Amerikanci imaju dosta jake dokaze da je je izvršni odbor FIFA-e uzeo 10 milijuna dolara mita

Kupljena je dodjela Svjetskog nogometnog prvenstva 2010. Južnoafričkoj Republici

FOTO: AFP

Američko ministarstvo pravosuđa ima dokaze da je visoki dužnosnik FIFA-e 2008. prebacio 10 milijuna dolara s s bankovnih računa FIFA-e u Švicarskoj na račun Karipske nogometne unije i da su tim novcem kupljeni glasovi kojima je Južnoafričkoj Republici dodijeljeno domaćinstvo Svjetskog nogometnog prvenstva 2010. Nakon otvaranja optužnice koju je američko državno odvjetništvo prošli tjedan predalo sudu na Manhattanu, očigledno je da su dokazi doveli istražitelje u sam vrh organizacije.

Podaci na 161 stranici optužnice koju je državna odvjetnica Loretta Lynch prošlog tjedna predala sudu na Manhattanu skandalozniji su od svega što smo dosad mogli doznati o istrazi korupcije u vrhu svjetskog nogometa.

Tri velike isplate na račune na Trinidadu

Istraga je utvrdila da je između 2. i 31. travnja 2008. “visoki dužnosnik FIFA-e” naredio da se sa FIFA-inih računa u Švicarskoj novac u tri navrata prebaci na račun Republičke banke na Trinidadu.Prebačeno je 616,000 dolara, 1,6 milijuna dolara i 7,8 milijuna dolara, ukupno 10 milijuna. Vlasnik računa bio je Jack Warner, bivši potpredsjednik FIFA-e i regionalne nogometne konferedarcije Sjeverne, Južne Amerike i Kariba (Concaf).

Iznosi transfera su toliki da nisu mogli biti poslani bez odobrenja vrlo male skupine najviših dužnosnika FIFA-e, potvrdilo je za Wall Street Journal nekoliko bivših i sadašnjih dužnosnika organizacije.

FIFA ne želi komentirati nijednu optužbu koja stiže iz američkom Ministarstva pravosuđa. Trenutno je optuženo 14 dužnosnika i predsjednika nogometnih konferederacija.

Isplate su morali odobriti glavni tajnik i direktor

Nije posve jasno koji je od šefova FIFA-e odobravao transfere. Prema tvrdnjama jednog bivšeg visokog dužnosnika, ta vrsta isplata zahtijevala je odobrenje tadašnjeg glavnog tajnika FIFA-e Jeromea Valckea i financijskog direktora Markusa Kattnera. Obojica su još na funkcijama. Glasnogovornica FIFA-e Delia Fischer najavila je da neće biti komentara na navode o isplatama.

Ako se dokaže da je netko iz vrha FIFA-e odobrio isplate, još je uvijek teoretski moguće da nije znao da su namijenjene podmićivanju delegata.

U planu koji se detaljno opisuje u optužnici sudjelovalo je 14 dužnosnika i direktora. Među njima je i bivši član izvršnog odbora FIFA-e Chuck Blazer. On je optužen još 2013. Priznao je krivnju za više optužbi za financijsku prevaru, platio kaznu od 1,9 milijuna dolara i surađuje u ovoj istrazi. Njegova je optužnica otvorena prošlog tjedna.

JAR nije imao novca pa je prebio dug s dužnosnicima

Nije još poznato je li osumnjičeni dužnosnik samo naložio isplate ili ih je i proveo. Jack Warner tvrdi da nije radio ništa nezakonito. U srijedu se sam prijavio u policiju u Trinidadu i čeka izručenje u SAD.

Novac koji je prebačen navodno je dala vlada Južnoafričke repubike, u zamjenu za glasove Warnera, Blazera i “još jednog člana izvršnog odbora FIFA-e”, stoji u optužnici. Taj se čovjek u dokumentima vodi kao “urotnik #17”. Blazer je, primjerice, “urotnik #3”. Izvršni odbor je ispunio svoje i glasao prema dogovoru, ali južnoafrička vlada nije imala novca za isplatu. Dogovoreno je da će se 10 milijuna dolara koje je FIFA bila dužna platiti Južnoafričkoj republici za Svjetsko prvenstvo, skrenuti na račune Karipske nogometne unije i Concafa.

Korupcijom u FIFA-i izvukli 150 milijuna dolara

Južnafrički dužnosnici poriču bilo kakve nezakonite radnje povezane sa Svjetskim prvenstvom 2010. “Nemamo što skrivati kao nacija ni kao vlada” rekao je novinarima u Johannesburgu ministar sporta Fikile Mbalula “Južnoafričkoj Republici savjest je vrlo čista.”

Nakon ovih velikih isplata 2008. stoji u optužnici, Jack Warner je u svibnju 2011. na račun Chucka Blazera prebacio ukupno 753.500 dolara. Blazer je trebao dobiti milijun dolara. Istražiteljima je rekao da nikad nije dobio ostatak. Optužnica navodi da je Warner “značajan dio novca” potrošio sam, ali ne navodi gdje je završilo svih 10 milijuna dolara.

U govoru nakon ponovnog izbora na čelo FIFA-e u petak, predsjednik Sepp Blatter pokušao se distancirati od tvrdnji američkog pravosuđa da je korupcijska mreža organizacije dosad izvukla 150 milijuna dolara mita. U intervjuu nakon reizbora optužio je američke vlasti i britanske medije da na namjerno pokušavaju uništiti. Možemo očekivati još spektakularnih uhićenja.