Amerika zaustavila program obuke sirijskih pobunjenika. Shvatili su da je bio potpuni promašaj (nakon što su potrošili 500 milijuna dolara)

Većina boraca koje je obučavao SAD je pobjegla, zarobljena ili ubijena

Kurdski borci
FOTO: AFP

Obamina administracija danas je okončala Pentagonov program treniranja i obuke sirijskih pobunjenika, vrijedan 500 milijuna dolara, javio je New York Times. Američki predsjednik Barack Obama tako je prihvatio činjenicu da ovaj program nije uspio stvoriti borbene snage koje bi se na terenu mogle suprotstaviti tzv. Islamskoj državi u Siriji.

Američki ministar obrane Ashton Carter u Londonu se sastao sa svojim britanskim kolegom Michaelom Fallonom te razgovarao o ratu u Siriji i Iraku. “Nisam bio zadovoljan ranim postignućima programa”, rekao je Carter na zajedničkoj presici. “Osmislili smo stoga niz različitih pristupa. Mislim da će se predsjednik Obama s time u vezi vrlo skoro obratiti javnosti”, rekao je Carter.

Manji trening kamp u Turskoj

Visoki dužnosnik ministarstva obrane, koji je za NYT govorio pod uvjetom anonimnosti, rekao je kako više neće biti regrutiranja takozvanih umjerenih pobunjenika kroz programe obuke u Jordanu, Kataru, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Umjesto toga, u Turskoj će biti postavljen mnogo manji trening kamp, gdje će mala skupina “aktivatora”, uglavnom lidera opozicijskih grupa, podučavati vojnike operacijskim manevrima, poput onih kako pozvati zračne napade.

Ukidanje ovog programa i nije preveliko iznenađenje jer je Washington već neko vrijeme tražio izlaznu strategiju. Cilj je bio u Siriju poslati 5400 boraca ove godine te 15.000 kroz sljedeće tri godine. Prošlomjesečni izvještaj da se Siriji u to vrijeme nalazilo tek “četiri ili pet” boraca koje je istrenirao SAD najbolje otkriva svu katastrofu i neučinkovitost ove operacije. U optimističnijoj varijanti po SAD, u kojoj je u Siriji prošlog mjeseca bilo pet treniranih boraca, svaki ih je koštao 100 milijuna dolara.

Pomagali snagama koje pokušavaju poraziti

Ukupno je manje od 80 boraca koje je obučavao SAD stupilo na sirijsko tlo. Velika većina ih je pobjegla, bila zarobljena ili su ubijeni u ranim fazama borbe. “Obuka tisuća pješaka nije bila pravi model , mislim da je to postalo prilično jasno”, rekao je drugi visoki dužnosnik Obamine administracije za NYT. Poručio je da će program biti suspendiran, uz mogućnost da se ponovno pokrene ako to uvjeti budu tražili i ako se pruži prilika.

Visoki dužnosnik naznačio je i kako bi novi smjer SAD-a u Siriji mogao ići prema potpori sunitskim grupama koje se već bore protiv ISIS-a, “umjesto korištenja treninga za stvaranje novih trupa”.

Četiri senatora, tri demokrata i jedan republikanac, prošlog su tjedna pisali State Departmentu, Pentagonu i CIA-i, kritizirajući ovaj program. “Program treniranja i obuke nadilazi jednostavnu učinkovitost u korištenju sredstava poreznih obveznika. Kao su mnogi od nas upozoravali u početku, to je sada pomaganje snagama koje sami pokušavamo poraziti”, stoji u pismu.

Arapsko krilo kopnenih snaga

Neki od sirijskih boraca koje je obučavao SAD dali su najmanje četvrtinu američke opreme podružnici Al Kaide u Siriji, Frontu al Nusra, priznale su Sjedinjene Države krajem rujna. U priopćenju Središnje komande SAD opovrgnuli su svoje ranije tvrdnje da izvješća o predaji oružja bila propaganda i laž te priznali da su sirijski pobunjenici “predali” dio svoje opreme, uključujući šest kamioneta, te dio svog streljiva Frontu al Nusri.

Ova važna promjena u američkoj strategiji uslijedila je nakon što je Obama odobrio dva važna koraka ne bi li pokrenuo ofenzivu protiv tzv. Islamske države u sjeveroistočnoj Siriji u tjednima koji predstoje. Po prvi je put naredio Pentagonu da izravno osigura streljivo i možda naoružanje za oporbene snage u Siriji. Također, podržao je ideju koja uključuje povećanu zračnu aktivnost SAD-a koja bi kretala iz baze u Turskoj.

Te mjere imaju za cilj ojačati 3000 do 5000 arapskih boraca koji bi zajedno s više od 20.000 Kurda krenuli u ofenzivu prema Rakki, glavnom uporištu tzv. Islamske države u Siriji, a pritom bi im iz zraka pomagali deseci koalicijskih borbenih zrakoplova. Arapsko krilo ovih kopnenih snaga naziva se Sirijsko-arapska koalicija, a čini ga 10 do 15 skupina, rekli su američki dužnosnici.