Obama smatra da bi slanje kopnenih snaga u Siriju bilo pogrešno (i još nekoliko krucijalnih izjava u intervjuu za BBC)

Izjavio je kako ne smatra da će ISIS biti poražen do kraja njegovog mandata

US President Barack Obama gives a speech in central London on April 23, 2016.
Barack Obama warned Britain on Friday against leaving the European Union, undercutting a key argument of eurosceptics by saying London would be "at the back of the queue" for a post-Brexit trade deal. The US president's comments on Britain's June 23 EU membership referendum at a press conference with UK Prime Minister David Cameron drew a furious reaction from those campaigning to leave the 28-country bloc.
 / AFP PHOTO / Jim WATSON
FOTO: AFP/AFP

Američki predsjednik Barack Obama odbio je mogućnost slanja kopnenih snaga u Siriji, kazavši da poduzaimanje isključivo vojnih operacija ne može riješiti probleme u toj zemlji.

“Bilo bi pogrešno da Sjedinjene Američke Države ili Velika Britanija pošalju kopnene snage i sruše Asadov režim”, izjavio je Obama za BBC.

Dodao je i da ne misli da će tzv. Islamska država biti poražena u sljedećih devet mjeseci, koliko mu je ostalo do kraja predsjedničkog mandata, dodavši da se može “polako smanjivati prostor na kojem Islamska država djeluje”.

Barack Obama, koji se nalazio u trodnevnom posjetu Velikoj Britaniji, za stanje u Siriji je ocijenio kako je riječ o izrazito teškoj i kompleksnoj situaciji. “Ne mislim da postoje jednostavna rješenja”, izjavio je. “Za rješavanje dugoročnih problema u Siriji, samo vojna akcija, osobito slanje kopnenih trupa, neće polučiti željene rezultate.”

Uloga međunarodne zajednice

Najavio je i da će koalicija za borbu protiv tzv. Islamske države predvođena SAD-om nastaviti s napadima na ISIS i ciljati na lokacije poput Raqqe, nastojeći izolirati te dijelove zemlje, uz zatvaranje onih predjela iz kojih u Europu stižu borci.

Američki predsjednik je rekao da međunarodna zajednica mora nastaviti s pritiskom na sve uključene strane, što znači i Rusiju, Iran i umjerene opozicijske skupine, da zajednički sjednu za stol i pokušaju premostiti situaciju, dodavši kako je to teško.

“Ne možete imati i jedno i drugo”

Obama je kritizirao države čiji parlamenti nisu odobrili provođenje akcije i Siriji, no i dalje žele da Sjedinjene Američke Države nešto poduzmu. “Ne možete imati i jedno i drugo”, izjavio je. “Sirija je jedna od mnogih situacija koje su po svojoj prirodi transnacionalne…i zahtijevaju transnacionalni odgovor”.

U sukobima koji u Siriji traju već pet godina poginulo je barem 250.000 osoba, a milijuni su pobjegli. Barack Obama i UN se boje da je krhko primirje postignuto u veljači između sirijskih oružanih snaga i pobunjenika na rubu urušavanja. Trenutni pregovori u Ženevi nastavljaju se sljedeći tjedan. No pregovori su otežani, a predstavnici obiju strana međusobno se optužuju za opetovano kršenje uvjeta dogovorenog primirja.