Multinacionalne firme plaćaju manji porez od štandova, kaže austrijski kancelar. I onda ih još malo napada

Pozdravio je odluku da Apple plati 13 milijardi eura poreza

The Starbucks sign is seen at a store located in Trump Tower on 5th Avenue in New York November 10, 2015. Republican presidential candidate Donald Trump weighed in on Starbuck's red cup controversy, during a rally on November 9, with the prospect of boycotting Starbucks after the coffee company announced it had abandoned its Christmas-theme cups in favor of a simplistic red cup.   AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY / AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY
FOTO: AFP

“Multinacionalne kompanije poput Starbucksa i Amazona u Austriji plaćaju manji porez nego mali štandovi na kojima se prodaju kobasice”, izjavio je u intervjuu za austrijski list Der Standard austrijski kancelar i vođa stranke Socijalnih Demokrata Christian Kern.

Kritizirao je i internetske divove Google i Facebook, tvrdeći da kad bi oni plaćali veće poreze, više bi sredstava ostalo za subvencije tiskanim medijima. “Svaka kavana u Austriji, svaki štand s kobasicama plaća veći porez u Austriji od multinacionalnih kompanija, referirajući se na dva glavna simbola kulture hrane u austrijskoj prijestolnici. “To se odnosi na Starbucks, Amazon i ostale kompanije”, rekao je, izražavajući podršku odluci Europske komisije prema kojoj Apple treba platiti 13 milijardi eura poreza plus kamate Irskoj.

Manjak solidarnosti prema ostatku ekonomije EU

Apple je najavio da će se žaliti na odluku Europske komisije, a izvršni direktor Tim Cook je opisao odluku kao “čistu političku svinjariju”.

Austrijski je kancelar kritizirao države članice Europske unije s niskim poreznim stopama koje su namamile multinacionale kompanije i sada su se našle pod pritiskom Bruxellesa. “Ono što rade Irska, Nizozemska, Luksemburg i Malta je manjak solidarnosti prema ostatku europske ekonomije”, ocijenio je Kern.

Iako Kern nije decidirano ustvrdio da bi Google i Facebook trebali plaćati veće poreze, istaknuo je njihove velike prodajne brojke u Austriji, za koje procjenjuje da prelaze više od 100 milijuna eura, te relativno mali broj zaposlenih. Za Google tako radi oko desetak ljudi, a u Facebooku ni toliko, napominje Kern. “Zauzimaju ogroman dio oglašivačkog tržišta, ali ne plaćaju ni korporativni porez niti porez na usluge oglašavanja u Austriji”, dodao je.