Analiza: afera s lobistom MOL-a neće ugroziti Karamarka u HDZ-u, ali bi mu mogla stvoriti brojne neprilike

Izvori Telegrama kažu da najviše koristi mogu imati razne struje HDZ-a

15.03.2016., Cakovec - Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Tomislav Karamarko prisustvovao 26. obljetnici medjimurskog HDZ-a. 
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što su se oporavili od prvog šoka zbog objave dokumenata o poslovnoj suradnji Ane Karamarko i MOL-ovog lobista Josipa Petrovića, pred ljudima HDZ-a otvorio se cijeli niz pitanja, prepričava naš izvor iz vrha stranke. Ponajprije, tko je Nacionalu dostavio ugovore koji izravno povezuju prvog potpredsjednika Vlade i predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka s mađarskom naftnom kompanijom MOL s kojom Vlada, u kojoj sjedi, vodi ozbiljne sudske sporove. “Zašto su ti ugovori objavljeni baš sada i koji je cilj cijele te operacije?”, pita se naš sugovornik.

Najprije im je pala na pamet osveta bivšeg šefa SOA-e Dragana Lozančića. No, ta teorija ne drži vodu: postupak Lozančićeve smjene pokrenula je predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović, pa ako se Lozančić htio nekom osvetiti onda bi to bila ona, a ne prvi potpredsjednik Vlade. “Tim više što Lozančić za nju ima vjerojatno sasvim dovoljno štofa, posebice nakon proslave njezina rođendana u kući Zdravka Mamića”, kaže izvor Telegrama.

Dernek s Mamićem i tamburašima

Tamo se, navodno, dogodio cijeli niz bizarnosti kojima su svjedočili ne samo povjerljivi uzvanici, nego i članovi jednog tamburaškog sastava. I tu ćemo parafrazirati Kolindu Grabar-Kitarović, dok je objašnjavala zašto je zatražila Lozančićevu smjenu: zbog nacionalnih interesa tu ćemo i – stati. Osim toga, kao iskusan i dobro upućen obavještajac, Lozančić je zasigurno bio svjestan da bi se upravo on našao prvi na udaru istrage.

Drugi na listi sumnjivih su Božo Petrov i zastupnici Most. Pogotovu jer je mostovac Miro Bulj nedavno zatražio od Josipa Petrovića da javno objavi je li imao poslovne odnose s nekim od državnih dužnosnika ili članovima njihove uže obitelji.

Premda je Petrović istaknuo da nije imao ugovore s političkim dužnosnicima i članovima njihovih obitelji, ta Buljeva inicijativa, nakon otkrića ugovora između Ane Šarić Karamarko i Josipa Petrovića, dobiva drugo značenje.

HDZ-ov paraobavještajni aparat

S obzirom na to da su, prema riječima Tomislava Karamarka, “različiti državni organi poput PNUSKOK-a, Porezne uprave i različitih inspekcija” istraživali poslovanje njegove supruge, kao što su i češljali dokumentaciju vezano uz rad Petrovićeve tvrtke, nije isključeno da su upravo iz tih krugova dokumenti procurili u javnost.

No, mala je vjerojatnost da su to učinili članovi Mosta. Njima, naime, takva vrsta diskreditacije Karamarka nije potrebna. Oni, bez obzira na Karamarka, uspješno provode svoju volju u Vladi tako da nemaju potrebe za dodatnom kompromitacijom prvog potpredsjednika. Uz to, zasigurno su bili svjesni da bi se našli na žestokom udaru HDZ-ovog paraobavještajnog aparata pa nije bilo razloga da se izlože tolikom riziku.

Odraz na stranačke izbore u HDZ-u

Ne treba, dakako, isključiti ni ono na što Tomislav Karamarko stalno upozorava: da u državnoj upravi, policiji i tajnim službama još ima dovoljno SDP-ovih spavača koji su spremni dostaviti takve materijale. A, najvećoj oporbenoj stranci od najvećeg je interesa, dakako, da potkopaju Karamarkov politički autoritet.

Međutim, kažu naši izvori iz HDZ-a, ljude bliske Karamarku najviše brine varijanta da je te ugovore u medije pustio netko iz HDZ-a. U HDZ-u se za dva tjedna održavaju izbori za vodeće pozicije u stranci, a nije nikakva tajna da dvije struje, koje predvode Karamarko i Milijan Brkić, nastoje na svoju stranu pridobiti što više stranačkog biračkog tijela.

“S obzirom na to da otkriveni ugovori imaju razoran učinak na Karamarkov politički autoritet, moguće je da je nekom u stranci odgovarala njegova diskreditacija”, smatra jedan izvor. Uostalom, među vodećim političarima HDZ-a već se upozorava da se i na tom slučaju povijest ponavlja. Na isti način, naime, Nacional je pričom o luksuznim satovima tadašnjeg premijera Ive Sanadera, nepovratno uništio njegov ugled, iako je tada bio na vrhuncu moći.

Frustracije članova i novi dokumenti

Karamarko je nakon objave tih dokumenata također ozbiljno poljuljan: u stranci su ionako nezadovoljni rezultatima izbora, činjenicom da konce upravljanja državom u svojim rukama drže Most i premijer Tihomir Orešković što izaziva teške frustracije ne samo Karamarku, nego i svim članovima HDZ-a.

Još nešto brine Karamarkove pristaše, kažu naši izvori: mogu li se uskoro očekivati i neki novi dokumenti koji mogu ugroziti predsjednika stranke i prvog potpredsjednika Vlade.

Iako je doživio udarac, Karamarko neće podnijeti ostavku, kažu svi s kojima smo razgovarali. Nikome, naime, u Domoljubnoj koaliciji i HDZ-u ne odgovaraju prijevremeni izbori: to bi, naime, izazvala ostavka prvog potpredsjednika. Slabljenje Karamarka, pak, mnogima neće biti mrsko, pogotovo onima iz suprotstavljenog tabora. “Ali i onima iz vrha stranke koji će ga braniti pred članstvom i javnošću, zbog čega će im biti vječno zahvalan”, kaže naš izvor.