RUSIJA UPRAVO NAPALA ISIS

Parlament je Putinu dao zeleno svjetlo za zračne udare u Siriji

FOTO: YouTube

Nakon što je gornji dom ruskog parlamenta u srijedu jednoglasno odobrio zahtjev predsjednika Vladimira Putina da u Siriji razmjesti vojne snage, Rusija je izvela prve zračne napade u blizini sirijskog grada Homsa, potvrdio je viši američki dužnosnik za CNN. Da je Vijeće federacije jednoglasno odobrilo napade u Siriji priopćio je ranije danas predstojnik predsjednikova ureda Sergej Ivanov.

Asad zatražio pomoć od Putina

Čelnik Kremlja navodi da se odluka o korištenju ruske vojske u inozemstvu odnosi samo na ratno zrakoplovstvo, a ne na kopnene snage, prenosi RIA.

Iako Kremlj u svom zahtjevu nije naveo na koju bi se zemlju ta odluka odnosila, Ivanov je nakon glasovanja rekao: “Radi se o Siriji”.

Ivanov je rekao da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad zatražio od Vladimira Putina vojnu pomoć, javlja Telegraph. Asad “je poslao zahtjev vodstvu naše zemlje za vojnom pomoći”, dodao je Ivanov pa ponovio da Moskva neće slati kopnene snage u Siriju nego će koristiti zrakoplovstvo kako bi “pomogla snagama sirijske vlade u borbi protiv Islamske države”, javlja AP.

Zadnji put takva odluka vezana je bila za Krim

Rusija trenutno pojačava svoju vojnu nazočnost u Siriji a Moskva čvrsto stoji iza režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Posljednji put kada je parlament odobrio Putinu slanje trupa u inozemstvo bilo je prošle godine prilikom aneksije ukrajinskog Krima.

Kremlj je senatorima u Vijeću Federacije uputio zahtjev za “raspoređivanje vojnog kontigenta Ruske Federacije” izvan zemlje na temelju “opće priznatih načela i normi međunarodnog zakona”, izvijestio je AFP.

Russia's President Vladimir Putin watches military exercises at the Donguzsky firing ground in the Orenburg region, on September 19, 2015. AFP PHOTO / RIA NOVOSTI / ALEXEI NIKOLSKY

Zajednički udar Washingtona i Moskve na ISIS?

Podsjetimo, američki predsjednik Barack Obama i ruski predsjednik Putin održali su jučer sastanak u New Yorku i usuglasili da će njihovi vojni dužnosnici razgovarati o tome kako izbjeći sukob oko potencijalne operacije u Siriji, gdje Moskva isključuje kopnene akcije, ali ne i zračne udare. No, ono u čemu nisu suglasni je Asadova uloga u svemu tome. Obama je rekao Putinu da nema puta u stabilnost Sirije dok je Asad na vlasti.

Nakon sastanka Putin je ocijenio “da postoji po njegovu mišljenju, osnova za suradnju o našim zajedničkim problemima”. Rusija i SAD mogli bi koordinirati zračne udare kako bi riješili krizu u Siriji, rekao je ruski predsjednik nakon razgovora s Obamom koji je trajao više od sat i pol.

Ruski brodovi plove prema Siriji?

Iz Istanbula dolaze informacije da je kroz Bospor prošao konvoj ruskih vojnih i transportnih brodova i uputio se prema Sredozemlju.

Yörük Işık, amterski promatrač rekao je za Euronews: “Tijekom promatranja primijetili smo da se komercijalni brodovi također koriste za nošenje vojne opreme, cisterni za vodu, vojnih kamiona”. Ruske aktivnosti promatrači su zabilježili već u kolovozu.

“Tempo prolaska brodova je sve jači. Svaki dan prošlog tjedna prošao je po jedan ruski vojni brod Bosporom. Neki dan dva ili tri ruska broda prošli su u različitim trenucima ili u isto vrijeme”, rekao je promatrač.

Euronews je poslao službeni zahtjev za komentarom ruskog ministarstva obrane, ali nije dobio izravan odgovor. Nagađa se da Rusija gradi novu pomorsku bazu na sredozemnoj obali Sirije kako bi pomogla Asadu.

Washington i Moskva ponovno danas o Siriji

SAD i Rusija vjerojatno još jednom danas neće u Vijeću sigurnosti uspjeti uskladiti stajališta, jer dok Washington čvrsto stoji na stavu da sirijski predsjednik Bašar al-Asad treba sići s vlasti, Moskva drži da je on nezaobilazan čimbenik mirovnog procesa.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov predsjedat će sjednicom Vijeća o borbi “protiv terorističke prijetnje”, u prvom redu one IS-a u Iraku i Siriji.

U Vijeću sigurnosti Moskva će predložiti “nacrt rezolucije o borbi protiv terorizma”, najavio je pomoćnik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov. Antagonizam dviju sila mogao bi dovesti u pitanje rezultate u Vijeću. Moskva je najprije odlučila da na stol neće staviti rezoluciju već neobvezujuću izjavu, ali su Amerikanci odbili pregovarati i o tom tekstu.

Rezolucija ili deklaracija, zasad izgleda nemoguće da će Moskva uspjeti uvjeriti zapadne i arapske partnere u tekst koji bi uključio potporu ili bilo kakvu suradnju s Bašarom al-Asadom.

Tome se jasno protivi francuski predsjednik Francois Hollande za kojeg je Asad “krvnik”, britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond na istu razinu stavlja “Asadov režim i brutalnost IS-a”, dok je šef španjolske diplomacije nešto umjereniji i smatra da prioritet treba dati pregovorima o prekidu vatre u Siriji gdje je jasno da “Bašar al-Asad ima nešto za reći”.