Američki senatori su ozbiljno zabrinuti oko ekspanzije ruskog utjecaja u Srbiji

Odbor za vanjsku politiku američkog Senata od predsjednika Trumpa traži da odobri veću financijsku pomoć Beogradu

April 28, 2015 - St. Petersburg, Russia - Russian President Vladimir Putin during the Truth and Justice Media Forum of independent regional and local media sponsored by the Russian Popular Front at the Lenexpo Exhibition Center April 28, 2015 in St. Petersburg, Russia., Image: 263101598, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - Archives
FOTO: Profimedia, Zuma Press - Archives

“Zloćudni utjecaj Rusije u Srbiji širi se kroz kulturne veze, propagandu, energiju i razvoj vojnih odnosa”, ističe se u izvješću Odbora za vanjsku politiku američkog Senata koji je objavljen u srijedu. Odbor je zatražio od administracije Donalda Trumpa da odobri veću financijsku pomoć Beogradu kako bi se othrvao pogubnom utjecaju Moskve.

U dokumentu se navodi, pozivajući se na podatke State Departmenta, da u Srbiji ima oko 100 nevladinih organizacija i medija koji se financiraju ruskim novcem i koji otvoreno zastupaju proruska stajališta. Istodobno, američka pomoć Srbiji, navodi se u izvješću, neprestano pada: u fiskalnoj 2014. godini iznosila je 22,9 milijuna američkih dolara, a za 2018. predviđeno je tek 12,1 milijun dolara.

Vučić se 12 puta sastao s Putinom

Odbor na čijem je čelu demokratski senator Ben Cardin, sastavio je na 200 stranica dokument u kojemu se temeljito analiziraju pokušaji Rusije da se što više uključi u politički život Europe, a jedan dio posvećen je i Srbiji i Crnoj Gori. U tom kontekstu Odbor je zaključio da je zemljama poput Srbije, osim pomoći, potrebno i dosljednije američko diplomatsko angažiranje, a posebice se traži da državni dužnosnici češće posjećuju Srbiju.

Upozorava se da su ruski političari neusporedivo češće u kontaktu s političkim vodstvom Srbije što je “u oštrom je kontrastu s američkim angažmanom”. Pri tomu se navodi da se srpski predsjednik Aleksandar Vučić čak 12 puta sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, dok je posljednji američki predsjednik koji je posjetio Beograd bio Jimmy Carter 1980. godine, navodi se u izvještaju.

S obzirom da republikanci još nisu prihvatili izvješće, demokratski zastupnici u Odboru za vanjsku politiku Senata smatraju da bi američki dužnosnici, uključujući članove Kongresa, trebali redovno putovati u regiju te primati izaslanstva u Washingtonu.

Srbija je bitna za američke interese u regiji

“SAD moraju poslati jasnu poruku da su se vratile i da su spremne surađivati sa zemljama i saveznicima širom Europe kako bi se obranile od zloćudnog ruskog utjecaja i pomogle tim zemljama da dovrše proces integracije”, ističe se u izvješću.

S obzirom na njenu veličinu i geopolitički značaj Srbija je bitna za ostvarenje američkog utjecaja u regiji te je zbog toga, zaključuje se u dokumentu koji još nema službeni karakter, potrebno spriječiti Srbiju da igra na dvije karte, EU i Rusiju. Pri tomu se upozorava da će “bez učinkovitije obrane”, ruska propaganda nastaviti utjecati na javno mnijenje Srbije.

Miloard Dodik uživa potporu Rusije, ali i HDZ-a

U izvješću se također upozorava i na ruski humanitarni centar u Nišu za kojega u Wahingtonu drže da je zapravo špijunsko središte iz kojega Moskva kontrolira što se događa na jugu Europe. Ističe se i negativan utjecaj dijela medija i Pravoslavne crkve na formiranje proruskog javnog mijenja u Srbiji. Nije zaobiđena ni krajnje negativna uloga šerifa Republike Srpske Milorada Dodika, koji uživa potpunu rusku potporu, na politički život u BiH.

Pri tomu valja ipak valja skrenuti pozornost članovima senatskog Odbora da Rusi ipak nisu jedini koji podržavaju politiku Milorada Dodika: to zdušno čini HDZ BiH na čelu s Draganom Čovićem. Oni to, međutim, ne bi radili da u tomu ne uživaju nepodijeljenu potporu HDZ-ove centrale u Zagrebu, kao i predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i premijera Andreja Plenkovića.

Uz izvješću se posebno napominje da je jednako tako “štetan utjecaj” Rusije na Crnu Goru i da je uplitanje Moskve u život te države dosegnulo vrhunac 2016. kad se u ruskoj režiji pokušao izvršiti državni udar kako bi se spriječilo Podgorici da postane članica NATO-a.

Ruska infiltracija u sve sfere života

Dakako, nije bilo potrebno izvješće američkog vanjskopolitičkog odbora Senata da bi se uočili pravi razmjeri ruskog utjecaja u Srbiji. Na to je već 2016. skrenula pozornost studija Centra za euroatlantske studije iz Beograda koja je iznijela zastrašujuće podatke u ruskoj infiltraciji u sve pore političkog, kulturnog, financijskog, vojnog, života u Srbiji.

