Analiza: Putin je pristao na povlačenje iz Hersona samo pod jednim uvjetom. Ali, radi golemu grešku

Institut za proučavanje rata objavio je analizu stanja na bojištu

Ukrainian servicemen fire a Polish 155mm self-propelled tracked gun-howitzer Krab from a position on the front line in the Donetsk region on October 19, 2022, amid Russian invasion of Ukraine. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Institut za proučavanje rata objavio je novu analizu stanja u Ukrajini. Podsjećaju da je Ukrajina izborila važnu pobjedu i oslobodila zapad Hersonske oblasti, koju opisuju terenom koji je bio jako važan za Vladimira Putina. S njega je, navode, mogao obnoviti invaziju te dodaju da je to sigurno uzeo u obzir prije povlačenja.

Podsjećaju tako da je Putin u Hersonsku oblast poslao broje ruske vojnike pa i one elitne te da je više puta ojačavao položaje u Hersonu. “Ukrajinski uspjeh unatoč ruskoj odlučnosti i alokaciji elitnih jedinica je u više pogleda još impresivniji nego uspjeh u Harkivskoj oblasti sredinom rujna”, dodaju.

Objašnjavaju kako je za taj uspjeh uvelike zaslužno inovativno korištenje HIMARS-a koje su Ukrajinci dobili od SAD-a. Pišu kako oni nisu pogodni za rušenje, primjerice, mostova, ali da su Ukrajinci razvili taktiku u kojoj su više puta ciljali ceste oko mosta Antonivski te oko cesta koje okružuju branu u Kakovki. Tako su te infrastrukture napravili beskorisnima za Ruse koji im nisu mogli prići, a nisu ih uništili.

‘Šojgu se sastao sa Surovikinom u namještenom okuženju’

Osim toga, dodaju da su Rusi popravljali druge mostove u regiji dok su Ukrajinci u isto vrijeme gađali opremu za popravke. Rusi su na kraju od popravaka odustali. Pokušali su napraviti pontonski most ispod mosta Antonivski, ali je u napadu i on uništen. Na kraju su im, dodaju, ostali trajekti za snabdijevanje vojske, što nije bilo dovoljno.

“Bilo je jasno da se Rusi neće moći dugo braniti u trenutku kada je general Sergij Surovikin preuzeo zapovjedništvo krajem listopada. On je signalizirao namjeru za povlačenjem sa zapada Hersona gotovo čim je preuzeo vodstvo i vjerojatno je odmah počeo s pripremama za povlačenje”, pišu.

“Nije jasno je li Putin odobrio Surovikinu da se u potpunosti povuče čim je preuzeo dužnost ili ga je morao uvjeravati da su napori za zadržavanjem zapada Hersona beznadni. Kako bilo, ruski ministar obrane Sergej Šojgu se sastao sa Surovikinom 9. studenog u namještenom, javnom okruženju i naredio mu da se povuče, što je Surovikin i napravio”, piše ISW.

Surovikin započeo napade u Donecku da pokaže predanost?

Dodaju i kako je Putin vjerojatno dopustio to povlačenje uz uvjet da Surovikin zauzme ostatak Donecka uz pomoć vojnika koji su se povukli sa zapada Hersona i uz novu vojsku koju će mu poslati. To vide i najvjerojatnijim objašnjenjem intenziteta ruskih operacija oko Bakmuta i Vuledara. “Inače ovakvi ofenzivni napori baš i nemaju smisla. Surovikin ih je vjerojatno započeo kako bi pokazao iskrenu predanost Putinu”, pišu.

Govoreći o Donecku, dodaju da će se ruska ofenziva tamo vjerojatno intenzivirati u nadolazećim tjednima kao i da će Rusija na teren poslati dodatne mobilizirane vojnike i vojsku koja se povukla iz Hersona. Ne očekuju velike napretke ruske vojske na tom području i procjenjuju da bi možda mogli zauzeti Bakmut ali tek kroz neko vrijeme i uz visoku cijenu.

Problem s vojnicima koje Rusija šalje u Doneck

Govoreći o mobiliziranim Rusima pišu kako su oni pokazali da nisu dovoljno obučeni, da su slabo opremljeni i da se jako nevoljko bore. Usto su, dodaju, pretrpjeli velike gubitke i jako su demoralizirani. Ruske snage u Donecku opisuju “bizarnim okupljanjem postrojbi” ruske vojske, Wagnerovaca, ruskih dobrovoljnih rezervista, milicije iz Donecka i Luhanska te vojnika Ramzana Kadirova. Poručuju da je malo vjerojatno kako će Surovikin moći od svih tih jedinica stvoriti silu koja bi bila u stanju provesti veliku ofenzivu.

Kad se radi o ukrajinskoj vojsci, ISW procjenjuje da će i oni poslati dio svojih vojnika iz zapada Hersona u druga područja u obrambene ali i u protuofenzive operacije. Dodaju i da ukrajinska vojska napreduje u Luhansku, iako ograničeno, te da će vjerojatno još napredovati kad stignu vojnici iz Hersona.

Pišu da i Rusi ojačavaju svoje pozicije u Luhansku zbog čega prekid borbi koje su se usporavale vide slabo vjerojatnim u nadolazećim mjesecima. Ne vide vjerojatnim da će se ijedna vojska prestati boriti s dolaskom zime. “Borbe će se vjerojatnije ojačati nego usporiti kada temperature padnu”, pišu.

Opisali veliku Putinovu grešku s vojne perspektive

Dodaju i kako bi svaki prekid vatre za to vrijeme išao u korist Rusiji. “Putin bi to htio, dobio bi vrijeme da se vojska odmori i da rezervisti dođu na teren. Sigurno priželjkuje da Ukrajinci prestanu kapitalizirati emocionalni zanos koji imaju od zadnjih pobjeda. Činjenica da on i dalje tjera generale u ofenzive u ovim okolnostima je velika greška s vojne perspektive”, pišu.

Kažu da je ta greška vjerojatno rezultat istih razloga zbog kojih je pokrenuo invaziju, ali da na nju utječe i njegova potreba da barem u javnosti pokaže kako je jak, posebno u odnosu prema vođi tvrdolinijaša Jevgenija Prigožina, financijaša Wagnerove skupine.

Dodaju da Ukrajina još nije oslobodila minimum teritorija potreban za buduću sigurnost i ekonomski opstanak. “Ukrajina i Zapad moraju iskoristiti svaki napor za oslobođenje čim prije je moguće, bez brige o tome što je pred njima. Zamah je važan faktor u ratu. Ukrajina ga sada ima. Kijev i partneri ga moraju iskoristiti”, zaključaju.