Američki ratni brod ušao je u kineske teritorijalne vode, bez da su ih pitali. Logično, u Pekingu su ljuti

Incident je prekinuo period dobrih odnosa

This handout photo taken on May 19, 2017 and received from the US Navy on May 25, 2017 shows the Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS Dewey (L) preparing for a replenishment-at-sea with the Henry J. Kaiser-class fleet replenishment oiler USNS Pecos (R) in the South China Sea.
The US warship USS Dewey sailed near a reef claimed by Beijing in the South China Sea on May 25, 2017, a US official said, the first such operation by US President Donald Trump's administration in the disputed waterway. The Chinese government charged later on May 25 that the US warship had entered its waters in the South China Sea "without permission", prompting China's navy to warn the vessel to leave. / AFP PHOTO / US NAVY / Kryzentia Weiermann / -----EDITORS NOTE --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / US NAVY / Mass Communication Specialist 3rd Class Kryzentia Weiermann" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Iz kineske su vlade danas priopćili da je američki ratni brod ušao u njihove teritorijalne vode u Južnom kineskom moru bez dopuštenja, zbog čega je pekinška mornarica brod upozorila da ode. Američki ratni brod USS Dewey plovio je manje od 12 nautičkih milja od grebena Mischief, dijela otočja Spartly u četvrtak ujutro po lokalnom vremenu. Radi se o važnoj pomorskoj ruti. Kina tvrdi da ima pravo na kontrolu velikog dijela Južnog kineskog mora, uključujući i otočje Spartly, što Vijetnam, Filipini i još neke zemlje osporavaju.

Kineska je vlada na tom dijelu mora izgradila umjetne otoke, uključujući i greben Mischief i tamo postavila vojne jedinice. “Postupanje američkog broda nije poštovalo kineski suverenitet i sigurnosne interese. Zahtijevamo da SAD ispravi ovu pogrešku”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lu Kang na konferenciji za medije.

Incident prekinuo period dobrih odnosa

Rekao je i da SAD mora prestati s provokacijama koje podrivaju kineski suverenitet i interese na moru kako bi izbjegli narušavanje mira i sigurnosti u regiji, te dugoročne suradnje između dvije zemlje.

Ovaj je incident prekinuo period u kojem su Kina i SAD, nakon sastanaka predsjednika Trumpa i Xi Jinpinga u travnju, izmjenjivali prijateljske geste. Lu je rekao da se incident dogodio u vrijeme kada se situacija na južnom kineskom oru smiruje i “pokazuje pozitivne znakove” zahvaljujući diplomatskim naporima Pekinga i Saveza zemalja jugoistočne Azije.

Amerikanci kažu da imaju apsolutno pravo ploviti

Iako nije govorio od specifičnim detaljima, glasnogovornik Pentagona CNN-u je rekao da američka mornarica u azijskom djelu Pacifika djeluje na dnevnoj bazi, a to uključuje i Južno kinesko more. “Djelujemo u skladu s međunarodnim pravom. Letimo i plovimo tamo gdje međunarodno pravo to dopušta”, rekao je Jeff Davis.

Američki je brod blizu grebena Mischief prošao pod principom slobode plovidbe, uobičajenim pravilom u međunarodnom pravu prema kojem se, osim slučajeva u kojima to međunarodno pravo eksplicitno brani, države neće miješati u plovidbu brodova bilo koje druge suverene države. Ovo je prvi put da su to učinili od kako je na mjesto predsjednika došao Donald Trump.

Nastavak Obamine politike

Amerikanci su pod predsjednikom Obamom redovno plovili Južnim kineskim morem. Potojale su neke naznake da to pod Trumpovom administracijom neće činiti kako ne bi antagonizirali Kinu.”Prije ili kasnije, morala se dogoditi operacija pod principom slobode plovidbe. To ne znači da je SAD promijenio svoju politiku u Južnom kineskom moru. Ovo je samo nastavak Obamine politike”, rekao je Ian Storley iz instituta ISEAS Yusof Ishak u Singapuru za CNN.

Iz Pentagona su rekli da se princip slobode plovidbe ne odnosi specifično ni na koju državu, niti na neko specifično more. SAD nije zauzimao poziciju u teritorijalnim prepirkama u Južnom kineskom moru, ali je američka vojska redovno koristila pravo da plovi i leti u vodama u blizini otoka pod kineskom kontrolom.