U tom izvješću stoji da Moskva financira više od stotinu različitih proruski orijentiranih organizacija u Srbiju. Od toga je 15 političkih pokreta, 25 proruskih ili ruskih medija te više od dvadesetak udruženja građana. Nautjecaniji i najjvažniji je medijski projekt novinska agencija Sputnik na srpskom jeziku. Sputnik je počeo radom krajem 2014. te objavljuje vijesti, analize, komentare, mišljenja na tridesetak jezika i namjenjena je isključivoj slušalačkoj i čitalačkoj publici izvan Rusije, pa tako i u Srbiji.

Beogradski dnevnik Blic objavio je sličnu analizu, za koju je povod bila vijest da su ruski tajkun Igor Vladimirovič Kim, koji je blizak Vladimiru Putinu, i njegova “Ekspobanka”, dobili dozvolu srpske Komisije za zaštitu konkurencije da preuzmu “Marfin banku”. S obzirom da je to bila već treća ruska banka u Srbiji, beogradski Blic postavio je pitanje je li “ovo preuzimanje dio strategije ruskog ekonomskog desanta na Srbiju i kakve političke posljedice to može imati?”

Ruska financijska invazija

Blic je objavio kako ruska financijska i ekonomska invaziji na Srbiju ima najčešće za cilj u bankarski, energetski i medijski sektor jer su oni od iznimnog strateškog značaja za svaku državu. Riječ o investicijama vrijednim milijarde dolara i to u tvrtke koje imaju značajan politički utjecaj i ambicije.

Navodno je autor te nove ekonomske strategije ze Srbiju i regiju osobno ruski predsjednik Vladimir Putin. Na čelu specijalnog tima u Moskvi zaduženog za Srbiju nalazi se Aleksander Fomenko, bivši upravitelj pravoslavnog Fonda Vasili Veliki, pa od tuda potječu njegove ranije veze sa Srbijom. Putin je navodno naredio da se u Srbiju mora investirati 10 milijardi dolara, od toga 8 milijardi u infrastrukturu i proizvodne kapacitete, a dvije milijarde u energetiku jer je shvatio da se kroz financijska ulaganja najbolje mogu ostvariti geopolitički ciljevi u regiji.

Prije Fomenka, glavni čovjek Putina za Srbiju bio je Aleksandar Babakov koji je bio specijalni predstavnik za suradnju s ruskim organizacijama u inozemstvu. Bez njegova odobrenja nije se mogao sklopiti niti realizirati niti jedan posao između ruskih i srpskih komapnija.

Srbija igra na četiri jockera: Rusiju, EU, SAD i Kinu

Prva ruska banka, “Moskovska banka”, stigla je u Rusiju 2008., a 2013. promijenila je ime u VTB banku. Već 2012. “Sberbank of Russia” kupila je srpsko predstavništvo austrijske “Folksbanke”, kao što je to učinila u u drugim državama istočne Europe, pa i u Hrvatskoj. U posljednje doba, nakon što je Gazpromnjeft kupio Naftnu industriju Srbije, Moskva se usredotočila na investicije u prometnu infrastrukturu u koju je do sada uložila oko milijardu dolara. Tim novcem obnavlja se dio pruge Beograd-Bar, popravlja se pruga Beograd-Pančevo te šest dionica na željezničkom koridoru 10 od Beograda do Skoplja. Ruski krediti omogućili su također Srbiji da kupi i 27 novih super modernih vlakova iz Rusije.

U Srbiji je danas prisutno više od 100 ruskih kompanija, koje su do sada uložile u tu državu oko četiri milijarde dolara. Samo Gaspromnjeft je uložio u Naftnu industriju Srbije oko dvije milijarde eura, Lukoil u Beopetrol oko 300 milijuna dolara, kompanija Nord karton izgradila je u Jagodini tvornicu kartona i ambalaže, a tvrtka UGMK izgradila je tvornicu za proizvodnju bakrenih cijevi u Majdanpeku. Rusi također financiraju u Srbiji razne filmske i kazališne festivale, programe za siromašne obitelji, djecu i osobe s invaliditetom.

Kako se Rusi inflitriraju u Srbiju najbolje pokazuje neslužbeni podatak da je Gazpromnjeft, nakon što je kupio NIS, poslao u Beogread čak tri stotine svojih stručnjaka. Vjeruje se da se barem polovica njih bavila obavještajnim i policijskim poslovima. Već je duže vrijeme međutim uočljivo da Srbija ne igra samo na Rusiju i EU. Beograd zapravo stalno drži u rukama četiri jockera: Rusiju, EU, SAD i Kinu.

Peking investirao u Srbiju oko 3,5 milijarde dolara

Usporedno s neprekidnim rastom ruskih investicija u Srbiju, Beograd je intenzivirao pregovore o ulasku u EU, povećao broj vojnih vježbi s članicama NATO pakta te širom otvorio vrata i kineskom kapitalu. Peking već do sada uložio oko 3,5 milijarde kineskog kapitala u Srbiju. Kineska tvrtka Hestil kupila je za 46 milijuna eura Željezaru Smederevo, a obvezala se da će još uložiti 300 milijuna eura te zadržati svih pet tisuća radnika.

U Smederevu će Kinezi slijedeće dvije godine proizvoditi isključivo tračnice za željezničku prugu Beograd-Budimpešta dugu 350 kilomatara. Kineske kompanije već su izgradile most Zemun-Borča, a grade i novi blok termoelektrane Kostolac vrijedan 716 milijuna eura… Da im se takva politika i te kako isplatiti pokazuje i izvješće Odbora za vanjsku politiku američkog Senata koji se zalaže, unatoč toga što Srbija tijesno surađuje s Rusijom i Kinom, da Washington poveća financijsku pomoć Beogradu.