U Kaliforniji je došlo do poprilično ozbiljnog špijunskog skandala s dva vrlo cijenjena kineska profesora

U špijunskoj mreži bilo je još četvero državljana Kine, kažu istražitelji

--FILE--A Chinese investor looks at prices of shares (red for price rising and green for price falling) on her smartphone at a stock broekrage house in Fuyang city, east China's Anhui province, 19 January 2015.

China had 649 million Internet users by the end of 2014, with 557 million of those using handsets to go online, said a government report on Tuesday (3 February 2015), as the world's biggest smartphone market continues its shift to mobile. While growth is slowing, China's total Internet population still rose by 31 million in 2014, said the report by the China Internet Network Information Center (CNNIC). Growth in mobile internet users was faster, at 57 million. Riding this wave are some of China's, and the world's, biggest technology companies. These include e-commerce groups Alibaba and JD.com Inc, social networking and video games firm Tencent Holdings Ltd, search giant Baidu Inc and smartphone maker Xiaomi Inc
FOTO: Imaginechina/Imaginechina/AFP

Dvojica kineskih profesora među šest su državljana Kine koje su savezni istražitelji SAD-a optužili za ekonomsku špijunažu. Navodno su ukrali tajnu tehnologiju za radiofrekvencijsko filtriranje, koju su razvile dvije američke tvrke.

Profesori su navodno došli do tajnih informacija o ovoj tehnologiji, koja bi između ostalog trebala onemogućiti smetnje na mobilnim telefonima, u sklopu dugogodišnje špijunaže u korist kineskih sveučilišta i tamošnjih državnih tvrtki.

Doktorirali u Americi pa odmah počeli sa špijunažom

Hao Zhang (36), inače redovni profesor na sveučilištu Tianjin, uhićen je u subotu u Los Angelesu ubrzo nakon što je doletio iz Kine. Smatra se da su njegov kolega prof. Wei Pang (35) i četiri suradnika još u Kini, piše USA Today. Po optužnici, Pang i Zhang upoznali su se tijekom doktorskog studija elektrotehnike na Sveučilištu Južne Kalifornije. U to su vrijeme surađivali na dva istraživanja vezana uz akustičnu tehnologiju koje je financirao SAD, odnosno agencija Ministarstva obrane odgovorna za razvoj novih tehnologija za vojsku, poznata kao DARPA.

Nakoon što su 2005. doktorirali, Pang se zaposlio kao inženjer u tvrtki Avago Technologies u Koloradu, a Zhang je otišao raditi za Skyworks Solutions u Massachusettsu. Obje su tvrtke razvijale tehnologiju koju je dvojac ukrao. Ta se tehnologija, tzv. FBAR, prvenstveno koristi u mobilnim uređajima, za filtriranje dolaznih i odlaznih bežičnih signala, tako da korisnik dobiva i šalje samo one informacije koje želi. Jasno je da su mogućnosti korištenja u vojnim i obrambenim komunikacijama velike.

Uključeno i kinesko sveučilište

Po optužnici, profesori i njihovi suradnici pripremili su svoj poslovno-špijunski plan u 2006. i 2007. godini te počeli ispitivati interes kineske sveučilišta i tamošnjih tvrtki, ne bi li se ta tehnologija koristila za interese Kine. Godine 2008. u kalifornijski grad San Jose doputovali su dužnosnici sveučilišta Tianjin i sastali se s Pangom, Zhangom i suradnicima.

Na koncu su pristali podržati profesore u namjeri da osnuju pogon u Kini, koji bi koristio tu ukradenu tehnologiju. Profesori su neko vrijeme nastavili raditi u svojim američkim tvrtkama, a aktivnosti su koordinirali na kineskom sveučilištu. Sljedeće godine, po saveznim tužiteljima, Pang i Zhang dali su otkaz u svojim tvrtkama i prihvatili profesuru na sveučilištu Tianjin, gdje su zajednički izradili sustav za masovnu proizvodnju ukradene tehnologije.

Golemi troškovi američkih tvrtki

“Optuženi su iskoristili mogućnost pristupa i znanje o osjetljivim američkim tehnologijama za nezakonito pribavljanje i dijeljenje američkih poslovnih tajni Kini”, izjavio je pomoćnik državnog odvjetnika John Carlin, nadležan za odjel nacionalne sigurnosti u sklopu Ministarstva pravosuđa. “Gospodarska špijunaža uzrokuje velike troškove američkim tvrtkama, slabi globalno tržište te u konačnici šteti američkim interesima u cijelom svijetu”, kazao je on.