurds, in the southeastern village of Mursitpinar, Sanliurfa province, on October 10, 2014. Coalition aircraft on Friday afternoon carried out two fresh air strikes on Islamic State (IS) jihadists in the Syrian border town of Kobane, an AFP correspondent reported. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS / AFP / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP

Američke zračne snage (U.S. Air Force) su od početka vojne misije protiv ISIS-a koja traje već 15 mjeseci ispalile više od 20 tisuća projektila i bombi, što je dovelo do iscrpljenja zaliha municije i rezultiralo pozivom za odobravanje dodatnih sredstava za financiranje proizvodnje oružja, piše CNN.

U priopćenju generala Marka Welsha stoji kako Air Force trenutno troši streljivo znatno brže nego što im pristižu nove zalihe. “B-1bombe korištene su u rekordnom broju. U zračnim napadima koristimo F-15E jer su oni u mogućnosti koristiti široki raspon oružja i to s velikom fleksibilnošću. Kako bismo bili spremni za dugu borbu trebamo dodatna sredstva”, ističe se u priopćenju. “Ovo je kritična potreba.”

 

Vojni dužnosnik je za CNN izjavio kako je Air Force zatražio dodatna sredstva za financiranje nabave Hellfire projektila te da rade na strategiji poticanja proizvodnje oružja zbog bržeg nadopunjavanja zaliha streljiva.

“Mi smo u biznisu ubijanja terorista i posao ide dobro”, rekla je tajnica Air Forcea Deborah Lee James, a prenio Usa Today. “Moramo obnoviti zalihe streljiva. U proizvodnji oružja, od potpisivanja ugovora pa do gotovog komada oružja može proći i nekoliko godina.”

Iz Air Forcea su poručili da su im potrebna sredstva i priprema proizvodnje oružja kako bi se osigurala spremnost za dugu borbu. “I dalje radimo na dugoročnoj strategiji financiranja, koja je apsolutno neophodna.”

“Preciznost današnjeg ratovanja zahtijeva adekvatnu opremu i dovoljne kapacitete za postizanje željenih ciljeva. Moramo osigurati potrebna sredstva ne samo za izvršavanje današnjih vojnih ciljeva, nego i za buduće izazove,” kazao je.

Kongres odobrio 400 milijuna dolara

Objava podataka o broju ispaljenih projektila stiže baš u trenutku zaoštravanja retorike i sve jačeg kritiziranja od strane republikanaca – pogotovo kandidata na predsjedničkim izborima – koji smatraju da se Obamina administracija previše suzdržljivo postavila u ratovanju s ISIS-om i mnogi traže agresivniji pristup.

Air Force sada na raspolaganju ima 142.000 projektila s navođenjem i oko 2300 projektila Hellfire koji se koriste u napadima s dronovima, a Kongres je u tekućoj fiskalnoj godini odobrio 400 milijuna dolara za nabavku dodatnih 4000 Hellfireova.