Australija ozbiljno shvaća klimatske promjene: izdvajaju 500 milijuna dolara za borbu protiv posljedica

Najoštriji kritičari su pacifičke otočne države kojima zbog podizanja razine mora prijeti nestanak

School children shout slogans as they march in a strike and protest by students highlighting inadequate progress to address climate change in Sydney on March 15, 2019. - Thousands of young people marched through cities in Asia kicking off a global day of student protests that aims to spark world leaders into action on climate change. (Photo by Saeed KHAN / AFP)
FOTO: AFP

Australska vlada objavila je u utorak da je namijenila 500 milijuna australskih dolara (338 milijuna američkih dolara) za rješavanje problema koje na pacifičkom području izazivaju klimatske promjene, uključujući u to spremnost na suočavanje s katastrofama i ulaganja u obnovljivu energiju. “Tihi ocean naš je dom, koji dijelimo s obitelji država”, rekao je australski premijer Scott Morrison u utorak, uoči posjeta Tuvalu, arhipelagu na kojemu se od utorka od četvrtka održava godišnji forum pacifičkih otoka.

Australska vlada do sada je bila na udaru kritika zbog svog skepticizma vezano uz klimatske promjene. Po riječima australskog premijera, to ulaganje će, uz postojeću međunarodnu pomoć, omogućiti da pacifički otoci investiraju u obnovljivu energiju i ojačaju svoje kapacitete u borbi protiv učinaka klimatskih promjena. Pomoć će biti namijenjena za financiranje projekta hidroelektrana na Solomonskim otocima, cesta i mostova na Papui Novoj Gvineji i školama za spremnost na klimatske promjene na Kiribatima.

Susjedi traže da učine više

Pomoć od 500 milijuna dolara koja će od iduće godine biti dodijeljena u razdoblju od pet godina nastavlja se na 300 milijuna dolara, već uplaćenih za razdoblje 2016. do 2020. Proteklih godina Australija se suočava s ozbiljnim kritikama pacifičkih susjeda jer ne čini dovoljno u rješavanju emisije ugljičnog dioksida, nastavlja ulagati u proizvodnju ugljena i koristi prijenos bonusa u ispunjavanju pariških klimatskih ciljeva.

U ponedjeljak je premijer otočja Fiji Frank Bainimarama pozvao Australiju da potpunije shvati “egzistencijalnu prijetnju” s kojom se suočavaju pacifičke države te kazao da bi Australija trebala ubrzati prijelaz na obnovljivu energiju jer postizanje nulte neto stope emisije do 2050. neće biti moguće bude li se nastavilo s korištenjem ugljena.

Premijer Tuvalua Enele Sopoaga, koji je domaćin pacifičkog otočnog foruma, rekao je da bez obzira na to koliko je mnogo novca uloženo, “to ništa ne znači ako pridonosite ozbiljnom utjecaju na klimatske promjene”. “Australija more više učiniti”, rekla je Claire Anterea, klimatska aktivistica iz Kiribatija, jedne od malih otočnih država kojoj prijeti opasnost zbog podizanja razine mora.