Američki institut: Rusi na Krim doveli uvježbane dupine, štitit će flotu od ukrajinskih ronilaca

Rusija i SAD imaju dugu povijest korištenja morskih sisavaca u vojne svrhe

US service personnel work 26 March 2003, with one of the dolphins that they are using in the waters around the Iraqi port of Umm Qsar to detect mines. The harbour will be used as bridgehead to bring in humanitarian aid.    AFP PHOTO/POOL/ALAN EVANS (Photo by ALAN EVANS / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Rusija želi spriječiti gubitke u svojoj crnomorskoj floti, pa je u bazi u luci Sevastopol na Krimu rasporedila trenirane vojne dupine kako bi zaštitila flotu od podmorskih napada, pokazuju nove satelitske snimke, navodi Američki pomorski institut (USNI). Analizom snimki su zaključili da je Rusija u svoju pomorsku bazu na anektiranom ukrajinskom poluotoku premjestila dva obora za dupine još u veljači, na samom početku invazije na Ukrajinu.

Sevastopol je najznačajnija pomorska baza ruske mornarice u Crnom moru i USNI vjeruje kako bi dupini trebali spriječiti operacije ukrajinskih ronilaca, za što su Rusija, ali i SAD, obučavali te morske sisavce.

Dupini bi mogli spriječiti ukrajinske specijalne snage da uđu u luku i sabotiraju ruske ratne brodove, jer su, prema analizi Instituta tamo usidreni brojni ruski brodovi te je moguće da im prijeti opasnost od podmorskih napada iako su izvan dometa raketa. Crnomorska flota ruske mornarice ovog je mjeseca doživjela veliki udar potonućem krstarice Moskva, pa analitičari vjeruju da Rusija želi spriječiti gubitak drugih brodova.

Ukrajinski dupini pali u ruske ruke anektiranjem Krima

Rusija ima dugu povijest treniranja dupina za vojne svrhe, te su između ostalog obučavali životinje da, uz odvraćanje neprijateljskih ronilaca, donose predmete iz mora. Ukrajina je trenirala dupine u akvariju blizu Sevastopola od 2012. No, njihovi dupini su pali u ruske ruke kada je Rusija anektirala Krim 2014. godine.

Ukrajina je od Rusije tražila da im vrati životinje, ali je Moskva to odbila i ruska agencija RIA Novosti tada je pisala da Rusija planira nastaviti i proširiti obuku dupina za vojne svrhe, piše Guardian. “Naši stručnjaci razvili su nove uređaje koji, kada dupini sonarom otkriju podmorske ciljeve, to pretvaraju u signal na ekranima njihovih trenera… Ukrajinskoj mornarici nedostajala su sredstva za takvu tehnologiju i morali su neke projekte ugasiti”, ustvrdio je tada izvor ruskoj agenciji.

Dvije godine nakon aneksije krima ruska mornarica je najavila da planira kupiti još pet dupina sa “savršenim zubima i ubilačkim instinktom” te su pokrenuli postupak nabave vrijedan milijun i 750.000 rublja – oko 21.000 dolara – da ti dupini budu dostavljeni u Sevastopol do kraja ljeta, izvijestio je tada Guardian. Navode kako nije jasno jesu li dupini koji su danas navodno aktivni u toj pomorskoj bazi isti ti dupini koji su spominjani prije šest godina.

Rusi navodno istrenirali i kita, viđen je u Norveškoj 2019.

Rusija je životinje navodno koristila i u Siriji iz svoje pomorske baze u Tartusu, pokazivale su tada satelitske snimke. Tijekom Hladnog rata i SAD i Sovjetski Savez su koristili dupine za otkrivanje podmorskih objekata, poput mina i drugih prijetnji.

Pomorski stručnjaci ističu kako dupini imaju najrazvijeniji sonar od svih životinja te da im to omogućuje da s lakoćom otkrivaju podmorske objekte koje je inače teško otkriti elektronskim sonarom, navodi Washington Post. Sovjetski Savez je navodno obučavao dupine i da postavljaju eksplozive, ali to nikada nije bilo povrđeno. SAD je na obuku dupina i drugih morskih sisavaca, poput morskih lavova, koje treniraju od 1960.-ih godina, potrošio oko 28 milijuna dolara.

Vjeruje se da je Rusija također proširila program na druge sisavce, poput beluga kitova, jer je 2019. uočen jedan takav kit uz norvešku obalu. Prema tamošnjim ribarima kit je nosio čudne pojaseve i smatra se kako je moguće da su njima bile pričvršćene kamere. Ribari su tvrdili da ih je kit maltretirao te vukao remenje i užad s njihovih čamaca, a nazvali su ga “Hvaldimir” – kombinacije prvog imena Vladimira Putina i norveške riječi za kita.