Američki državni tajnik kratko je brifirao novinare o sastanku Putina i Trumpa; ovo je par najvažnijih stvari

Ovo je bio prvi sastanak dvojice moćnih lidera

Najiščekivaniji susret današnjeg summita država G20 je završio. Radi se o onom američkog predsjednika Donalda Trumpa s ruskim kolegom Vladimirom Putinom. “Čast je naći se s vama”, rekao je Trump na početku sastanka koji su snimatelji mogli zabilježiti kamerama.

“Drago mi je da sam vas sreo osobno”, dodao je Putin, naglasivši kako se nada da će sastanak donijeti rezultate. Dvojica državnika tijekom sastanka su prošli niz tema, između ostaloga razgovarali su o Ukrajini, Siriji, terorizmu i cyber sigurnosti, izvijestile su ruske novinske agencije. Sastanak je trajao dulje od dva sata.

Vladala vrlo pozitivna vibra

A nakon susreta je detalje razgovora otkrio američki državni tajnik Rex Tillerson koji je i sam bio prisutan na prvom sastanku dvoje moćnih lidera. Tillerson je rekao kako je među temama razgovora bilo i rusko uplitanje u američke izbore o čemu se dugo razgovaralo. Rusija je zatražila dokaze i evidenciju o njihovom miješanju u američke izbore.

Tillerson je rekao da je na obavještajnoj zajednici da odgovori na to pitanje, no kako je Trump u prvom trenutku pritisnuo Putina, no onda je shvatio da je možda bolje da se na današnjem sastanku fokusiraju na razgovore o poboljšanju odnosa dviju zemalja i na to kako ići dalje.

Nisu puno pričali o prošlosti

“Mislim da je to bio pravi način za provođenje našeg vremena umjesto da potrošimo puno vremena na nesporazume.” Ispričao je da je među njima vladala “vrlo pozitivna vibra”, da je sastanak bio jako konstruktivan i da su se vrlo brzo povezali. “Nije bilo puno preispitivanja prošlosti. Perspektiva obojice je da je jako važna veza između zemalja”, rekao je.

Dvojica čelnika postigli su dogovor o suzbijanju nasilja u Siriji, a Tillerson je rekao i kako je prekid vatre dogovoren sporazumno i kako bi mogao biti preteča daljnje suradnje u Siriji. “Ovo je naš prvi pokazatelj da SAD i Rusija mogu raditi zajedno u Sriji”, rekao je Tillerson.

Mala razilaženja oko Sjeverne Koreje

Otkrio je i kako će sirijski čelnik Bašar al Asad otići, no još nije određeno tko će nakon njega vladati Sirijom. Rekao je kako su se fokusirali na to kako se obvezati da se ruska vlada ni na koji način ne upliće u buduće izbore. Smatraju povjerenje vrlo bitnim za daljnji razvoj svojih odnosa.

Trump i Putin su razgovarali i o nedavnoj eskalaciji u Sjevernoj Koreji. “Rekao bih da to Rusi vide malo drugačije nego mi, pa ćemo nastaviti te rasprave i tražiti od njih da naprave još. Rusija gospodarski surađuje sa Sjevernom Korejom, ali bih također dodao da je službena politika Rusije ista kao i naša, da treba denuklearizirati Korejski poluotok”, kaže Tillerson.