SAD tvrdi kako ima sve više dokaza da ISIS upotrebljava kemijsko oružje

Islamska država je barem četiri puta koristila bojni otrov iperit

A Syrian child injured from a chemical attack according to her father, waits to reach a train heading to the border with Serbia at the train station in Gevgelija, on the Macedonian-Greek border on August 4, 2015. Many migrants try to cross Macedonia and Serbia to enter the European Union via Hungary, a country that will finish building its anti-migrant fence on its southern border with Serbia by August 31, ahead of a previous November deadline AFP PHOTO / DIMITAR DILKOFF
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Američke vlasti imaju sve više dokaza da Islamska država koristi primitivna kemijska oružja u Iraku i Siriji, prenosi BBC.

Jedan visoki američki dužnosnik, koji je htio ostati anoniman, rekao je da SAD ima dokaze o najmanje četiri napada kemijskim oružjem s obje strane iračko-sirijske granice. Islamska država koristila je varijacije iperita, bojnog otrova na bazi sumpora koji je prvi put korišten u Prvom svjetskom ratu u blizini belgijskog grada Ypresa, prema kojem je i dobio ime iperit. Isti dužnosnik tvrdi da nije korišten plin iperit nego praškasti oblik tog otrova.

Stvara plikove na koži, očima i plućima

Iperit, prvotno nazvan LOST prema znanstvenicima koji su otkrili način za jednostavnu proizvodnju tog otrova Wilhelmu Lommelu i Wilhelmu Steinkopfu, stvara plikove na koži, očima i respiratornom traktu.

SAD je trenutno uvjeren da ISIS ima posebno odjeljenje sa zadatkom izrade bojnog otrova. Dužnosnik s kojim je BBC razgovarao govori da je iperit bio u praškastom obliku te stavljen u minobacačke granate koje su korištene kao distribucijski vektor bojnog otrova.

Kanadski vojnik s opeklinama prouzročenim iperitom
Kanadski vojnik s opeklinama prouzročenim iperitom Library and Archives Canada

Trenutno postoje tri objašnjenja kako je ISIS uspio dobaviti iperit. Prvo i najvjerodostojnije je da postoji odjeljenje zaduženo za izradu i razvoj iperita. “Zaključili smo da imaju omanju ćeliju zaduženo za istraživanje i unapređenje proizvodnje bojnog otrova”, rekao je neimenovani američki dužnosnik. Amerikanci su uvjereni da ISIS nije pronašao bojni otrov u Iraku, ponajprije zato što američka vojska nije pronašla iperit tijekom invazije, a potom i okupacije Iraka. Američki dužnosnik tvrdi da je iperit izrađen u poprilično rudimentarnim laboratorijima jer su recepti za izradu iperita dosta lako dostupni, a sam iperit nije pretjerano kompleksna kemikalija.

Režim i pobunjenici koriste bojni otrov

BBC-ev novinar Ian Pannell tvrdi da je vidio nove dokaze korištenja kemijskog oružja te da vjerojatno i režim Bašara al-Assada, ali i sirijski pobunjenici koriste neku vrstu kemijskog oružja. Sirija ne bi trebala imati bojnog otrova, ponajviše zbog toga što su sirijske vlasti 2013. godine predale oko 1.180 tona bojnih otrova i kemikalija koje se koriste u izradi bojnih otrova.

Predaju kemijskog oružja je ispregovarao UN, a Organizacija za prohibiciju kemijskog oružja je bila zadužena za sigurno uništenje ili skladištenje tog oružja. Predaja je počela u listopadu 2013. godine a dovršena je u lipnju iduće godine.

UN pokrenuo istragu

Prošlog mjeseca Ujedinjeni narodi pokrenuli su istragu zbog sumnji u korištenje kemijskog oružja u Siriji, a u isto vrijeme je i SAD izjavio da su preliminarna istraživanja gelera minobacačkih granata Islamske države otkrili tragove iperita.

Američki general Kevin Killea rekao je krajem kolovoza da je američka istraga otkrila tragove kemijskog otrova iperita na minobacačkim granata koje je Islamska država ispalila na položaje kurdskih snaga u sjevernom Iraku. Killea opisao je iperit kao kemijski agent 1. klase, kojeg se iznimno rijetko koristi za bilo što osim kemijskog ratovanja.