Američki pokušaji oko pitanja Izraela i Palestine su propali. Je li sada prekasno za dvodržavno rješenje

Nastojanja Obamine administracije na ovom polju nisu bila uspješna

US President Barack Obama (L) and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu talk during the funeral of former Israeli president and prime minister Shimon Peres at the Mount Herzl national cemetery in Jerusalem on September 30, 2016. / AFP PHOTO / POOL / MENAHEM KAHANA
FOTO: AFP/AFP

U proljeće 2013. američki državni tajnik John Kerry rekao je kako istječe vrijeme za dvodržavno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba. “Vjerujem da se prozor za dvodržavno rješenje zatvara”, kazao je tada. “Mislim da imamo neki vremenski period od godinu i pol do dvije ili je gotovo”.

Od te je izjave prošlo je tri i pol godine, što je istaknuo glavni urednik Atlantica Jeffrey Goldberg na Saban forumu Brookings instituta, godišnjem okupljanju američkih i izraelskih lidera. Kerryjevi napori da dođe do trajnog mira u 2013. godini brzo su se raspali. Goldberg je pitao Kerryja: “Je li prekasno za dvodržavno rješenje?”.

“Vjerujem što sam rekao”, odgovorio mu je Kerry i kazao kako možemo razgovarati gdje se nalazimo u ovom procesu, ali kako status quo nije moguć. “Pogoršava se. Kreće se u pogrešnom smjeru”, kazao je, piše Atlantic.

Neuspjeh Obamine administracije

Obaminoj administraciji ostalo je manje od dva mjeseca, i izvjesno je kako će ovaj dio Obamine vanjske politike završiti neuspjehom. Pokušaji da se zaustavi gradnja izraelskih naselja na Zapadnoj obali koja bi trebala biti dio buduće palestinske države nije uspjela. Obama je pozivao Izraelce da na tom području prekinu gradnju naselja još od prvog predsjedničkog mandata. Čak i tada, prije osam godina, Obama je govorio kako je “vrijeme esencijalno”

No, kako je prolazilo vrijeme, tako su i naselja rasla, kazao je Kerry. “Razgovarao sam s Bibijem Netanyahuem više od 375 puta u ovom mandatu”, rekao je Kerry dodajući da je to bilo oko 130 sati razgovora. “Supruga me optužila da više razgovaram s njim nego s njom”, rekao je. Kada je 1993. godine potpisan sporazum u Oslu kojim je stvorena palestinska samouprava koja je imala mandat nad pojasom Gaze i Zapadnom obalom, bilo je 110.000 doseljenika na Zapadnoj obali. “Danas je doseljenika 385.500”. Od kako je Obama preuzeo dužnost, došlo je do povećanja od oko 20.000 ljudi.

Što će značiti Trumpova pobjeda?

Obraćajući se na spomenutom forumu putem satelita, izraelski premijer Netanyahu umanjio je važnost ovih naselja, rekavši kako je “jezgra” sukoba palestinsko odbijanje priznanja židovske države. Netanyahu je javno prihvatio dvodržavno rješenje u načelu, a ponovio je i u nedjelju svoj stav da je to jedini put do mira. Također je rekao da u “sadašnjim okolnostima, ne možemo implementirati dvije države za dva naroda”.

Kerry je napomenuo kako je više od polovice ministara Netanyahuove vlade javno reklo kako se protive palestinskoj državi. Među njima je i ministar obrazovanja Naftali Bennet koji je, nakon pobjede Donalda Trumpa u SAD-u, kazao kako je “doba palestinske države gotovo”.

“Nisam ovdje kako bih vam rekao da su naselja razloga sukoba”, kazao je Kerry. “Ne, nisu. No, isto tako ne mogu prihvatiti ideju da ona ne utječu na mirovni proces – da ona nisu zapreka miru”.

Put do mira

Izrael ne može biti ujedno i židovski i demokratski na duže vrijeme ako napusti ideju palestinske države i umjesto toga vježba suverenitet nad teritorijem u kojem većinski žive Arapi, rekao je Kerry. “Neće biti odvojenog mira” s drugim arapskim zemljama u nedostatku mira s Palestincima. Kerry nije bio spreman reći je li isteklo vrijeme za rješavanje problema.

S obzirom na ISIS, ratove u Iraku, Siriji, Jemenu, Afganistanu i Libiji, kao i izbjegličku krizu, Goldberg je pitao koliko je nacionalno-sigurnosnog interese u rješavanju izraelsko-palestinskog pitanja za SAD. Kerry je odgovorio: “Izrael je naš prijatelj. I ako vam je stalo do Izraela, stalo vam je do mira… u konačnici ne možete zaštiti Izrael, ako ne pronađete put do mira.”